Bella

Nawilżacze powietrza – jaki wybrać? Ranking nawilżaczy powietrza

Przeczytano 864 0 Liked
 

Nawilżacz powietrza to obowiązkowe wyposażenie nie tylko w biurze, ale również w pokoju dziecięcym. Jaki nawilżacz powietrza dla dzieci wybrać? Czym różnią się dostępne na rynku rodzaje nawilżaczy powietrza? Który z nich jest najlepszy?

Nawilżacze powietrza – rodzaje i co daje?

Nawilżacz powietrza warto kupić z wielu względów. Domowy nawilżacz powietrza pozwala zwiększyć wilgotność w wybranych pomieszczeniach i co za tym idzie, poprawić komfort codziennego funkcjonowania oraz snu. To jednak nie koniec zalet! Korzyści, jakie płyną z zakupu nawilżacza powietrza to także:

 • oczyszczenie powietrza z kurzu i roztoczy,
 • pozbycie się dolegliwości w postaci alergii, astmy, suchości skóry i dróg oddechowych,
 • wprowadzenie równowagi między jonami ujemnymi a jonami dodatnimi w powietrzu,
 • zminimalizowanie chrapania,
 • zmniejszenie ryzyka wystąpienia u domowników infekcji.

Nawilżacz parowy

Na rynku jest dostępnych wiele różnych rodzajów nawilżaczy powietrza. Do niedawna najpopularniejszy był nawilżacz powietrza parowy, który ogrzewa wodę, doprowadzając do jej parowania. To, co wyróżnia tego typu sprzęt, to wysoka wydajność, możliwość zastosowania olejków eterycznych i niska cena zakupu (kształtuje się ona na poziomie od 40 do 240 złotych). Niestety minusem są wysokie koszty eksploatacji – parowe nawilżacze powietrza zużywają dużo energii elektrycznej. Używając nawilżaczy parowych, należy także uważać na najmłodszych członków rodziny, aby nie poparzyli się oni wypuszczaną z nawilżacza gorącą parą. Natomiast z zalet, na rynku są dostępne różne ciekawe modele, np. nawilżacze parowe z jonizacją (wytwarzające jony ujemne, które neutralizują zawarte w powietrzu jony dodatnie, np. wytwarzane przez domowe sprzęty elektroniczne), czy też nawilżacze powietrza parowe z higrometrem, które pozwalają kontrolować także poziom wilgotności powietrza i w zależności od niego automatycznie się włączają lub wyłączają.

Nawilżacz ultradźwiękowy

Nawilżacz powietrza ultradźwiękowy to energooszczędne urządzenie, które korzysta z mechanizmu rozbijania wody na drobne cząsteczki za pomocą ultradźwięków. Uzyskana w wyniku rozbicia mgiełka nawilża powietrze. Tego typu modele nie są zalecane do domów, w których mieszkają zwierzęta, ponieważ emitowane przez nie ultradźwięki mogą je stresować. Ich minusem jest wysoka cena, a także ryzyko szkodliwego wpływu na zdrowie, związane z nieprawidłową eksploatacją urządzenia. Do nawilżaczy ultradźwiękowych należy używać tylko i wyłącznie wody destylowanej lub po odwróconej osmozie – w przeciwnym razie do powietrza trafi płyn kamienny oraz obecne w wodzie kranowej szkodliwe chemikalia. Tego typu urządzenia powinny stać wysoko, aby uniknąć zawilgocenia mebli, wymagają również regularnej wymiany wkładu odwapniającego.

Nawilżacz ewaporacyjny

Nawilżacz powietrza ewaporacyjny wykorzystuje zjawisko naturalnego odparowywania wody. W jego skład wchodzi specjalna elektroda, mata ewaporacyjna oraz cichy wentylator, który wymusza przepływ powietrza. Wiele modeli posiada wyłącznik, który aktywuje się, gdy wilgotność pomieszczenia przekroczy 60%, można spotkać także nawilżacze ewaporacyjne wyposażone we wkład antybakteryjny lub lampę UV, która niszczy drobnoustroje. Taki oczyszczacz powietrza z nawilżaczem to doskonały zakup do domu z małymi dziećmi.

Warto podkreślić, że zamiast kupować tani nawilżacz powietrza na kaloryfer lub mini nawilżacz powietrza, który nie sprawdzi się w większych pomieszczeniach, lepiej zainwestować w sprzęt, który będzie służyć dobrze przez wiele lat i rzeczywiście przyniesie korzyści zdrowotne.

Nawilżacze powietrza – ranking

Jaki nawilżacz powietrza wybrać do domu z dziećmi? Przede wszystkim warto sięgać po sprzęty sprawdzonych marek. Przed zakupem warto także sprawdzić ranking nawilżaczy powietrza oraz opinie użytkowników na temat poszczególnych modeli urządzeń.

