Bella

Jaki śluz przed okresem, a jaki po zapłodnieniu?

Przeczytano 4 664 0 Liked
11 Komentarzy
(5)
 

Konsystencja oraz kolor śluzu szyjkowego zmieniają się zgodnie z fazą cyklu menstruacyjnego, a także w zależności od tego, czy doszło do zapłodnienia, czy nie. Po czym poznać śluz przed okresem? Jak wygląda śluz po zapłodnieniu?

Śluz po zapłodnieniu

Jaki miałyście śluz po zapłodnieniu” – wiele kobiet zadaje tego typu pytania na forach internetowych poświęconych przygotowaniom do ciąży i macierzyństwa. Wynika to z faktu, że śluz po zapłodnieniu jest dość obfity i przypomina w wyglądzie śluz płodny.
Przyszłe mamy mogą się niepokoić, ponieważ śluz po zapłodnieniu nie wygląda dokładnie tak samo u każdej kobiety. W zależności od etapu ciąży wydzielina może zmieniać kolor, a także gęstnieć i tworzyć czop, który zamyka szyjkę macicy w celu ochrony rozwijającego się dziecko przed infekcjami. Czop wypada dopiero przed samym porodem – jego wydalenie to jeden z sygnałów zbliżającego się rozwiązania.

Jaki śluz po zapłodnieniu powinien wzbudzić niepokój?

Fizjologiczny śluz w ciąży jest zwykle przezroczysty, bezwonny i o bezbarwnym, białawym lub lekko żółtym zabarwieniu. W ciągu kilku pierwszych dni może się pojawić brązowe plamienie – jest to tzw. krwawienie implantacyjne. O tym, że dzieje się coś niedobrego może natomiast świadczyć nagła zmiana zabarwienia śluzu, np. na kolor zielonkawy. Wizyta u ginekologa jest konieczna także wtedy, gdy wydzielina nieprzyjemnie pachnie lub ma grudkowatą konsystencję.

Jaki śluz przed okresem, a jaki po zapłodnieniu?

Poprzedni akapit odpowiadał na pytanie, jaki jest śluz po zapłodnieniu. Pierwsze dni ciąży to czas ogromnych zmian w kobiecym organizmie, jednak konsystencja i kolor śluzu zmieniają się także wcześniej, przed zapłodnieniem, w zależności od faz cyklu miesiączkowego oraz działania hormonów – estrogenu i progesteronu.
Obserwacja wydzieliny jest jedną z metod naturalnego planowania rodziny, ponieważ skrupulatnie prowadzona pozwala oszacować, czy kobieta ma akurat dni płodne, czy niepłodne. Tuż przed owulacją śluz jest mętny i kleisty, w trakcie owulacji staje się śliski oraz rzadki, aby ułatwić plemnikom dotarcie do komórki jajowej, natomiast po owulacji z powrotem gęstnieje, staje się zawiesisty i nieprzejrzysty – jest to tzw. śluz niepłodny.
Jeśli śluzu przed okresem jest bardzo dużo, taki objaw może świadczyć o ciąży. Na wygląd śluzu mają wpływ także inne czynniki, np. przyjmowanie przez kobietę określonych leków, długotrwały stres lub infekcja. W przypadku zakażenia zwykle obserwowane są także inne objawy, np. przykry zapach wydzieliny, swędzenie pochwy czy też zaczerwienienie dróg intymnych. Jeśli pojawił się choć jeden z nich, warto skonsultować się z lekarzem ginekologiem.

