Kaszki dla dzieci i niemowląt. Jakie wybrać?

Przeczytano 1 016 razy 0 Polubiono
 

Kiedy rodzice wprowadzają do diety swojej pociechy kaszki dla dzieci, wielu z nich ma wątpliwości co do tego, jaki produkt wybrać. Od czego zacząć? Jak podawać kaszki dla niemowląt? Zapraszamy do sprawdzenia krótkiego poradnika na ten temat.

Kaszki dla niemowlaka

Kaszki dla dzieci to produkt zbożowy, który jest bogaty w białko, błonnik, witaminy, składniki mineralne i węglowodany złożone. Jednocześnie jest on prosty i lekkostrawny oraz ma drobną konsystencję, w związku z czym świetnie sprawdza się do rozszerzania diety niemowląt. Jakie są najlepsze kaszki dla niemowląt? Od kiedy można wprowadzić tego typu pożywienie do diety malucha? Które produkty nadają się na pierwsze kaszki dla niemowlaka? Poniżej odpowiadamy na te pytania.

Od kiedy kaszki dla niemowląt?

Kaszka dla niemowlaka może być podawana dziecku już po ukończeniu 6. miesiąca życia. WHO zaleca, by w tym wieku rozpocząć rozszerzanie diety bez przerywania karmienia piersią – maluch powinien otrzymywać mleko mamy do ukończenia drugiego roku życia.

Jaka powinna być pierwsza kaszka dla niemowlaka karmionego piersią?

Jako pierwsze rozszerzenie diety dziecka najlepiej wybierać kaszki bezmleczne dla niemowląt o prostym składzie, bez żadnych dodatków i niepoddawane wysokiemu przetworzeniu. Dopiero po podaniu kaszki jednoskładnikowej rekomendowane jest wprowadzenie do diety produktów wielozbożowych. Jest ich bardzo dużo na rynku – rodzice mogą wybierać pomiędzy kaszkami na wodzie dla niemowlaka, kaszkami dla niemowląt bez cukru, a nawet specjalnie opracowanymi kaszkami na noc dla niemowlaka, które są bardziej sycące i zapewniają spokojny sen.

Jaka powinna być pierwsza kaszka dla niemowlaka karmionego mlekiem modyfikowanym?

Jeśli chodzi o maluchy karmione piersią, rozszerzenie diety można u nich rozpocząć najwcześniej w 4-5. miesiącu życia. Nie ma zatem sensu inwestowanie w kaszki dla niemowląt od 2. miesiąca ani też kaszki dla niemowląt od 3. miesiąca. Kaszki dla niemowląt od 4. miesiąca życia doskonale wzbogacają dietę malucha. Dzięki informacji, która znajduje się na opakowaniu, można bardzo łatwo dobrać taki produkt, który spełni potrzeby żywieniowe rozwijającego się dziecka. Dobrym wyborem będą na pewno kaszki bez cukru dla niemowląt. Spożywanie w nadmiarze cukru przez niemowlaka wiąże się bowiem z ryzykiem wystąpienia u malucha otyłości oraz próchnicy zębów.

Kaszki dla dzieci

Jeśli chodzi o kaszki dla dzieci, najlepiej je przyrządzać samemu. Podobnie jak w przypadku niemowląt, najzdrowsze będą kaszki dla dzieci bez cukru – np. z dodatkiem syropu klonowego, suszonych owoców lub miodu. Skąd wiadomo, że przyszedł czas na wieloskładnikowe kaszki dla dzieci? Od kiedy można je wprowadzić? 11-12. miesiąc życia to odpowiednia pora, aby wzbogacić dietę pociechy różnymi produktami pełnoziarnistymi, owocami, a także nabiałem. Po ukończeniu 1. roku życia można podawać maluchowi także słodziki takie jak miód, ksylitol czy też syrop klonowy, oczywiście w rozsądnych ilościach.

Jaką kaszkę wybrać dla niemowlaka lub starszego dziecka?

Mamy nadzieję, że lektura niniejszego artykułu wzbogaciła Was o wiedzę na temat tego, jaka kaszka dla niemowlaka jest najlepsza oraz co wyróżnia najzdrowsze kaszki dla dzieci. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości związanych z żywieniem małego dziecka zawsze warto zgłosić się po pomoc do lekarza pediatry lub dietetyka dziecięcego. Specjalista nie tylko podpowie, na co uważać i jakie kaszki dla niemowląt wybierać, ale także wskaże konkretne produkty, które zasługują na miano najlepszej kaszki dla niemowląt ze względu na pożywny i zdrowy skład, zgodny z potrzebami małego dziecka.

 
Specjalistka ds. treści internetowych o tematyce medycznej, w tym w szczególności dotyczących ontogenezy (rozwoju osobniczego człowieka). Ukończyła Uniwersytet Jagielloński na kierunku Międzywydziałowe Indywidualne Studia Matematyczno-Przyrodnicze, ze specjalizacją Biologia — Antropologia (Biologia Człowieka). W wolnym czasie dużo spaceruje górskimi szlakami, w Polsce i za granicą, uwielbia także dobrą literaturę oraz gry planszowe i video.

Zadaj pytanie lub napisz komentarz

Zadaj pytanie autorowi artykułu lub skomentuj go