Bella

Objawy cukrzycy u dzieci. Cukrzyca typu 1 i 2. Przyczyny, skutki i normy

Przeczytano 1 608 0 Liked
 

Cukrzyca typu 1 u dzieci jest bardzo często występującą chorobą. Obserwujemy jednocześnie bardzo niepokojącą tendencję wzrostową - na przełomie ostatnich 30 lat w Polsce zachorowalność wśród maluchów była aż 5-krotnie większa niż w latach poprzednich. Ponieważ powikłania nieleczonej cukrzycy mogą stanowić bezpośrednie zagrożenie dla zdrowia i życia, choroby tej nie należy bagatelizować. Jak się objawia cukrzyca u dzieci?

Objawy cukrzycy u dzieci. Jak je rozpoznać?

Jak rozpoznać cukrzycę u dziecka? Pierwszym objawem cukrzycy u dzieci bywa często wielomocz. Dzieci z cukrzycą mogą także wykazywać niechęć do zabawy oraz nadmierną senność. Jak jeszcze manifestuje się cukrzyca u dziecka? Objawy, które powinny wzbudzić niepokój to wzmożone pragnienie oraz gwałtowne chudnięcie. Wiele jednak zależy od typu cukrzycy, jaka wystąpiła u dziecka oraz wieku malucha.

Cukrzyca typu 1 u dzieci – objawy

Objawy cukrzycy typu 1 u dzieci rozwijają się bardzo szybko. Pierwsze objawy cukrzycy u dziecka to częste oddawanie moczu oraz wzmożone pragnienie. W przebiegu choroby może wystąpić także:

  • ekstremalny głód,
  • owocowo pachnący oddech,
  • utrata wagi,
  • zmęczenie,
  • zmiany w zachowaniu.

Cukrzyca u dzieci – objawy cukrzycy typu 2

W przeciwieństwie do cukrzycy typu 1 cukrzyca typu 2 u dziecka może się rozwijać stopniowo, początkowo nie dając żadnych objawów. Następnie mogą wystąpić symptomy podobne do cukrzycy typu 1:

  • częste oddawanie moczu,
  • wzmożone pragnienie,
  • utrata wagi,
  • zmęczenie.

Jak jeszcze manifestuje się ten typ cukrzycy u dzieci? Objawy skórne w postaci zaciemnienia w niektórych miejscach oraz pogorszone widzenie są specyficzne dla cukrzycy typu 2.

Cukrzyca u niemowlaka – objawy

Cukrzyca u niemowlaka jest trudna do uchwycenia, ponieważ daje niecharakterystyczne symptomy, dość odmienne od objawów cukrzycy u nastolatków. Jakie są objawy cukrzycy u dzieci w wieku noworodkowym lub niemowlęcym? Maluch może przejawiać trudności w karmieniu oraz być mniej aktywny niż dotychczas. Objawy cukrzycy u niemowlaka to także wymioty oraz częste ulewania.

Cukrzyca typu 1 a 2 u dzieci

Cukrzyca dziecięca dzieli się na cukrzycę typu 1 oraz cukrzycę typu 2, przy czym typ 1 występuje częściej. Jakie są przyczyny cukrzycy typu 1 u dzieci? Schorzenie wynika z autodestrukcji wysp trzustkowych produkujących insulinę i w rezultacie niedoborów tego hormonu, co skutkuje nieprawidłowym przyswajaniem glukozy. Z cukrzycą typu 1 u dzieci wiążą się duże zmiany w życiu – dziecko wymaga stałego monitorowaniu poziomu cukru we krwi oraz podawania przez całe życie insuliny. Cukrzyca typu 2 u dzieci występuje rzadziej i jest związana z otyłością. Można jej zapobiec, w tym celu należy jednak zadbać o to, aby dziecko jadło zdrowo oraz miało dużo ruchu.

Cukrzyca u dzieci – normy

Prawidłowy poziom cukru we krwi na czczo u osoby dorosłej wynosi od 70 do 99 mg/dl (3,9-5,5 mmol/l). Jak diagnozowana jest cukrzyca u dzieci? Normy wyglądają tak samo jak dla osób dorosłych. Przy wyniku poniżej 70 mg/dl mamy do czynienia z hipoglikemią, natomiast glukoza na czczo na poziomie wyższym niż 99 oznacza hiperglikemię.