Pierwsze objawy zapłodnienia – śluz

Zmiana konsystencji oraz wyglądu wydzieliny z pochwy stanowi jeden z pierwszych objawów ciąży, stąd też warto dowiedzieć się, jak wygląda śluz po zapłodnieniu. Inne oznaki, które mogą także wskazywać na ciążę to:

 • brak miesiączki – nagły wzrost stężenia hormonów ciążowych powoduje zatrzymanie krwawienia, natomiast jeśli na początku wystąpiło plamienie, jest to tzw. krwawienie implantacyjne,
 • osłabienie – zmiany zachodzące w organizmie pod wpływem ciąży przyczyniają się do spadku energii,
 • powiększenie i tkliwość piersi – wzrost stężenia estrogenów w organizmie powoduje, że piersi stają się nabrzmiałe i bardzo wrażliwe,
 • wahania nastroju – zmiany stężenia hormonów we krwi pociągają za sobą huśtawkę nastrojów – przyszła mama może być na przemian rozentuzjazmowana, wściekła i płaczliwa, a to wszystko w ciągu jednego dnia.

Zwykle powyższe dolegliwości są obserwowane po 8-12 dniach od zagnieżdżenia się zarodka w ścianie macicy, jednak jest to kwestia indywidualna.

 
Specjalistka ds. treści internetowych o tematyce medycznej, w tym w szczególności dotyczących ontogenezy (rozwoju osobniczego człowieka). Ukończyła Uniwersytet Jagielloński na kierunku Międzywydziałowe Indywidualne Studia Matematyczno-Przyrodnicze, ze specjalizacją Biologia — Antropologia (Biologia Człowieka). W wolnym czasie dużo spaceruje górskimi szlakami, w Polsce i za granicą, uwielbia także dobrą literaturę oraz gry planszowe i video.

Komentarze

 • Napisał: Patrycja On 2023-09-19
  Rating:
  5.0

  Jestem przed okresem ale mam wrażenie ciągłej wilgoci i lekko biały wodnisty śluz. Co to może znaczyć?

  Replied by: Joanna On 2023-09-19 Pani Patrycjo, trudno jednoznacznie określić przyczynę takiego stanu rzeczy. Duża ilość śluzu przed planowanym terminem miesiączki może świadczyć o ciąży. Co do zasady, u kobiet niebędących w ciąży, przed okresem śluzu jest niewiele, jest on zawiesisty i nieprzejrzysty. W razie jakichkolwiek dodatkowych wątpliwości zalecam konsultację z ginekologiem.

 • Napisał: Kasia On 2023-09-10
  Rating:
  5.0

  Mam pytanie moje cykle trwają około 30 dni. W ostatni dzień okresu odbyłam stosunek ale zabezpieczony. Od tamtego momentu boli mnie podbrzusze,ale mój śluz jest raczej taki sam jak zazwyczaj w cyklu, co to może byc ?

  Replied by: Joanna On 2023-09-12 Pani Kasiu, ból podbrzusza może mieć różne przyczyny. Zaliczamy do nich np. zaparcia, kamienie nerkowe, zapalenie dróg moczowych, przepuklinę, zapalenie wyrostka robaczkowego, bóle menstruacyjne... Trudno jednoznacznie określić przyczynę Pani problemu, dlatego zachęcam do konsultacji z lekarzem, który najlepiej rozpozna, co Pani dolega.

 • Napisał: Monika On 2023-09-06
  Rating:
  5.0

  Mam pytanie śluz kremowy i częsty i 6 dni spoznienia okresu

  Replied by: Joanna On 2023-09-06 Pani Moniko, przyczyn opóźnienia miesiączki może być wiele, zaliczamy do nich w pierwszej kolejności ciążę. Zalecam, aby wszelkiego rodzaju wątpliwości dotyczące stanu zdrowia konsultować z ginekologiem. Aby potwierdzić lub wykluczyć ciążę można także wykonać test ciążowy dostępny w aptece lub drogerii.

 • Napisał: Klaudia On 2023-09-06
  Rating:
  5.0

  Witam,okres dostałam 15sierpnia,trwal do 19sierpnia,dni płodne zaczęły mi się 24.08 i wedle kalendarzyka trwały do 30.08,cykle mam regularne co 28,29 dni. Prócz tylko 2 plodnych kochaliśmy się z narzeczonym,owulacja wg testów i objawów 29.08 i 3 dni po niej przez tydzień czasu bolał mnie prawy jajnik,nigdy tak nie miałam,czy mogę być w ciąży?

