Bella

Kosmetyki dla dziecka. W czym kąpać noworodka? Kosmetyki dla niemowląt

Przeczytano 3 955 0 Liked
 

Kosmetyki dla noworodka oraz kosmetyki dla niemowlaka to starannie opracowane produkty służące do mycia malucha i pielęgnacji jego skóry. W czym kąpać noworodka? Czego użyć do kąpieli niemowlaka? Czym się kierować, wybierając zestaw kosmetyków dla noworodka? Podpowiadamy.

Kosmetyki dla dziecka

Noworodki i niemowlęta wymagają szczególnie troskliwej pielęgnacji. Malucha nie można myć kosmetykami przeznaczonymi dla osób dorosłych ani też preparatami antyseptycznymi, ponieważ drażnią one jego delikatną skórę. Wskazane są specjalistyczne i starannie opracowane kosmetyki dla noworodka oraz kosmetyki dla niemowlaka.

Podstawowe różnice pomiędzy skórą niemowlaka i skórą dorosłego to:

 • cieńszy i bardziej delikatny naskórek;
 • mniej gruczołów potowych i przez to większa podatność na przegrzanie;
 • mniej kwaśny odczyn;
 • przejściowe łysienie w wieku kilku tygodni;
 • słabsza produkcja barwników i w rezultacie, większa wrażliwość na światło słoneczne;
 • większa elastyczność;
 • większy stosunek powierzchni skóry do masy ciała i co za tym idzie, większa podatność na utratę ciepła oraz zwiększone wchłanianie różnych substancji przez skórę (np. kosmetyków dla dzieci).

Wybierając produkty dla dziecka, warto sięgać po kosmetyki dla niemowląt z dobrym składem. W szczególności polecane są naturalne kosmetyki dla niemowląt, które mają łagodną formułę zgodną z potrzebami malucha i nie tylko myją, ale także pielęgnują jego skórę.

W czym kąpać noworodka, a w czym niemowlaka?

Jakie kosmetyki dla noworodka będą najlepsze? Należy sięgać po produkty, które są wyraźnie oznaczone jako przeznaczone do pielęgnacji skóry od pierwszego dnia życia. Kosmetyki do kąpieli noworodka powinny być także bezzapachowe, hipoalergiczne, o prostym składzie i odczynie pH zbliżonym do obojętnego. Dużym atutem jest pozytywna opinia Instytutu Matki i Dziecka lub innej renomowanej placówki.

Wyprawka dla malucha składa się z minimalnej liczby produktów. Powinny się w niej znaleźć:

Jeśli chodzi o szampon, w pierwszych dniach życia jest on zupełnie niepotrzebny. Do mycia malucha wystarczy woda z dodatkiem płynu do kąpieli. Tymczasem oliwka to produkt, który jest przeznaczony do masażu ciała dziecka lub może być stosowany, gdy skóra jest nadmiernie przesuszona. Aktualne zalecenia specjalistów są takie, aby nie stosować tego typu kosmetyków u noworodków po kąpieli.

Kosmetyki dla niemowląt

Zestaw kosmetyków dla niemowlaka, choć wciąż minimalistyczny, jest nieco większy niż zestaw kosmetyków dla noworodka. Powinny się w nim znaleźć:

 • chusteczki nawilżające;
 • kremy dla niemowląt na odparzenia;
 • krem do pielęgnacji skóry, np. emolium dla niemowląt;
 • krem do twarzy dla niemowląt na zimę;
 • krem do twarzy dla niemowląt przeciwsłoneczny;
 • oliwka;
 • płyn do kąpieli dla dzieci lub mydełko dla niemowląt;
 • szampon do włosów.

Kosmetyki dla niemowląt nie mogą podrażniać skóry ani też zaburzać czynności ochronnej bariery naskórka. Warto zatem sięgać po produkty sprawdzonych marek, zawierające łagodne substancje myjące i posiadające odpowiednie atesty, np. Instytutu Matki i Dziecka, Państwowego Zakładu Higieny, Centrum Zdrowia Dziecka lub niezależnych organizacji konsumenckich.
Szeroki wybór pielęgnacyjnych kremów dla niemowląt, a także innych przebadanych dermatologicznie kosmetyków dla dzieci oferuje Bella Baby Happy. Na asortyment marki składają się łagodnie myjące żele, szampony dla dzieci, kremy oraz oliwki pielęgnacyjne. Nie brakuje także innych produktów przeznaczonych dla dzieci, takich jak pieluszki i pieluchomajtki, chusteczki higieniczne oraz nawilżane chusteczki czy też płatki kosmetyczne.

