Bella

Majtki menstruacyjne - chłonna bielizna zamiast podpasek

Przeczytano 194 0 Liked
 

Czas czytania: 5 min.

Majtki menstruacyjne to “magiczna” bielizna chłonna stanowiąca skuteczną ochronę w czasie miesiączki. Mogą całkowicie zastąpić jednorazowe wyroby higieniczne, takie jak podpaski i tampony, stając się coraz bardziej popularną, ekologiczną alternatywą dla kobiet w każdym wieku. W poniższym artykule podpowiadamy, czym kierować się przy wyborze bielizny menstruacyjnej oraz jakie są zalety tego produktu. Przekonaj się, że to idealne zabezpieczenie na lata!

Majtki menstruacyjne - co to takiego?

Obalamy mit - bielizna menstruacyjna to nie to samo, co pieluchy dla dorosłych! Majtki dla kobiet miesiączkujących przypominają tradycyjną bieliznę noszoną na co dzień. Występują w różnych rozmiarach, kolorach i modelach, dlatego każda z użytkowniczek znajdzie idealny model dla siebie. Majtki na okres są wykonane z wielowarstwowych materiałów, które skutecznie wchłaniają krew menstruacyjną, jednocześnie zapobiegając przeciekaniu i utrzymując poczucie suchości. Dzięki swojej konstrukcji mogą zastępować lub wspomagać tradycyjne środki higieniczne, takie jak tampony i podpaski. Majtki menstruacyjne są produktem wielokrotnego użytku, co czyni je bardziej ekologiczną i ekonomiczną alternatywą niż jednorazowe wyroby higieniczne. Po użyciu wystarczy je wyprać zgodnie z instrukcjami producenta i użyć ponownie podczas następnego okresu.

Wielorazowe czy jednorazowe majtki menstruacyjne?

Majtki menstruacyjne zyskują coraz większą popularność wśród kobiet miesiączkujących. Nic dziwnego - są wygodne i skutecznie zabezpieczają przed przykrą niespodzianką. Jedna para bielizny miesiączkowej może zastąpić nawet kilka podpasek lub tamponów, zapewniając suchość przez kilka godzin ciągłego używania. Czy na rynku występują jedynie majtki wielorazowe, czy mają też swoje jednorazowe alternatywy? Który model wybrać?

Majtki menstruacyjne jednorazowe to zazwyczaj produkty na nietrzymanie moczu, którym przypisuje się działanie również w trakcie miesiączki. Zastosowanie takich majtek skupia się jednak przede wszystkim na ochronie przy inkontynencji moczowej - ich właściwości absorbcyjne mogą nie być wystarczające przy bardziej obfitych miesiączkach. Na polskim rynku można znaleźć jednorazowe majtki menstruacyjne, np. Bella Control Discreet Pants

Wielorazowe majtki na miesiączki składają się zazwyczaj z minimum trzech warstw. Pierwsza z nich to warstwa odprowadzająca wilgoć do wnętrza wkładu chłonnego. W środku majtek menstruacyjnych znajduje się warstwa utrzymująca krew i chroniąca przed przeciekaniem. Zewnętrzna warstwa majtek to materiał otulający ciało. Dobrze, aby cechował się elastycznością i przyjemną strukturą, dzięki czemu odpowiednio dopasuje się do ciała, zapewniając komfort użytkowania. Dobrej jakości bielizna miesiączkowa, np. polskie majtki menstruacyjne my bella, posiada czwartą, dodatkową warstwę wykonaną z chłonnej bawełny, która sprawia, że produkt jeszcze lepiej chłonie krew miesiączkową.

Wielorazowe majtki menstruacyjne to doskonały wybór dla kobiet dbających o środowisko naturalne. Z powodzeniem zastępują jednorazowe podpaski lub tampony, a ich stosowanie ogranicza produkcję odpadów i zanieczyszczenie planety. Zakup wielorazowych produktów miesiączkowych to także oszczędność dla portfela, ponieważ jedną sztukę majtek można stosować nawet przez kilka lat. Chociaż jednorazowy zakup majtek menstruacyjnych to spory wydatek, w dłuższej perspektywie okaże się opłacalny.