  Replied by: Joanna On 2023-09-08 Pani Klaudio, zalecam konsultację z ginekologiem celem wyjaśnienia wszelkich wątpliwości. Ból w okolicach jajnika może być spowodowany wieloma różnymi przyczynami, zarówno fizjologicznymi, jak i patologicznymi. Bez wywiadu z lekarzem, trudno jednoznacznie postawić diagnozę Pani problemu.

 • Napisał: Karolina On 2023-07-17
  Rating:
  5.0

  Witam, obserwuje swój śluz w trakcie owulacji i zazwyczaj jest wodnisty, przezroczysty. W tym cyklu jakoś tydzień po takich obserwacjach odbyłam stosunek, partner miał prezerwatywę. Teraz mam dość mało śluzu i jest biały, kremowy, co to może oznaczać?

  Replied by: Joanna On 2023-07-18 Szanowna Pani, prawdopodobnie jest Pani przed miesiączką i śluz się zmienił na bardziej gęsty, nierozciągliwy. Jeżeli zmianom tym towarzyszą jednak dodatkowe objawy, takie jak swędzenie, pieczenie czy nieprzyjemny zapach, należałoby skonsultować stan zdrowia z ginekologiem.

 • Napisał: Czacza On 2023-07-11
  Rating:
  5.0

  Dzień dobry, śluz po owulacji byk rzadki i mleczny czy to może być oznaką ciąży?

  Replied by: Alicja On 2023-07-11 Dzień dobry, tylko lekarz na podstawie wyników badań może potwierdzić lub wykluczyć ciążę. Zachęcamy do wizyty u lekarza ginekologa.

 • Napisał: Karolina On 2023-06-05
  Rating:
  5.0

  Dzień dobry,
  Mam biały śluz jest go mało co prawda. Nie tworzą się kleiste nitki , bardziej mętny nie jest taki jak w dni płodne. Czy to normalne przed miesiączką?

  Replied by: Joanna On 2023-06-07 Pani Karolino, w przypadku braku ciąży śluz przed okresem jest gęsty, zawiesisty, nieprzejrzysty i nierozciągliwy. Swoją konsystencją może przypominać galaretkę. Jeśli zauważa Pani jakiekolwiek niepokojące objawy związane ze śluzem, zalecam skonsultowanie ich z ginekologiem.

 • Napisał: Monika On 2023-05-13
  Rating:
  5.0

  Szanowna Pani, zastanawiam się kiedy mam owulację. Śluz rzadki i przejrzysty mam tylko dzień-dwa, maksymalnie trzy dni po okresie. Później jest już gęsty i biały. Tak jest zawsze. W czasie owulacji wyznaczonej przez kalendarzyk, ja mam już gęsty śluz. Ginekolog twierdził, że wszystko jest ok, ale nie podpowiedział mi nic więcej. Jak na podstawie takiego śluzu mogę określić dni płodne i owulację?

  Replied by: Joanna On 2023-05-15 Pani Moniko, definicja mówi, że śluz płodny jest przejrzysty, śliski i lepki, przypomina swoją konsystencją białko kurzego jaja. Jeśli według Pani cokolwiek stanowi podstawę do obaw, zalecam skonsultowanie się ze specjalistą - może warto udać się do innego ginekologa? Proszę jednocześnie pamiętać, że zaburzenia dokonujące się w śluzie mogą być następstwem np. przyjmowania niektórych leków. Obserwacja śluzu nie zawsze może dać klarowny obraz dni płodnych, zwłaszcza, jeśli Pani okresy wypadają nieregularnie. W przypadku wielu kobiet te dni przebiegają bezobjawowo, niektóre jednak odczuwają w tym czasie poprawę nastroju oraz zwiększone libido. O owulacji mogą świadczyć także dolegliwości bólowe - dotyczą one mniej więcej połowy kobiet. Zaliczamy do nich m.in. ból w okolicy podbrzusza i kłujący ból jednego z jajników. Nierzadko występuje także nadwrażliwość piersi oraz plamienie w połowie cyklu.

