-
Menu
-
Pieluchy i przewijanie
-
-
-
-
-
Podkłady do przewijania
-
-
-
-
-
Akcesoria i pielęgnacja okołopieluszkowa
-
-
-
-
Kosmetyki dla dzieci
-
-
-
-
-
-
-
Artykuły higieniczne
-
-
-
-
-
Higiena jamy ustnej
-
-
-
-
Karmienie dziecka
-
-
Urządzenia i akcesoria dla dzieci
-
-
-
Urządzenia elektroniczne
-
-
-
-
-
-
Akcesoria do pielęgnacji i higieny
-
-
-
-
-
Akcesoria do kąpieli dla dzieci
-
-
-
-
-
-
-
Urządzenia elektroniczne
-
-
-
-
-
Urządzenia elektroniczne
-
-
-
-
Ciąża i macierzyństwo
-
-
-
-
-
-
-
Bielizna dla kobiet w ciąży i karmiących
-
-
-
-
-
Kosmetyki dla przyszłych i młodych mam
-
-
-
-
Higiena intymna
-
-
-
-
-
Higiena po porodzie
-
-
-
-
-
Higiena kobiety dojrzałej
-
-
-
-
-
Kosmetyki do higieny intymnej
-
-
-
-
Drogeria
-
-
-
-
-
Artykuły gospodarstwa domowego
-
-
-
-
-
-
-
-
-
Produkty higieniczne
-
-
-
-
-
-
-
Ochrona osobista COVID-19
-
-
-
-
-
Oczyszczanie i pielęgnacja twarzy
-
-
-
-
-
Produkty do higieny jamy ustnej
-
-
-
-
-
Higiena intymna mężczyzn
-
-
-
-
-
Kosmetyki dla mężczyzn
-
-
-
Objawy cukrzycy u dzieci. Cukrzyca typu 1 i 2. Przyczyny, skutki i normy
Cukrzyca typu 1 u dzieci jest bardzo często występującą chorobą. Obserwujemy jednocześnie bardzo niepokojącą tendencję wzrostową - na przełomie ostatnich 30 lat w Polsce zachorowalność wśród maluchów była aż 5-krotnie większa niż w latach poprzednich. Ponieważ powikłania nieleczonej cukrzycy mogą stanowić bezpośrednie zagrożenie dla zdrowia i życia, choroby tej nie należy bagatelizować. Jak się objawia cukrzyca u dzieci?
Objawy cukrzycy u dzieci. Jak je rozpoznać?
Jak rozpoznać cukrzycę u dziecka? Pierwszym objawem cukrzycy u dzieci bywa często wielomocz. Dzieci z cukrzycą mogą także wykazywać niechęć do zabawy oraz nadmierną senność. Jak jeszcze manifestuje się cukrzyca u dziecka? Objawy, które powinny wzbudzić niepokój to wzmożone pragnienie oraz gwałtowne chudnięcie. Wiele jednak zależy od typu cukrzycy, jaka wystąpiła u dziecka oraz wieku malucha.
Cukrzyca typu 1 u dzieci – objawy
Objawy cukrzycy typu 1 u dzieci rozwijają się bardzo szybko. Pierwsze objawy cukrzycy u dziecka to częste oddawanie moczu oraz wzmożone pragnienie. W przebiegu choroby może wystąpić także:
- ekstremalny głód,
- owocowo pachnący oddech,
- utrata wagi,
- zmęczenie,
- zmiany w zachowaniu.
Cukrzyca u dzieci – objawy cukrzycy typu 2
W przeciwieństwie do cukrzycy typu 1 cukrzyca typu 2 u dziecka może się rozwijać stopniowo, początkowo nie dając żadnych objawów. Następnie mogą wystąpić symptomy podobne do cukrzycy typu 1:
- częste oddawanie moczu,
- wzmożone pragnienie,
- utrata wagi,
- zmęczenie.
Jak jeszcze manifestuje się ten typ cukrzycy u dzieci? Objawy skórne w postaci zaciemnienia w niektórych miejscach oraz pogorszone widzenie są specyficzne dla cukrzycy typu 2.