Jak wybrać rozmiar majtek menstruacyjnych?

Rozmiar majtek menstruacyjnych odpowiada zazwyczaj rozmiarowi klasycznej bielizny używanej na co dzień. Producenci tego typu produktów umieszczają na opakowaniach tabele rozmiarowe lub prezentują je w dołączonych do opakowania ulotkach. Produkty sprzedawane w drogeriach internetowych zazwyczaj posiadają tabele rozmiarowe w opisach produktów. Rozmiar majtek menstruacyjnych nie powinien być ani większy, ani mniejszy niż preferowane przez kobietę figi. Ich dopasowanie do ciała gwarantuje pewne zabezpieczenie i brak niespodziewanych wycieków.

Jak prać majtki menstruacyjne?

Sposób pielęgnacji majtek na okres zależy od konkretnego modelu i zaleceń producenta. Często tego typu bielizna wymaga łagodnego prania ręcznego, które nie uszkadza włókien i nie osłabia działania chłonnego. Do prania majtek stosuje się łagodne środki piorące, należy też unikać płynów do zmiękczania tkanin, mogących obniżyć chłonność majtek.

Na szczęście istnieją także rodzaje bielizny miesiączkowej przeznaczone do prania w pralce w niższych temperaturach wraz z pozostałą odzieżą. Przed wrzuceniem do pralki przepłucz majtki zabrudzone krwią menstruacyjną pod bieżącą wodą. Po wypraniu pozwól majtkom wyschnąć samoistnie, chyba że producent wskazuje na możliwość suszenia ich w suszarce bębnowej.

Musisz wiedzieć…

Przed pierwszym użyciem wypierz majtki zgodnie z zaleceniami producenta. Dzięki temu będziesz pewna, że wkładasz na ciało higienicznie czysty produkt, a do tego wzmocnisz jego chłonne właściwości.


Najczęściej zadawane pytania

Ile par majtek potrzebuję na miesiączkę?

Odpowiedź na to pytanie nie należy do łatwych, ponieważ to zależy od intensywności krwawienia, a tym samym od częstości wymiany na czyste. Jeżeli majtki menstruacyjne traktujesz jako jedyne zabezpieczenie przy okresie, powinnaś kupić kilka par na zmianę. Pamiętaj, że taki rodzaj bielizny schnie nieco dłużej niż wyprane w pralce figi bawełniane.

Czy istnieją majtki menstruacyjne na basen?

Tak - majtki menstruacyjne do pływania istnieją! Taki rodzaj produktu sprawdzi się podczas lekkiego krwawienia, pozwalając użytkowniczce na swobodne korzystanie z basenu czy kąpieli w morzu. Majtki menstruacyjne kąpielowe to wygodna alternatywa dla jednorazowych tamponów czy kubeczków menstruacyjnych. Ich materiał jest cienki i szybkoschnący, dlatego można się w nich opalać.

Czy majtki menstruacyjne mogą przeciekać?

Odpowiednio dopasowane rozmiarowo majtki menstruacyjne nie powinny przeciekać. Pamiętaj, że ich właściwości chłonne pozostają zachowane jedynie przy prawidłowym praniu i suszeniu. Nie bez znaczenia jest także materiał i sposób wykonania bielizny - warto postawić na nieco droższy, ale sprawdzony model produktu. Warto także podkreślić, że kobiety, których miesiączki są bardziej obfite, powinny rozważyć stosowanie majtek menstruacyjnych jako dodatkowe zabezpieczenie do innego środka higienicznego w postaci tamponu, podpaski lub kubeczka menstruacyjnego.

Majtki menstruacyjne na noc - czy mogę je stosować?