 • Napisał: Jola On 2023-04-18
  Rating:
  5.0

  Brak okresu biały gęsty śluz zrobiłam 5 testów wszystkie negatywne

  Replied by: Joanna On 2023-05-02 Pani Jolu, brak miesiączki nie zawsze oznacza ciążę. Przyczyną problemu może być np. nadmierny stres, problemy hormonalne, nadmierny wysiłek fizyczny, utylizacja tłuszczu w organizmie, różnego rodzaju choroby oraz przyjmowane leki, a także menopauza. Jeśli dotychczas takie odstępstwa od normy nie zdarzały się w przypadku Pani menstruacji, zalecam konsultację z ginekologiem.

 • Napisał: Ewelina On 2023-02-20
  Rating:
  5.0

  Wydziela mi się dużo śluzu jest biały i gęsty i mokro strasznie czy to oznaką ciąży. I przytyłam w szczególności brzuch

  Replied by: Joanna On 2023-02-21 Pani Ewelino, ciążę może potwierdzić jedynie badanie ginekologiczne, może Pani skorzystać także z testu kupionego w aptece. Niestety jedynie na podstawie śluzu nie można zdiagnozować ciąży.

 • Napisał: Aana On 2023-01-08
  Rating:
  5.0

  Witam serdecznie, brałam 5 miesięcy dhupston, teraz też biorę ciągłość, i do tego biorę fenibion i folik czy jest szansa że udała się ciąża miesiączka spóźnia się 4 dni śluz przezroczysty sutki bolące i oba jajniki i podbrzusze proszę o informację czekam na wizytę od ginekolog

  Replied by: Joanna On 2023-01-09 Szanowna Pani, jednoznaczny wynik może potwierdzić jedynie badanie lekarskie. Tymczasowo może Pani spróbować wykonać test apteczny, który powinien dać już jakieś wskazanie.

Zadaj pytanie lub napisz komentarz

Zadaj pytanie autorowi artykułu lub skomentuj go

Powiązane wpisy

Blizny po cesarce - co na bliznę po cc? Pielęgnacja i plastyka blizny po cesarskim cięciu
Blizny po cesarce - co na bliznę po cc? Pielęgnacja i plastyka blizny po cesarskim cięciu
15 324

Zgodnie z danymi GUS z 2019 roku, 42,4% porodów odbywa się przez cesarskie cięcie. Mama Ginekolog, ginekolog-położnik, która prowadzi poradnik-blog, gdzie...

czytaj więcej
Infekcje intymne — czym są i jakie mają przyczyny? Rodzaje infekcji intymnych i ich objawy. Profilaktyka, leczenie i możliwe powikłania
Infekcje intymne — czym są i jakie mają przyczyny? Rodzaje infekcji intymnych i ich objawy. Profilaktyka, leczenie i możliwe powikłania
2 135

Kandydoza oraz bakteryjne zakażenie pochwy należą do najczęściej spotykanych infekcji intymnych u kobiet. Z uwagi na nawrotowy charakter walka z nimi nie...

czytaj więcej
Cesarskie cięcie – wskazania i powikłania. Jak się przygotować do CC?
Cesarskie cięcie – wskazania i powikłania. Jak się przygotować do CC?
6 463 2

Cięcie cesarskie (w skrócie CC) to poważny zabieg, mający na celu rozwiązanie ciąży. Jakie są wskazania oraz przeciwwskazania do wykonania CC? Na czym polega...

czytaj więcej
Prawidłowe ciśnienie w ciąży. Jakie ciśnienie w ciąży jest niebezpieczne? Stan przedrzucawkowy – objawy
Prawidłowe ciśnienie w ciąży. Jakie ciśnienie w ciąży jest niebezpieczne? Stan przedrzucawkowy – objawy
7 964 1

Niskie ciśnienie w ciąży, a także nadciśnienie tętnicze podczas ciąży to istotne problemy kliniczne, które stanowią zagrożenie zarówno dla matki, jak i jej...

czytaj więcej