Cukrzyca u niemowlaka – objawy
Cukrzyca u niemowlaka jest trudna do uchwycenia, ponieważ daje niecharakterystyczne symptomy, dość odmienne od objawów cukrzycy u nastolatków. Jakie są objawy cukrzycy u dzieci w wieku noworodkowym lub niemowlęcym? Maluch może przejawiać trudności w karmieniu oraz być mniej aktywny niż dotychczas. Objawy cukrzycy u niemowlaka to także wymioty oraz częste ulewania.
Cukrzyca typu 1 a 2 u dzieci
Cukrzyca dziecięca dzieli się na cukrzycę typu 1 oraz cukrzycę typu 2, przy czym typ 1 występuje częściej. Jakie są przyczyny cukrzycy typu 1 u dzieci? Schorzenie wynika z autodestrukcji wysp trzustkowych produkujących insulinę i w rezultacie niedoborów tego hormonu, co skutkuje nieprawidłowym przyswajaniem glukozy. Z cukrzycą typu 1 u dzieci wiążą się duże zmiany w życiu – dziecko wymaga stałego monitorowaniu poziomu cukru we krwi oraz podawania przez całe życie insuliny. Cukrzyca typu 2 u dzieci występuje rzadziej i jest związana z otyłością. Można jej zapobiec, w tym celu należy jednak zadbać o to, aby dziecko jadło zdrowo oraz miało dużo ruchu.
Cukrzyca u dzieci – normy
Prawidłowy poziom cukru we krwi na czczo u osoby dorosłej wynosi od 70 do 99 mg/dl (3,9-5,5 mmol/l). Jak diagnozowana jest cukrzyca u dzieci? Normy wyglądają tak samo jak dla osób dorosłych. Przy wyniku poniżej 70 mg/dl mamy do czynienia z hipoglikemią, natomiast glukoza na czczo na poziomie wyższym niż 99 oznacza hiperglikemię.
Cukrzyca u dzieci – przyczyny i skutki
Co wywołuje cukrzycę u dzieci? Przyczyny, zarówno cukrzycy typu 1, jak i 2 nie zostały dokładnie poznane. Wiadomo jedynie, że istotną rolę w ich rozwoju odgrywają czynniki genetyczne i środowiskowe.
W przypadku cukrzycy typu 1 ryzyko zachorowania jest większe, gdy:
- w rodzinie wystąpiła cukrzyca typu 1,
- wykryto predyspozycję genetyczną do chorób z autoagresji.
Natomiast ryzyko zachorowania na cukrzycę typu 2 zwiększają:
- insulinooporność,
- nadwaga,
- niska masa urodzeniowa,
- pozytywny wywiad rodzinny w kierunku cukrzycy.
- przedwczesny poród.
Badania naukowe dowiodły, że cukrzyca typu 2 może stanowić także skutki cukrzycy ciążowej – dla dziecka oznacza to wyższe ryzyko zachorowania.
Czym grozi nieleczona cukrzyca? Powikłania mogą być bardzo poważne, ponieważ choroba ta ma charakter przewlekły i wpływa na wiele narządów. Może doprowadzić do:
- kalectwa,
- osteoporozy,
- uszkodzenia narządu wzroku,
- uszkodzenia nerek,
- uszkodzenia nerwów,
- wystąpienia poważnych schorzeń związanych z układem krążenia, w tym także zagrażających życiu.
Powiązane wpisy
Wsłuchanie się w płacz dziecka może pomóc rodzicom odczytać potrzeby swojej pociechy. Mimo że noworodek nie potrafi mówić, szybko nauczą się oni rozpoznawać,...
Kolor kupy niemowlaka może spędzić sen z powiek niejednemu rodzicowi. Nie ma w tym nic dziwnego, ponieważ wygląd stolca jest determinowany przez wiele...
Kaszel u dziecka to jeden z najczęściej zgłaszanych objawów podczas wizyty u lekarza pediatry. Z reguły objaw ten świadczy o chorobie zakaźnej dróg...
Szczepienie to najlepszy sposób ochrony przed drobnoustrojami chorobotwórczymi. Szczepionki mają na celu pobudzenie organizmu tak, aby wytwarzał on...
Zadaj pytanie lub napisz komentarz