Jaki śluz przed okresem, a jaki po zapłodnieniu?

Przeczytano 3 007 razy 0 Polubiono
4 Komentarze
(5)
 

Konsystencja oraz kolor śluzu szyjkowego zmieniają się zgodnie z fazą cyklu menstruacyjnego, a także w zależności od tego, czy doszło do zapłodnienia, czy nie. Po czym poznać śluz przed okresem? Jak wygląda śluz po zapłodnieniu?

Śluz po zapłodnieniu

Jaki miałyście śluz po zapłodnieniu” – wiele kobiet zadaje tego typu pytania na forach internetowych poświęconych przygotowaniom do ciąży i macierzyństwa. Wynika to z faktu, że śluz po zapłodnieniu jest dość obfity i przypomina w wyglądzie śluz płodny.
Przyszłe mamy mogą się niepokoić, ponieważ śluz po zapłodnieniu nie wygląda dokładnie tak samo u każdej kobiety. W zależności od etapu ciąży wydzielina może zmieniać kolor, a także gęstnieć i tworzyć czop, który zamyka szyjkę macicy w celu ochrony rozwijającego się dziecko przed infekcjami. Czop wypada dopiero przed samym porodem – jego wydalenie to jeden z sygnałów zbliżającego się rozwiązania.

Jaki śluz po zapłodnieniu powinien wzbudzić niepokój?

Fizjologiczny śluz w ciąży jest zwykle przezroczysty, bezwonny i o bezbarwnym, białawym lub lekko żółtym zabarwieniu. W ciągu kilku pierwszych dni może się pojawić brązowe plamienie – jest to tzw. krwawienie implantacyjne. O tym, że dzieje się coś niedobrego może natomiast świadczyć nagła zmiana zabarwienia śluzu, np. na kolor zielonkawy. Wizyta u ginekologa jest konieczna także wtedy, gdy wydzielina nieprzyjemnie pachnie lub ma grudkowatą konsystencję.

Jaki śluz przed okresem, a jaki po zapłodnieniu?

Poprzedni akapit odpowiadał na pytanie, jaki jest śluz po zapłodnieniu. Pierwsze dni ciąży to czas ogromnych zmian w kobiecym organizmie, jednak konsystencja i kolor śluzu zmieniają się także wcześniej, przed zapłodnieniem, w zależności od faz cyklu miesiączkowego oraz działania hormonów – estrogenu i progesteronu.
Obserwacja wydzieliny jest jedną z metod naturalnego planowania rodziny, ponieważ skrupulatnie prowadzona pozwala oszacować, czy kobieta ma akurat dni płodne, czy niepłodne. Tuż przed owulacją śluz jest mętny i kleisty, w trakcie owulacji staje się śliski oraz rzadki, aby ułatwić plemnikom dotarcie do komórki jajowej, natomiast po owulacji z powrotem gęstnieje, staje się zawiesisty i nieprzejrzysty – jest to tzw. śluz niepłodny.
Jeśli śluzu przed okresem jest bardzo dużo, taki objaw może świadczyć o ciąży. Na wygląd śluzu mają wpływ także inne czynniki, np. przyjmowanie przez kobietę określonych leków, długotrwały stres lub infekcja. W przypadku zakażenia zwykle obserwowane są także inne objawy, np. przykry zapach wydzieliny, swędzenie pochwy czy też zaczerwienienie dróg intymnych. Jeśli pojawił się choć jeden z nich, warto skonsultować się z lekarzem ginekologiem.

Pierwsze objawy zapłodnienia – śluz

Zmiana konsystencji oraz wyglądu wydzieliny z pochwy stanowi jeden z pierwszych objawów ciąży, stąd też warto dowiedzieć się, jak wygląda śluz po zapłodnieniu. Inne oznaki, które mogą także wskazywać na ciążę to:

  • brak miesiączki – nagły wzrost stężenia hormonów ciążowych powoduje zatrzymanie krwawienia, natomiast jeśli na początku wystąpiło plamienie, jest to tzw. krwawienie implantacyjne,
  • osłabienie – zmiany zachodzące w organizmie pod wpływem ciąży przyczyniają się do spadku energii,
  • powiększenie i tkliwość piersi – wzrost stężenia estrogenów w organizmie powoduje, że piersi stają się nabrzmiałe i bardzo wrażliwe,
  • wahania nastroju – zmiany stężenia hormonów we krwi pociągają za sobą huśtawkę nastrojów – przyszła mama może być na przemian rozentuzjazmowana, wściekła i płaczliwa, a to wszystko w ciągu jednego dnia.