Jaki krem do pupy dla noworodka do szpitala wybrać?

Wiesz już, jakie kosmetyki dla noworodka będą najlepsze oraz co się składa na zestaw kosmetyków dla noworodka. Na koniec warto jeszcze wspomnieć o kremach dla niemowląt i noworodków na odparzenia. To kosmetyk, który warto stosować profilaktycznie, w celu pielęgnacji skóry oraz, aby zapobiec podrażnieniom. Jakie produkty warto wypróbować? Wysoko oceniane przez rodziców, a także dermatologów są:

 • krem na odparzenia Emolium – kosmetyk jest przeznaczony do pielęgnacji skóry dziecka już od pierwszych dni życia, zawarty w nim prebiotyk Biolin wspomaga równowagę mikroflory bakteryjnej, tymczasem alantoina, pantenol i tlenek cynku łagodzą podrażnienia oraz chronią przed wilgocią;
 • krem przeciw odparzeniom Baby EcoLogica – naturalne składniki kosmetyku zapewniają intensywne nawilżenie i wspomagają regenerację delikatnej skóry dziecka. Zapobiegają także powstawaniu odparzeń;
 • maść pod pieluszkę Derma Eco Baby – organiczny kosmetyk może być stosowany już od pierwszego dnia życia, zawarte w nim składniki nawilżają skórę, przywracają naturalne pH oraz koją podrażnienia, kosmetyk posiada Certyfikat EcoCert COSMOS ORGANIC - przyznawany kosmetykom naturalnym i organicznym ;
 • organiczny krem do pupy Azeta Bio – delikatny kosmetyk można stosować już od pierwszego dnia życia, nie dość, że chroni on skórę przed podrażnieniami i ją nawilża, to jeszcze działa przeciwgrzybiczo, przeciwświądowo i antybakteryjnie.
 
Specjalistka ds. treści internetowych o tematyce medycznej, w tym w szczególności dotyczących ontogenezy (rozwoju osobniczego człowieka). Ukończyła Uniwersytet Jagielloński na kierunku Międzywydziałowe Indywidualne Studia Matematyczno-Przyrodnicze, ze specjalizacją Biologia — Antropologia (Biologia Człowieka). W wolnym czasie dużo spaceruje górskimi szlakami, w Polsce i za granicą, uwielbia także dobrą literaturę oraz gry planszowe i video.

Zadaj pytanie lub napisz komentarz

Zadaj pytanie autorowi artykułu lub skomentuj go

Powiązane wpisy

Ciemieniucha - przyczyny i leczenie. Jak pozbyć się ciemieniuchy?
Ciemieniucha - przyczyny i leczenie. Jak pozbyć się ciemieniuchy?
32 168 7

Ciemieniucha jest problemem wieku niemowlęcego, z którym boryka się wielu rodziców. Nie warto się jednak denerwować - nie jest to przypadłość, która stanowi...

czytaj więcej
Jak pielęgnować skórę dziecka zimą?
Jak pielęgnować skórę dziecka zimą?
1 718

Zima to pora roku, która wymaga od rodziców jeszcze uważniejszej pielęgnacji skóry niemowlęcia. Wiąże się bowiem z mrozami i zimnym wiatrem podczas spacerów...

czytaj więcej
Jak pielęgnować skórę dziecka latem?
Jak pielęgnować skórę dziecka latem?
1 882

Ochrona skóry dziecka latem jest niezwykle istotnym elementem codziennej pielęgnacji. Słońce, suche powietrze i długie przebywanie na zewnątrz może być...

czytaj więcej
Pielęgnacja noworodka - jak zadbać o higienę dziecka?
Pielęgnacja noworodka - jak zadbać o higienę dziecka?
15 085 3

Pielęgnacja noworodka oraz zachowanie higieny skóry to bardzo ważne zadanie, przed którym stoją rodzice. Nierzadko wzbudza lęk, zwłaszcza w pierwszych dniach...

czytaj więcej