Bella

Objawy cukrzycy u dzieci. Cukrzyca typu 1 i 2. Przyczyny, skutki i normy

Przeczytano 514 0 Liked
 

Cukrzyca typu 1 u dzieci jest bardzo często występującą chorobą. Obserwujemy jednocześnie bardzo niepokojącą tendencję wzrostową - na przełomie ostatnich 30 lat w Polsce zachorowalność wśród maluchów była aż 5-krotnie większa niż w latach poprzednich. Ponieważ powikłania nieleczonej cukrzycy mogą stanowić bezpośrednie zagrożenie dla zdrowia i życia, choroby tej nie należy bagatelizować. Jak się objawia cukrzyca u dzieci?

Objawy cukrzycy u dzieci. Jak je rozpoznać?

Jak rozpoznać cukrzycę u dziecka? Pierwszym objawem cukrzycy u dzieci bywa często wielomocz. Dzieci z cukrzycą mogą także wykazywać niechęć do zabawy oraz nadmierną senność. Jak jeszcze manifestuje się cukrzyca u dziecka? Objawy, które powinny wzbudzić niepokój to wzmożone pragnienie oraz gwałtowne chudnięcie. Wiele jednak zależy od typu cukrzycy, jaka wystąpiła u dziecka oraz wieku malucha.

Cukrzyca typu 1 u dzieci – objawy

Objawy cukrzycy typu 1 u dzieci rozwijają się bardzo szybko. Pierwsze objawy cukrzycy u dziecka to częste oddawanie moczu oraz wzmożone pragnienie. W przebiegu choroby może wystąpić także:

 • ekstremalny głód,
 • owocowo pachnący oddech,
 • utrata wagi,
 • zmęczenie,
 • zmiany w zachowaniu.

Cukrzyca u dzieci – objawy cukrzycy typu 2

W przeciwieństwie do cukrzycy typu 1 cukrzyca typu 2 u dziecka może się rozwijać stopniowo, początkowo nie dając żadnych objawów. Następnie mogą wystąpić symptomy podobne do cukrzycy typu 1:

 • częste oddawanie moczu,
 • wzmożone pragnienie,
 • utrata wagi,
 • zmęczenie.

Jak jeszcze manifestuje się ten typ cukrzycy u dzieci? Objawy skórne w postaci zaciemnienia w niektórych miejscach oraz pogorszone widzenie są specyficzne dla cukrzycy typu 2.

Cukrzyca u niemowlaka – objawy

Cukrzyca u niemowlaka jest trudna do uchwycenia, ponieważ daje niecharakterystyczne symptomy, dość odmienne od objawów cukrzycy u nastolatków. Jakie są objawy cukrzycy u dzieci w wieku noworodkowym lub niemowlęcym? Maluch może przejawiać trudności w karmieniu oraz być mniej aktywny niż dotychczas. Objawy cukrzycy u niemowlaka to także wymioty oraz częste ulewania.

Cukrzyca typu 1 a 2 u dzieci

Cukrzyca dziecięca dzieli się na cukrzycę typu 1 oraz cukrzycę typu 2, przy czym typ 1 występuje częściej. Jakie są przyczyny cukrzycy typu 1 u dzieci? Schorzenie wynika z autodestrukcji wysp trzustkowych produkujących insulinę i w rezultacie niedoborów tego hormonu, co skutkuje nieprawidłowym przyswajaniem glukozy. Z cukrzycą typu 1 u dzieci wiążą się duże zmiany w życiu – dziecko wymaga stałego monitorowaniu poziomu cukru we krwi oraz podawania przez całe życie insuliny. Cukrzyca typu 2 u dzieci występuje rzadziej i jest związana z otyłością. Można jej zapobiec, w tym celu należy jednak zadbać o to, aby dziecko jadło zdrowo oraz miało dużo ruchu.

Cukrzyca u dzieci – normy

Prawidłowy poziom cukru we krwi na czczo u osoby dorosłej wynosi od 70 do 99 mg/dl (3,9-5,5 mmol/l). Jak diagnozowana jest cukrzyca u dzieci? Normy wyglądają tak samo jak dla osób dorosłych. Przy wyniku poniżej 70 mg/dl mamy do czynienia z hipoglikemią, natomiast glukoza na czczo na poziomie wyższym niż 99 oznacza hiperglikemię.