Cukrzyca u dzieci – przyczyny i skutki

Co wywołuje cukrzycę u dzieci? Przyczyny, zarówno cukrzycy typu 1, jak i 2 nie zostały dokładnie poznane. Wiadomo jedynie, że istotną rolę w ich rozwoju odgrywają czynniki genetyczne i środowiskowe.
W przypadku cukrzycy typu 1 ryzyko zachorowania jest większe, gdy:

  • w rodzinie wystąpiła cukrzyca typu 1,
  • wykryto predyspozycję genetyczną do chorób z autoagresji.

Natomiast ryzyko zachorowania na cukrzycę typu 2 zwiększają:

  • insulinooporność,
  • nadwaga,
  • niska masa urodzeniowa,
  • pozytywny wywiad rodzinny w kierunku cukrzycy.
  • przedwczesny poród.

Badania naukowe dowiodły, że cukrzyca typu 2 może stanowić także skutki cukrzycy ciążowej – dla dziecka oznacza to wyższe ryzyko zachorowania.
Czym grozi nieleczona cukrzyca? Powikłania mogą być bardzo poważne, ponieważ choroba ta ma charakter przewlekły i wpływa na wiele narządów. Może doprowadzić do:

  • kalectwa,
  • osteoporozy,
  • uszkodzenia narządu wzroku,
  • uszkodzenia nerek,
  • uszkodzenia nerwów,
  • wystąpienia poważnych schorzeń związanych z układem krążenia, w tym także zagrażających życiu.
 
Specjalistka ds. treści internetowych o tematyce medycznej, w tym w szczególności dotyczących ontogenezy (rozwoju osobniczego człowieka). Ukończyła Uniwersytet Jagielloński na kierunku Międzywydziałowe Indywidualne Studia Matematyczno-Przyrodnicze, ze specjalizacją Biologia — Antropologia (Biologia Człowieka). W wolnym czasie dużo spaceruje górskimi szlakami, w Polsce i za granicą, uwielbia także dobrą literaturę oraz gry planszowe i video.

Zadaj pytanie lub napisz komentarz

Zadaj pytanie autorowi artykułu lub skomentuj go

Powiązane wpisy

Płacz dziecka. Dlaczego noworodek płacze? Jak uspokoić dziecko?
Płacz dziecka. Dlaczego noworodek płacze? Jak uspokoić dziecko?
11 789 3

Wsłuchanie się w płacz dziecka może pomóc rodzicom odczytać potrzeby swojej pociechy. Mimo że noworodek nie potrafi mówić, szybko nauczą się oni rozpoznawać,...

czytaj więcej
Co oznacza zielona kupka? Zielone kupki u noworodków, niemowlaków i starszych dzieci. Przyczyny
Co oznacza zielona kupka? Zielone kupki u noworodków, niemowlaków i starszych dzieci. Przyczyny
26 551

Kolor kupy niemowlaka może spędzić sen z powiek niejednemu rodzicowi. Nie ma w tym nic dziwnego, ponieważ wygląd stolca jest determinowany przez wiele...

czytaj więcej
Kaszel u niemowlaka. Suchy a mokry kaszel u dziecka. Co na kaszel u dziecka i kiedy do lekarza?
Kaszel u niemowlaka. Suchy a mokry kaszel u dziecka. Co na kaszel u dziecka i kiedy do lekarza?
6 699

Kaszel u dziecka to jeden z najczęściej zgłaszanych objawów podczas wizyty u lekarza pediatry. Z reguły objaw ten świadczy o chorobie zakaźnej dróg...

czytaj więcej
Kalendarz szczepień. Szczepienia noworodka i niemowlaka
Kalendarz szczepień. Szczepienia noworodka i niemowlaka
9 333 3

Szczepienie to najlepszy sposób ochrony przed drobnoustrojami chorobotwórczymi. Szczepionki mają na celu pobudzenie organizmu tak, aby wytwarzał on...

czytaj więcej