Kiedy i jak można poznać płeć dziecka? Od czego ona zależy? Planowanie płci dziecka
Płeć dziecka jest ważna dla wielu rodziców. Niektórzy chcą wiedzieć jak najszybciej, czy urodzi się chłopiec, czy dziewczynka, aby przygotować pod tym kątem pokoik dziecięcy oraz wyprawkę. Kiedy można poznać płeć dziecka? Jakie badania to umożliwiają? Od czego zależy płeć dziecka i czy możliwe jest planowanie płci dziecka? Odpowiadamy na te pytania.
Kiedy można poznać płeć dziecka? Jak ją rozpoznać?
Jak rozpoznać płeć dziecka? Pomogą w tym badania prenatalne, takie jak USG oraz nieinwazyjne genetyczne testy prenatalne. Te pierwsze są objęte refundacją NFZ, wykonuje się je rutynowo w trakcie ciąży, natomiast drugie należą do badań prywatnych, które są płatne. W którym miesiącu płeć dziecka może zostać ustalona? To kiedy płeć dziecka jest już widoczna, zależy od rodzaju badania.
W którym tygodniu widać płeć dziecka w badaniu ultrasonograficznym?
Badanie USG pozwala określić na życzenie rodziców płeć dziecka. Kiedy jest to możliwe? Narządy płciowe wykształcają się około 15.-16. tygodnia ciąży, a więc teoretycznie już od tego momentu można określić płeć malucha. W praktyce jednak, aby udało się zaobserwować narządy płciowe, maluch musi się odpowiednio ułożyć w brzuchu mamy, potrzebny jest także dokładny sprzęt oraz duże doświadczenie lekarza. Czasami dochodzi więc do pomyłek. Jeśli rodzice nie chcą poznać płci dziecka, lekarz pozostawia jedynie adnotację, mówiącą, że narządy płciowe są zbudowane prawidłowo.
W którym tygodniu płeć dziecka można ocenić za pomocą nieinwazyjnych testów DNA?
Nowoczesne genetyczne testy prenatalne są w stanie wykryć nie tylko niebezpieczne choroby genetyczne i wady wrodzone. Na życzenie rodziców na wyniku badania DNA może się pojawić także adnotacja o wykrytym chromosomie Y, a więc płci dziecka. Kiedy widać płeć dziecka w badaniach genetycznych? Określenie płci jest możliwe na bardzo wczesnym etapie ciąży, bo już od 10. tygodnia. Jeśli chodzi o pewność wyniku, skuteczność wykrywalności płci jest bardzo wysoka i wynosi w niektórych testach DNA aż 99,53%.
Badania prenatalne – 12. tydzień a płeć
Jeśli rodzice chcą się dowiedzieć jak najszybciej, jaka jest płeć dziecka, warto wykonać nieinwazyjne genetyczne testy prenatalne. Dzięki nim udaje się zidentyfikować w 10.-12. tygodniu ciąży płeć dziecka. W 13. tygodniu ciąży płeć dziecka jest już dawno określona, ale narządy płciowe są wciąż do siebie bardzo podobne i nie da się jej dokładnie rozpoznać w badaniu USG. Więcej odpowiedzi przyniesie badanie zaplanowane na 15. tydzień ciąży. Płeć dziecka udaje się wtedy oszacować na podstawie wyglądu narządów płciowych. Większą pewność daje jednak badanie USG wykonane w czasie późniejszym, około 18.-20. tygodnia ciąży.
Od czego zależy płeć dziecka?
Co decyduje o płci dziecka? Od kogo zależy płeć dziecka? Największe znaczenie ma to, jaki chromosom płciowy zostanie przekazany przez ojca. Kobiety posiadają dwie pary chromosomów X i tylko takie chromosomy mogą przekazać dziecku, natomiast u mężczyzn występuje chromosom X oraz Y. Tym samym dziecko może mieć albo dwa X (wtedy jest dziewczynką) albo X i Y (wtedy jest chłopcem). Tak więc płeć dziecka zależy od genów ojca.
Co ciekawe, do 45. dnia życia płodowego każdy płód jest płci żeńskiej. Dopiero w późniejszym czasie aktywują się geny zlokalizowane na chromosomie Y i pojawiają się męskie hormony, które decydują o tym, że płód kształtuje się jako męski.
Przed epoką badań prenatalnych próbowano określić płeć za pomocą różnych metod. W dzisiejszych czasach jednak, zamiast przeszukiwać Internet pod kątem haseł takich jak tętno płodu a płeć, kolor moczu a płeć dziecka, kwaśne smaki w ciąży a płeć czy też zachcianki w ciąży a płeć dziecka, warto skorzystać z najnowszych osiągnięć medycyny i wykonać po prostu test na płeć dziecka. Badanie prenatalne rozwieje wątpliwości rodziców i pozwoli im się lepiej przygotować na narodziny maleństwa.
Planowanie płci dziecka
Jak powiedzieć o płci dziecka? Czy możliwe jest planowanie płci dziecka? Niestety wszelkie sposoby rozpoznawania płci dziecka, takie jak np. wróżenie z kształtu brzuszka czy też domniemanie na podstawie zachcianek ciążowych nie mają żadnego potwierdzenia w nauce.
Nie warto wierzyć w skuteczność metod takich jak „wylicz płeć dziecka na podstawie częstości występowania nudności”. Metodą medyczną nie jest także kalendarz chiński. Płeć dziecka nie może bowiem zostać określona na podstawie wieku matki, ani też miesiąca zapłodnienia. Tego typu sposoby służą bardziej rozrywce i umileniu czasu podczas oczekiwania na dziecko.
Powiązane wpisy
Ciąża jest procesem, podczas którego ciało kobiety diametralnie się zmienia. Prześledzimy je razem z Wami podczas serii artykułów z cyklu Kalendarz ciąży. W...
Drugi tydzień ciąży to czas, w którym jeszcze nie doszło do zapłodnienia. Pęcherzyk Graffa pęka, co oznacza zbliżającą się owulację. Chociaż teoretycznie nie...
Jeśli jesteście w trzecim tygodniu ciąży oznacza to, że nareszcie doszło do zapłodnienia, a w Waszym organizmie rozwija się pojedyncza komórka, która ma...
Czwarty tydzień ciąży jest jednocześnie drugim tygodniem po zapłodnieniu komórki jajowej przez plemnik. W tym momencie doszło już także do implantacji...
Zadaj pytanie lub napisz komentarz