Tak - majtki menstruacyjne możesz stosować również na noc. Pamiętaj jednak, że ich skuteczność zależy przede wszystkim od intensywności krwawienia. Większość modeli idealnie sprawdzi się przy umiarkowanych i “normalnych” miesiączkach. W przypadku mocnego okresu producenci rekomendują zastosowanie do majtek dodatkowego zabezpieczenia, np. w postaci tamponu.

Majtki menstruacyjne - cena

Cena majtek menstruacyjnych zależy przede wszystkim od modelu produktu. Najtańsza bielizna może kosztować około 60 zł za parę, jednak przy zakupie należy nastawić się na koszt około 100 zł za jedną sztukę. Droższe modele pochodzą zazwyczaj od znanych, sprawdzonych marek, które oferują klientom certyfikowane produkty wysokiej jakości. Figi menstruacyjne wykonane z porządnych materiałów wystarczą na lata i staną się nieodłącznym gadżetem każdej menstruującej kobiety.

Majtki menstruacyjne - gdzie kupić?

Bielizna menstruacyjna to produkt cieszący się coraz większą popularnością. Obecnie kupisz ją w każdej większej drogerii stacjonarnej i internetowej. Jeżeli zależy Ci na dyskrecji, zachęcamy do zakupu produktu online z dostawą do domu lub wskazanego punktu odbioru. Pamiętaj, że najlepsze majtki menstruacyjne powinny być przede wszystkim skuteczne - ich wielowarstwowy wkład chłonny musi wchłonąć krew okresową i zapobiec przykrym niespodziankom. Postaw przy tym na sprawdzoną markę i wybierz produkt z odpowiednimi atestami.
 
Specjalistka do spraw treści internetowych o tematyce dziecięcej. Ekspertka do spraw produktów dla dzieci i rodziców w sklepie BliżejCiebie. Dzięki rozległej wiedzy na temat prawidłowego rozwoju maluchów służy merytoryczną odpowiedzią dla wszystkich czytelników zadających pytania pod artykułami w poradniku. Absolwentka Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz copywriterka z pasją. Pasjonatka podróży, szczególnie do krajów skandynawskich oraz górskiego trekkingu.

Zadaj pytanie lub napisz komentarz

Zadaj pytanie autorowi artykułu lub skomentuj go

Powiązane wpisy

Blizny po cesarce - co na bliznę po cc? Pielęgnacja i plastyka blizny po cesarskim cięciu
Blizny po cesarce - co na bliznę po cc? Pielęgnacja i plastyka blizny po cesarskim cięciu
17 749

Zgodnie z danymi GUS z 2019 roku, 42,4% porodów odbywa się przez cesarskie cięcie. Mama Ginekolog, ginekolog-położnik, która prowadzi poradnik-blog, gdzie...

czytaj więcej
Infekcje intymne — czym są i jakie mają przyczyny? Rodzaje infekcji intymnych i ich objawy. Profilaktyka, leczenie i możliwe powikłania
Infekcje intymne — czym są i jakie mają przyczyny? Rodzaje infekcji intymnych i ich objawy. Profilaktyka, leczenie i możliwe powikłania
3 035

Kandydoza oraz bakteryjne zakażenie pochwy należą do najczęściej spotykanych infekcji intymnych u kobiet. Z uwagi na nawrotowy charakter walka z nimi nie...

czytaj więcej
Cesarskie cięcie – wskazania i powikłania. Jak się przygotować do CC?
Cesarskie cięcie – wskazania i powikłania. Jak się przygotować do CC?
10 319 4

Cięcie cesarskie (w skrócie CC) to poważny zabieg, mający na celu rozwiązanie ciąży. Jakie są wskazania oraz przeciwwskazania do wykonania CC? Na czym polega...

czytaj więcej
Otarcia miejsc intymnych. Przyczyny podrażnień, objawy i leczenie
Otarcia miejsc intymnych. Przyczyny podrażnień, objawy i leczenie
15 589 1

Otarcia miejsc intymnych wpływają negatywnie na jakość życia. Właściwa pielęgnacja okolic intymnych może im jednak zapobiec. Jak objawiają się podrażnienia w...

czytaj więcej