Kwasy DHA i witamina D dla niemowlaka

Przeczytano 407 razy 0 Polubiono
 

Kwasy DHA, a także witamina D to niezbędne składniki diety małego dziecka. Czy to jednak oznacza, że należy je dodatkowo suplementować? Jakie jest zapotrzebowanie niemowlaka na kwasy DHA i witaminę D?

DHA dla dzieci

Kwasy DHA dla dzieci są bardzo ważne – dzięki nim prawidłowo rozwija się mózg. W szczególności istotne znaczenie mają kwasy DHA dla niemowląt podawane w odpowiednich ilościach w okresie pierwszych 2 lat życia, kiedy dochodzi do gwałtownego rozwoju układu nerwowego. To składnik, którego nie powinno zabraknąć w diecie najmłodszych.
Czym są kwasy DHA? Dla noworodka te niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe z grupy kwasów omega-3 są bardzo ważne, ponieważ jego organizm nie potrafi ich samodzielnie wytworzyć. Niedobór DHA wpływa niekorzystnie na funkcjonowanie mózgu oraz zdolności poznawcze, zaburza także rozwój narządu wzroku. Na szczęście jednak DHA występuje naturalnie w kobiecym mleku.

Karmienie piersią to optymalny sposób żywienia niemowląt, który dostarcza wszystkich niezbędnych składników, w tym także DHA. Ilość dobroczynnych kwasów w diecie matki zależy jednak od jej diety. Aby dostarczyć swojemu dziecku odpowiednią ilość DHA, kobieta powinna spożywać ryby. Bogatym źródłem DHA są w szczególności: łosoś, makrela, śledzie, sardynki oraz pstrąg.

Witamina D dla niemowlaka

Witamina D3 dla niemowlaka jest równie niezbędna do prawidłowego rozwoju jak DHA. Ta witamina dla noworodka pełni jednak nieco odmienne funkcje – nie wpływa na układ nerwowy, lecz stymuluje rozrost kości, zębów, wspomaga wchłanianie wapnia oraz wspiera prawidłowe funkcjonowanie układu odpornościowego i mięśniowego.
Dlaczego tak popularne są produkty typu wit D dla niemowlaka? Ponieważ ludzki organizm syntetyzuje tę witaminę tylko wtedy, gdy jest wystawiony na działanie promieni słonecznych i niezależnie od tego, jak karmione jest małe dziecko, należy mu podawać zalecaną przez lekarza ilość witaminy D.

Suplementacja DHA u niemowląt

O ile podawanie małym dzieciom witaminy D jest konieczne, o tyle suplementacja DHA u niemowląt nie jest obowiązkowa, ponieważ maluch przyjmuje drogocenne kwasy razem z mlekiem matki. Oczywiście pod warunkiem, że jego mama odżywia się prawidłowo. Zalecane jest zatem, aby karmiąca kobieta przyjmowała dziennie około 200 mg DHA.
Jeśli chodzi o niemowlęta karmione mlekiem modyfikowanym, tego typu mieszanki zawierają DHA, ale często w ilościach mniejszych niż zalecane dla prawidłowego rozwoju. Na każde 100 kcal mleka następnego powinno przypadać minimum 20 mg DHA. Jeśli w składzie mleka modyfikowanego jest za mało DHA, lekarz może podjąć decyzję o podawaniu maluchowi dodatkowo preparatów takich jak np. DHA dla niemowląt w postaci kropli.
W przypadku starszych dzieci, które już mają rozszerzoną dietę i mogą spożywać ryby oraz ich przetwory, eksperci zalecają suplementację dopiero wtedy, gdy spożycie DHA z pokarmem jest niewystarczające. Przykładowo, zalecana ilość DHA dla rocznego dziecka wynosi około 100-150 mg kwasów DHA, zatem suplementację należy rozważyć dopiero wtedy, gdy nie otrzymuje ono takiej ilości z pożywieniem.

Ile witaminy D dla niemowlaka?

W Polsce, ze względu na położenie geograficzne, podaż witaminy D jest niewystarczająca i istnieje duże ryzyko jej niedoborów. Z tego powodu zalecana jest suplementacja, w tym w szczególności u małych dzieci. W jakiej postaci jest dostępna witamina D dla noworodka? Od kiedy podawać maluchowi preparaty witaminowe? Niezależnie od sposobu karmienia dziecka powinno ono otrzymywać witaminę D już od 8. dnia życia. Natomiast jeśli chodzi o formę, najwygodniejsze są krople, które aplikuje się bezpośrednio na język.
Jaka jest odpowiednia dawka witaminy D dla niemowlaka, który ma kilka miesięcy? Ile witaminy D dla 6-miesięcznego dziecka podawać, by maluch rozwijał się prawidłowo? Zgodnie z normami żywienia opracowanymi przez Instytut Żywności i Żywienia zalecane jest, aby niemowlaki do 12. miesiąca otrzymywały 10 µg/dzień. Natomiast u niemowląt i dzieci starszych, do 3. roku życia, zalecana dawka wynosi 15 µg/dzień, uwzględniając w tym już podaż z diety.

Czym grozi niedobór witaminy D u niemowlaka?

Na koniec warto wspomnieć o konsekwencjach niedoboru oraz przedawkowania witaminy D3 u niemowlaka. Jeśli chodzi o zbyt małą podaż witaminy D, możliwe konsekwencje to rozwój poważnych chorób sercowo-naczyniowych, cukrzycy, krzywicy, a także chorób autoimmunizacyjnych i metabolicznych.

Jakie są konsekwencje przedawkowania witaminy D3 u niemowlaka?

Jeśli chodzi o przedawkowanie witaminy D3 u niemowlaka, ono także niesie za sobą poważne zagrożenia, ponieważ u dziecka może dojść do zatrucia. W rezultacie u malucha może wystąpić wapnica (zbyt wysokie stężenie wapnia we krwi) lub kamica żółciowa. Nadmiar witaminy D może również doprowadzić do rozwoju chorób układu kostnego oraz licznych zaburzeń w funkcjonowaniu nerek i serca.

 
Specjalistka ds. treści internetowych o tematyce medycznej, w tym w szczególności dotyczących ontogenezy (rozwoju osobniczego człowieka). Ukończyła Uniwersytet Jagielloński na kierunku Międzywydziałowe Indywidualne Studia Matematyczno-Przyrodnicze, ze specjalizacją Biologia — Antropologia (Biologia Człowieka). W wolnym czasie dużo spaceruje górskimi szlakami, w Polsce i za granicą, uwielbia także dobrą literaturę oraz gry planszowe i video.

Zadaj pytanie lub napisz komentarz

Zadaj pytanie autorowi artykułu lub skomentuj go