



Jaki śluz przed okresem, a jaki po zapłodnieniu?
Konsystencja oraz kolor śluzu szyjkowego zmieniają się zgodnie z fazą cyklu menstruacyjnego, a także w zależności od tego, czy doszło do zapłodnienia, czy nie. Po czym poznać śluz przed okresem? Jak wygląda śluz po zapłodnieniu?
Śluz po zapłodnieniu
„Jaki miałyście śluz po zapłodnieniu” – wiele kobiet zadaje tego typu pytania na forach internetowych poświęconych przygotowaniom do ciąży i macierzyństwa. Wynika to z faktu, że śluz po zapłodnieniu jest dość obfity i przypomina w wyglądzie śluz płodny.
Przyszłe mamy mogą się niepokoić, ponieważ śluz po zapłodnieniu nie wygląda dokładnie tak samo u każdej kobiety. W zależności od etapu ciąży wydzielina może zmieniać kolor, a także gęstnieć i tworzyć czop, który zamyka szyjkę macicy w celu ochrony rozwijającego się dziecko przed infekcjami. Czop wypada dopiero przed samym porodem – jego wydalenie to jeden z sygnałów zbliżającego się rozwiązania.
Jaki śluz po zapłodnieniu powinien wzbudzić niepokój?
Fizjologiczny śluz w ciąży jest zwykle przezroczysty, bezwonny i o bezbarwnym, białawym lub lekko żółtym zabarwieniu. W ciągu kilku pierwszych dni może się pojawić brązowe plamienie – jest to tzw. krwawienie implantacyjne. O tym, że dzieje się coś niedobrego może natomiast świadczyć nagła zmiana zabarwienia śluzu, np. na kolor zielonkawy. Wizyta u ginekologa jest konieczna także wtedy, gdy wydzielina nieprzyjemnie pachnie lub ma grudkowatą konsystencję.
Jaki śluz przed okresem, a jaki po zapłodnieniu?
Poprzedni akapit odpowiadał na pytanie, jaki jest śluz po zapłodnieniu. Pierwsze dni ciąży to czas ogromnych zmian w kobiecym organizmie, jednak konsystencja i kolor śluzu zmieniają się także wcześniej, przed zapłodnieniem, w zależności od faz cyklu miesiączkowego oraz działania hormonów – estrogenu i progesteronu.
Obserwacja wydzieliny jest jedną z metod naturalnego planowania rodziny, ponieważ skrupulatnie prowadzona pozwala oszacować, czy kobieta ma akurat dni płodne, czy niepłodne. Tuż przed owulacją śluz jest mętny i kleisty, w trakcie owulacji staje się śliski oraz rzadki, aby ułatwić plemnikom dotarcie do komórki jajowej, natomiast po owulacji z powrotem gęstnieje, staje się zawiesisty i nieprzejrzysty – jest to tzw. śluz niepłodny.
Jeśli śluzu przed okresem jest bardzo dużo, taki objaw może świadczyć o ciąży. Na wygląd śluzu mają wpływ także inne czynniki, np. przyjmowanie przez kobietę określonych leków, długotrwały stres lub infekcja. W przypadku zakażenia zwykle obserwowane są także inne objawy, np. przykry zapach wydzieliny, swędzenie pochwy czy też zaczerwienienie dróg intymnych. Jeśli pojawił się choć jeden z nich, warto skonsultować się z lekarzem ginekologiem.
Pierwsze objawy zapłodnienia – śluz
Zmiana konsystencji oraz wyglądu wydzieliny z pochwy stanowi jeden z pierwszych objawów ciąży, stąd też warto dowiedzieć się, jak wygląda śluz po zapłodnieniu. Inne oznaki, które mogą także wskazywać na ciążę to:
- brak miesiączki – nagły wzrost stężenia hormonów ciążowych powoduje zatrzymanie krwawienia, natomiast jeśli na początku wystąpiło plamienie, jest to tzw. krwawienie implantacyjne,
- osłabienie – zmiany zachodzące w organizmie pod wpływem ciąży przyczyniają się do spadku energii,
- powiększenie i tkliwość piersi – wzrost stężenia estrogenów w organizmie powoduje, że piersi stają się nabrzmiałe i bardzo wrażliwe,
- wahania nastroju – zmiany stężenia hormonów we krwi pociągają za sobą huśtawkę nastrojów – przyszła mama może być na przemian rozentuzjazmowana, wściekła i płaczliwa, a to wszystko w ciągu jednego dnia.
Zwykle powyższe dolegliwości są obserwowane po 8-12 dniach od zagnieżdżenia się zarodka w ścianie macicy, jednak jest to kwestia indywidualna.
Komentarze
Witam serdecznie, brałam 5 miesięcy dhupston, teraz też biorę ciągłość, i do tego biorę fenibion i folik czy jest szansa że udała się ciąża miesiączka spóźnia się 4 dni śluz przezroczysty sutki bolące i oba jajniki i podbrzusze proszę o informację czekam na wizytę od ginekolog
Odpowiedź Joanna On 2023-01-09
Zadaj pytanie lub napisz komentarz