Jak rozpoznać i liczyć skurcze porodowe? Kiedy do szpitala?
Skurcze porodowe stanowią jeden z najbardziej charakterystycznych objawów zbliżającego się porodu. Jak je rozpoznać i liczyć? Kiedy należy się udać do szpitala? Odpowiadamy na te pytania w niniejszym artykule.
Skurcze porodowe
Pierwsze skurcze porodowe pojawiają się na około 2 tygodnie przed planowanym terminem porodu. Ich zadaniem jest dotlenienie mięśni macicy oraz przygotowanie organizmu do porodu. Im bliżej porodu, tym skurcze są częstsze i silniejsze.
Pierwsze skurcze porodowe – jak wyglądają?
Jak rozpoznać skurcze porodowe? Zwykle kobieta odczuwa ból w podbrzuszu oraz okolicach: krzyżowej i lędźwiowej, przypominający dolegliwości podczas miesiączki, jednak o wiele silniejszy i nasilający się z czasem. Skurcze porodowe można poznać także po regularności oraz tym, że nie ustępują one mimo zmiany pozycji ciała.
Skurcze przedporodowe to niejedyny zwiastun zbliżającej się akcji porodowej
Poza skurczami przedporodowymi inne symptomy zwiastujące poród to: odejście tzw. czopu śluzowego oraz różne dolegliwości ze strony układu pokarmowego – wymioty i biegunka. Skurczom porodowym może towarzyszyć także odejście wód płodowych oraz plamienia.
Jak rozpoznać skurcze porodowe i skurcze przepowiadające?
Skurcze porodowe to inaczej skurcze Braxtona-Hicksa. Tymczasem skurcze przepowiadające, pojawiające się na wcześniejszych etapach ciąży, to tzw. skurcze Alvareza. Jak odróżnić te dwa rodzaje skurczów?
Skurcze porodowe (Braxtona-Hicksa):
- ból promieniuje na cały brzuch i dolną część pleców,
- początkowo pojawiają się co około 15 minut,
- są regularne,
- może im towarzyszyć krwawy śluz z pochwy,
- nie ustępują pod wpływem zmiany pozycji ciała,
- nasilają się wraz z upływem czasu.
Skurcze przepowiadające (Alvareza):
- bolesność odczuwa się na środku brzucha i w pachwinach,
- mają zmienne nasilenie,
- są nieregularne,
- ustępują pod wpływem zmiany pozycji ciała lub samoistnie.
Jak liczyć skurcze porodowe?
To, ile trwają skurcze porodowe, zależy od wielu czynników. Istotne jest np. czy kobieta rodziła wcześniej silami natury, czy przez cesarskie cięcie. Na to, ile trwa skurcz porodowy, wpływa także dotychczasowa liczba ciąż – u kobiet, które rodzą po raz pierwszy, są one dłuższe.
Jak liczyć skurcze porodowe? W tym celu należy mierzyć odstępy czasowe pomiędzy poszczególnymi skurczami. Początkowo skurcze pojawiają się co około 15 minut.
Od momentu pojawienia się pierwszych skurczów należy obserwować dynamikę czynności skurczowej, mierząc odstępy czasowe od momentu pojawienia się skurczu do chwili nadejścia kolejnego. Początkowo skurcze pojawiają się co ok. 15 minut, im jednak bliżej porodu, tym czas ten bardziej się skraca, natomiast wydłuża się czas trwania skurczu. Na rychły poród wskazują skurcze pojawiające się co około 2-3 minuty i utrzymujące się powyżej minuty.
W liczeniu skurczów porodowych mogą pomóc aplikacje dedykowane kobietom ciężarnym, takie jak np. Czasomierz skurczy 9m, Licznik Skurczy Porodowych czy też Licznik skurczy, ciąża. Tego typu programy mają zwykle bardzo proste menu, w którym przyszła mama zaznacza start oraz koniec skurczu. Po podaniu żądanych parametrów aplikacja oblicza automatycznie czas trwania oraz częstotliwość skurczów. Jeśli obliczenia wskazują, że należy udać się do szpitala, pojawia się stosowny komunikat.
Skurcze porodowe – kiedy do szpitala?
Kiedy nieregularne skurcze porodowe przeradzają się w regularne, coraz mocniejsze i coraz częstsze bóle krzyżowe porodowe, należy podjąć decyzję o udaniu się do szpitala. Skąd wiadomo, że to już? Jakiej informacji mogą udzielić skurcze porodowe? Co ile powinny się pojawiać? Specjaliści zalecają, aby:
- kobieta, która rodzi po raz pierwszy, zgłosiła się na izbę przyjęć, kiedy skurcze pojawiają się co 5-7 minut,
- kobieta, która rodzi po raz kolejny, zgłosiła się do szpitala, kiedy skurcze pojawiają się co 10 minut.
Co wziąć do szpitala? Niezbędne będą:
- dokumentacja przebiegu ciąży,
- dokumenty tożsamości rodziców.
Przed wyjazdem na porodówkę warto skompletować także wyprawkę dla mamy i dziecka. W jej skład powinny wchodzić:
- akcesoria do karmienia – butelki, podgrzewacz, sterylizator, śliniaczki,
- akcesoria do przewijania – przewijak, podkłady jednorazowe,
- artykuły higieniczne dla mamy – wkładki laktacyjne, laktator, osłonki na brodawki,
- pieluszki jednorazowe,
- pieluszki wielorazowe,
- produkty do pielęgnacji – płyn do kąpieli, krem na odparzenia, krem do opalania, chusteczki nawilżane, płyn do przemywania pępka, wanienka, ręcznik kąpielowy, nożyczki do paznokci, aspirator do noska,
- wyposażenie pokoju dziecięcego – łóżeczko, pościel, kocyki, rożek, pojemnik na pieluchy,
- wyposażenie spacerowe – wózek, fotelik do samochodu, torba do wózka, chusta do noszenia,
- ubranka dla dziecka – śpioszki, body, podkoszulki, pajacyki, skarpetki, spodenki, czapeczki,
- sweterki, szalik i rękawiczki,
- urządzenia elektroniczne, które pomogą w opiece nad dzieckiem – niania elektroniczna, termometr do wody, waga,
- zabawki dostosowane pod względem wieku malucha.
Powiązane wpisy
Kompletowanie wyprawki dla noworodka to jedno z przyjemniejszych zadań, przed którymi stoją przyszli rodzice. Warto jednak dokładnie się do niego...
Przewijanie dziecka to jedna z podstawowych czynności, których podejmują się świeżo upieczeni rodzice i opiekunowie. Z pozoru prosta czynność może jednak...
Wiele mam, które decydują się na karmienie piersią zastanawia się, czy będą miały odpowiednią ilość mleka, by nakarmić swoje dziecko. Dodatkowo u matek...
Spór o to czy lepsze dla dziecka są pieluszki jednorazowe, czy wielorazowe, trwa już od wielu, wielu lat. Nadal nie jest rozstrzygnięty, gdyż wiele zależy od...
Zadaj pytanie lub napisz komentarz