Bella

Masaż niemowląt. Jak masować brzuszek noworodka? Masaż kanału łzowego u niemowląt

Przeczytano 3 960 0 Liked
 

Masaż niemowląt, nie tylko brzuszka czy stópek, ale także kanału łzowego daje wiele korzyści. Dotyk rodzica wpływa na malucha kojąco i pozwala mu się wyciszyć. Poprzez dotyk budowana jest więź, stymuluje on także rozwój zmysłów dziecka. Jak wygląda masaż dla dzieci? Czego używać do masażu? Podpowiadamy.

Masaż niemowląt

Masaż niemowląt pozwala osiągnąć wiele korzyści. Masować można nie tylko kilkutygodniowe dziecko, ale także noworodka, praktycznie od pierwszych dni jego życia. Poprzez masaż dla dzieci budowana jest więź z rodzicem, a dodatkowo maluch może się uspokoić i zrelaksować.

Inne zalety dobrze wykonanego masażu to:

  • korzystny wpływ na rozwój zdolności motorycznych;
  • wsparcie rozwoju emocjonalnego i intelektualnego malucha;
  • wzmocnienie poczucia bezpieczeństwa;
  • wzmocnienie układu odpornościowego dziecka;
  • zmniejszenie prawdopodobieństwa wystąpienia kolek i zaparć.

Dzieci, które są regularnie masowane, są spokojniejsze, lepiej śpią oraz mają lepszy kontakt z rodzicami. Dzięki masowaniu poprawia się krążenie krwi, łagodzone jest także nadmierne napięcie mięśni.

Szczególnie dobroczynny wpływ na malucha mają:

  • masaż stópek niemowlaka – na stopach znajduje się wiele punktów akupresury, odpowiadających za różne dolegliwości bólowe;
  • masaż brzuszka noworodka – rozluźnienie mięśni pozwala załagodzić objawy kolki niemowlęcej;
  • masaż kanału łzowego – masaż pozwala uporać się z problemem w postaci zatkanych kanalików łzowych.

Jeśli rodzice chcą się dowiedzieć, jak przeprowadzać poprawnie masaż u malucha, nic prostszego, wystarczy na początku zasięgnąć konsultacji u doświadczonego fizjoterapeuty dziecięcego. Następnie mogą oni samodzielnie przeprowadzać masaż niemowląt lub noworodka w warunkach domowych.

Jak masować brzuszek noworodka?

Pierwszy masaż brzuszka noworodka można wykonać po około tygodniu lub dwóch od urodzenia, dopiero gdy odpadnie pępek. Jego celem jest załagodzenie objawów kolki. Jak masować brzuszek noworodka? Wystarczy rozebrać malucha i położyć go w wygodnej pozycji. Następnie trzeba masować brzuszek dziecka kolistymi ruchami, zgodnie z ruchem wskazówek zegara. Masowanie można powtarzać rano i wieczorem, w tym celu warto wykorzystać kosmetyk, który nawilży skórę i zwiększy poślizg, taki jak np. oliwka dla dzieci.
Masaż brzuszka noworodka powinien trwać maksymalnie kilkanaście minut, specjaliści podają, że dziecko w wieku od 1. miesiąca życia należy masować maksymalnie przez 5-10 minut. Masowanie lepiej wykonać przynajmniej po 30 minutach od karmienia piersią.

Jak masować zatkany kanał łzowy u niemowlaka?

Masaż można rozszerzyć na inne partie ciała niż brzuszek. Dobroczynny wpływ na maluszka ma np. masaż od główki aż po stopy, a także masowanie ramion, pleców i rączek. Bardzo korzystny dla zdrowia jest także masaż kanału łzowego u niemowlaka. Specjaliści polecają tę technikę u dzieci, które cierpią na zatkany kanał łzowy, ma ona na celu rozszerzenie niedrożnego miejsca poprzez ucisk palcem.
Jak masować zatkany kanał łzowy u niemowlaka? Technika ta polega na ucisku palcem okolicy kąta wewnętrznego oka i następnie przesunięciu opuszka palca ku dołowi, wzdłuż bocznej powierzchni nosa. Aby masaż był skuteczny, najlepiej wykonywać go kilka razy dziennie.

 
Specjalistka ds. treści internetowych o tematyce medycznej, w tym w szczególności dotyczących ontogenezy (rozwoju osobniczego człowieka). Ukończyła Uniwersytet Jagielloński na kierunku Międzywydziałowe Indywidualne Studia Matematyczno-Przyrodnicze, ze specjalizacją Biologia — Antropologia (Biologia Człowieka). W wolnym czasie dużo spaceruje górskimi szlakami, w Polsce i za granicą, uwielbia także dobrą literaturę oraz gry planszowe i video.

Zadaj pytanie lub napisz komentarz

Zadaj pytanie autorowi artykułu lub skomentuj go

Powiązane wpisy

Ciemieniucha - przyczyny i leczenie. Jak pozbyć się ciemieniuchy?
Ciemieniucha - przyczyny i leczenie. Jak pozbyć się ciemieniuchy?
32 255 7

Ciemieniucha jest problemem wieku niemowlęcego, z którym boryka się wielu rodziców. Nie warto się jednak denerwować - nie jest to przypadłość, która stanowi...

czytaj więcej
Jak pielęgnować skórę dziecka zimą?
Jak pielęgnować skórę dziecka zimą?
1 734

Zima to pora roku, która wymaga od rodziców jeszcze uważniejszej pielęgnacji skóry niemowlęcia. Wiąże się bowiem z mrozami i zimnym wiatrem podczas spacerów...

czytaj więcej
Jak pielęgnować skórę dziecka latem?
Jak pielęgnować skórę dziecka latem?
1 910

Ochrona skóry dziecka latem jest niezwykle istotnym elementem codziennej pielęgnacji. Słońce, suche powietrze i długie przebywanie na zewnątrz może być...

czytaj więcej
Pielęgnacja noworodka - jak zadbać o higienę dziecka?
Pielęgnacja noworodka - jak zadbać o higienę dziecka?
15 131 3

Pielęgnacja noworodka oraz zachowanie higieny skóry to bardzo ważne zadanie, przed którym stoją rodzice. Nierzadko wzbudza lęk, zwłaszcza w pierwszych dniach...

czytaj więcej