Cukrzyca u dzieci – przyczyny i skutki

Co wywołuje cukrzycę u dzieci? Przyczyny, zarówno cukrzycy typu 1, jak i 2 nie zostały dokładnie poznane. Wiadomo jedynie, że istotną rolę w ich rozwoju odgrywają czynniki genetyczne i środowiskowe.
W przypadku cukrzycy typu 1 ryzyko zachorowania jest większe, gdy:

 • w rodzinie wystąpiła cukrzyca typu 1,
 • wykryto predyspozycję genetyczną do chorób z autoagresji.

Natomiast ryzyko zachorowania na cukrzycę typu 2 zwiększają:

 • insulinooporność,
 • nadwaga,
 • niska masa urodzeniowa,
 • pozytywny wywiad rodzinny w kierunku cukrzycy.
 • przedwczesny poród.

Badania naukowe dowiodły, że cukrzyca typu 2 może stanowić także skutki cukrzycy ciążowej – dla dziecka oznacza to wyższe ryzyko zachorowania.
Czym grozi nieleczona cukrzyca? Powikłania mogą być bardzo poważne, ponieważ choroba ta ma charakter przewlekły i wpływa na wiele narządów. Może doprowadzić do:

 • kalectwa,
 • osteoporozy,
 • uszkodzenia narządu wzroku,
 • uszkodzenia nerek,
 • uszkodzenia nerwów,
 • wystąpienia poważnych schorzeń związanych z układem krążenia, w tym także zagrażających życiu.
 
Specjalistka ds. treści internetowych o tematyce medycznej, w tym w szczególności dotyczących ontogenezy (rozwoju osobniczego człowieka). Ukończyła Uniwersytet Jagielloński na kierunku Międzywydziałowe Indywidualne Studia Matematyczno-Przyrodnicze, ze specjalizacją Biologia — Antropologia (Biologia Człowieka). W wolnym czasie dużo spaceruje górskimi szlakami, w Polsce i za granicą, uwielbia także dobrą literaturę oraz gry planszowe i video.

Zadaj pytanie lub napisz komentarz

Zadaj pytanie autorowi artykułu lub skomentuj go

Powiązane wpisy

Płacz dziecka. Dlaczego noworodek płacze? Jak uspokoić dziecko?
Płacz dziecka. Dlaczego noworodek płacze? Jak uspokoić dziecko?
7 923 1

Wsłuchanie się w płacz dziecka może pomóc rodzicom odczytać potrzeby swojej pociechy. Mimo że noworodek nie potrafi mówić, szybko nauczą się oni rozpoznawać,...

czytaj więcej
Co oznacza zielona kupka? Zielone kupki u noworodków, niemowlaków i starszych dzieci. Przyczyny
Co oznacza zielona kupka? Zielone kupki u noworodków, niemowlaków i starszych dzieci. Przyczyny
23 537

Kolor kupy niemowlaka może spędzić sen z powiek niejednemu rodzicowi. Nie ma w tym nic dziwnego, ponieważ wygląd stolca jest determinowany przez wiele...

czytaj więcej
Kaszel u niemowlaka. Suchy a mokry kaszel u dziecka. Co na kaszel u dziecka i kiedy do lekarza?
Kaszel u niemowlaka. Suchy a mokry kaszel u dziecka. Co na kaszel u dziecka i kiedy do lekarza?
4 155

Kaszel u dziecka to jeden z najczęściej zgłaszanych objawów podczas wizyty u lekarza pediatry. Z reguły objaw ten świadczy o chorobie zakaźnej dróg...

czytaj więcej
Kalendarz szczepień. Szczepienia noworodka i niemowlaka
Kalendarz szczepień. Szczepienia noworodka i niemowlaka
5 874 2

Szczepienie to najlepszy sposób ochrony przed drobnoustrojami chorobotwórczymi. Szczepionki mają na celu pobudzenie organizmu tak, aby wytwarzał on...

czytaj więcej