Oto najpopularniejsi producenci nawilżaczy powietrza:

Philips – firma oferuje bardzo szeroki wybór domowych nawilżaczy, godne polecenia są w szczególności modele ewaporacyjne, które nie tylko równomiernie nawilżają powietrze, ale także eliminują z niego szkodliwe drobnoustroje,

Xiaomi Mi Smart – chiński gigant posiada w ofercie wiele inteligentnych sprzętów elektronicznych, w tym także nawilżacze powietrza z funkcją sterylizacji lampą UV. Nadają się one do wszystkich typów pomieszczeń, w tym także pokoju dziecięcego,

Stadler Form – minimalistyczne nawilżacze do powietrza tej firmy zrobiły niemałą furorę na rynku. Ich atuty to wymienne filtry antybakteryjne, tryb nocny z przygaszonym oświetleniem oraz możliwość aromaterapii z wykorzystaniem ulubionych olejków eterycznych.

W sklepie internetowym Bliżej Ciebie także jest dostępny nawilżacz powietrza. Zachęcamy do sprawdzenia ultradźwiękowego urządzenia marki PiC Solution. Jest ono polecane przede wszystkim do domów z małymi dziećmi, ale mogą z niego korzystać także seniorzy oraz osoby cierpiące z powodu chorób układu oddechowego.

Jaki nawilżacz powietrza?

Wybór dobrego nawilżacza powietrza nie należy do łatwych. Podczas zakupu należy wziąć pod uwagę wiele różnych parametrów, takich jak:

 • bezpieczeństwo stosowania,
 • cena zakupu i koszty eksploatacji,
 • dodatkowe udogodnienia, np. aromatoterapia lub dezynfekcja powietrza,
 • mechanizm działania,
 • poziom emitowanego hałasu,
 • wydajność.

Jaki nawilżacz powietrza dla dziecka jest najlepszy? Jeśli chodzi o nawilżacz powietrza dla noworodka lub nawilżacz powietrza dla niemowlaka, najlepiej sięgać po modele, które pracują cicho. Mile widziany jest nawilżacz powietrza dla dzieci, który łączy w sobie zalety nawilżacza i oczyszczacza – dzięki temu powietrze, którym oddycha maluch, będzie pozbawione alergenów i szkodliwych drobnoustrojów. Za dobry nawilżacz powietrza do pokoju dziecka w domu z psem lub kotem można uznać modele ewaporacyjne – nie dość, że nie wiążą się one z ryzykiem poparzenia parą wodna, to jeszcze nie emitują ultradźwięków, które mogłyby wpłynąć na zachowanie pupili. Tymczasem na większych przestrzeniach lepiej sprawdzą się tradycyjne modele parowe. Jaki więc jest najlepszy nawilżacz powietrza? Jak widać, to zależy w dużej mierze od potrzeb domowników.

 
Specjalistka ds. treści internetowych o tematyce medycznej, w tym w szczególności dotyczących ontogenezy (rozwoju osobniczego człowieka). Ukończyła Uniwersytet Jagielloński na kierunku Międzywydziałowe Indywidualne Studia Matematyczno-Przyrodnicze, ze specjalizacją Biologia — Antropologia (Biologia Człowieka). W wolnym czasie dużo spaceruje górskimi szlakami, w Polsce i za granicą, uwielbia także dobrą literaturę oraz gry planszowe i video.

Zadaj pytanie lub napisz komentarz

Zadaj pytanie autorowi artykułu lub skomentuj go

Powiązane wpisy

Wyprawka dla noworodka 2024 - lista potrzebnych produktów
Wyprawka dla noworodka 2024 - lista potrzebnych produktów
76 573 6

Kompletowanie wyprawki dla noworodka to jedno z przyjemniejszych zadań, przed którymi stoją przyszli rodzice. Warto jednak dokładnie się do niego...

czytaj więcej
Przewijanie dziecka - jak zmienić pieluszkę?
Przewijanie dziecka - jak zmienić pieluszkę?
13 392 4

Przewijanie dziecka to jedna z podstawowych czynności, których podejmują się świeżo upieczeni rodzice i opiekunowie. Z pozoru prosta czynność może jednak...

czytaj więcej
Jak pobudzić laktację? Sprawdzone sposoby dla mam
Jak pobudzić laktację? Sprawdzone sposoby dla mam
31 630 5

Wiele mam, które decydują się na karmienie piersią zastanawia się, czy będą miały odpowiednią ilość mleka, by nakarmić swoje dziecko. Dodatkowo u matek...

czytaj więcej
Pieluszki jednorazowe czy wielorazowe?
Pieluszki jednorazowe czy wielorazowe?
1 938 1

Spór o to czy lepsze dla dziecka są pieluszki jednorazowe, czy wielorazowe, trwa już od wielu, wielu lat. Nadal nie jest rozstrzygnięty, gdyż wiele zależy od...

czytaj więcej