Zwykle powyższe dolegliwości są obserwowane po 8-12 dniach od zagnieżdżenia się zarodka w ścianie macicy, jednak jest to kwestia indywidualna.

 
Specjalistka ds. treści internetowych o tematyce medycznej, w tym w szczególności dotyczących ontogenezy (rozwoju osobniczego człowieka). Ukończyła Uniwersytet Jagielloński na kierunku Międzywydziałowe Indywidualne Studia Matematyczno-Przyrodnicze, ze specjalizacją Biologia — Antropologia (Biologia Człowieka). W wolnym czasie dużo spaceruje górskimi szlakami, w Polsce i za granicą, uwielbia także dobrą literaturę oraz gry planszowe i video.

Komentarze

  • Napisał: Monika On 2023-05-13
    Ocena:
    5.0

    Szanowna Pani, zastanawiam się kiedy mam owulację. Śluz rzadki i przejrzysty mam tylko dzień-dwa, maksymalnie trzy dni po okresie. Później jest już gęsty i biały. Tak jest zawsze. W czasie owulacji wyznaczonej przez kalendarzyk, ja mam już gęsty śluz. Ginekolog twierdził, że wszystko jest ok, ale nie podpowiedział mi nic więcej. Jak na podstawie takiego śluzu mogę określić dni płodne i owulację?

    Odpowiedź Joanna On 2023-05-15 Pani Moniko, definicja mówi, że śluz płodny jest przejrzysty, śliski i lepki, przypomina swoją konsystencją białko kurzego jaja. Jeśli według Pani cokolwiek stanowi podstawę do obaw, zalecam skonsultowanie się ze specjalistą - może warto udać się do innego ginekologa? Proszę jednocześnie pamiętać, że zaburzenia dokonujące się w śluzie mogą być następstwem np. przyjmowania niektórych leków. Obserwacja śluzu nie zawsze może dać klarowny obraz dni płodnych, zwłaszcza, jeśli Pani okresy wypadają nieregularnie. W przypadku wielu kobiet te dni przebiegają bezobjawowo, niektóre jednak odczuwają w tym czasie poprawę nastroju oraz zwiększone libido. O owulacji mogą świadczyć także dolegliwości bólowe - dotyczą one mniej więcej połowy kobiet. Zaliczamy do nich m.in. ból w okolicy podbrzusza i kłujący ból jednego z jajników. Nierzadko występuje także nadwrażliwość piersi oraz plamienie w połowie cyklu.

  • Napisał: Jola On 2023-04-18
    Ocena:
    5.0

    Brak okresu biały gęsty śluz zrobiłam 5 testów wszystkie negatywne

    Odpowiedź Joanna On 2023-05-02 Pani Jolu, brak miesiączki nie zawsze oznacza ciążę. Przyczyną problemu może być np. nadmierny stres, problemy hormonalne, nadmierny wysiłek fizyczny, utylizacja tłuszczu w organizmie, różnego rodzaju choroby oraz przyjmowane leki, a także menopauza. Jeśli dotychczas takie odstępstwa od normy nie zdarzały się w przypadku Pani menstruacji, zalecam konsultację z ginekologiem.

  • Napisał: Ewelina On 2023-02-20
    Ocena:
    5.0

    Wydziela mi się dużo śluzu jest biały i gęsty i mokro strasznie czy to oznaką ciąży. I przytyłam w szczególności brzuch

    Odpowiedź Joanna On 2023-02-21 Pani Ewelino, ciążę może potwierdzić jedynie badanie ginekologiczne, może Pani skorzystać także z testu kupionego w aptece. Niestety jedynie na podstawie śluzu nie można zdiagnozować ciąży.

Zadaj pytanie lub napisz komentarz

Zadaj pytanie autorowi artykułu lub skomentuj go