Bella

Jak odstawić dziecko od karmienia piersią? Butelki dla dzieci

Przeczytano 5 383 0 Liked
 

Czas czytania: 7 min.

Odstawianie dziecka od karmienia piersią należy przeprowadzać stopniowo. W jaki sposób to zrobić? Czy istnieje jakiś przedział czasowy, kiedy konieczne jest odstawianie dziecka od karmienia piersią?

Jak odstawić dziecko od karmienia piersią?

Zgodnie z zaleceniami WHO karmienie w sposób naturalny, czyli piersią, jest zalecane aż do ukończenia przez malucha 2 lat. Tymczasem Amerykańska Akademia Pediatryczna uważa, że optymalny czas karmienia piersią wynosi 1 rok. Jak zakończyć karmienie piersią po upływie tego czasu? Podstawowe zasady to:

  • wprowadzanie zmian stopniowo,
  • uzbrojenie się w cierpliwość, ponieważ cały proces może potrwać nawet kilka tygodni,
  • zaplanowanie odstawienia od piersi tak, aby nie zbiegło się ono z dużymi zmianami w życiu dziecka (np. przeprowadzką lub pójściem do żłobka).

Jak odstawić dziecko od piersi, gdy mama musi pilnie wrócić do pracy? Najlepiej zacząć od pomijania karmień, odejmując maksymalnie jedno karmienie co około 2 dni. W okresach, kiedy dziecko nie pobiera pokarmu z piersi, warto wspomóc się laktatorem. To sprytne urządzenie, nie dość, że symuluje ruchy ssące dziecka, dzięki czemu laktacja jest podtrzymana i można uniknąć bolesnego zastoju pokarmu, to jeszcze pozwala odciągać mleko, by przechować je na później i podać maluszkowi, gdy tego potrzebuje.
Wiele mam zastanawia się, jak odstawić dziecko od karmienia piersią w nocy. Proces ten należy rozpocząć nie wcześniej niż po ukończeniu przez malucha 1. roku życia. Warto przy tym mieć świadomość, że pozbawienie dziecka nocnych karmień niekoniecznie musi sprawić, że będzie ono przesypiało całą noc. Wiele zależy od stanu zdrowia malucha oraz jego wieku.

W tabeli poniżej przedstawiono zalety i wady samoodstawienia (rezygnacji dziecka z piersi) oraz nagłego odstawienia od karmienia piersią (odstawienia od karmienia piersią z dnia na dzień).

Nagłe odstawienie od karmienia piersią vs. samoodstawienie — zalety i wady

Sposób odstawienia dziecka od piersi

Z dnia na dzień

Samoodstawienie


Zalety


Możliwość szybkiego powrotu do pracy

Odstawienie od karmienia piersią z dnia na dzień może być konieczne, gdy u mamy zdiagnozowano chorobę, która stanowi przeciwwskazanie do karmienia piersią, dzięki temu można uchronić malca przed przekazaniem mu chorobotwórczych drobnoustrojów lub szkodliwym wpływem przyjmowanych leków

Stopniowa regulacja poziomu hormonów i naturalne zatrzymanie laktacji, bez powikłań

Zmniejszenie ryzyka wystąpienia u dziecka zakażeń układu pokarmowego, dróg oddechowych czy też układu moczowego

Możliwa korzyść w postaci zmniejszonego ryzyka wystąpienia cukrzycy, białaczki, chłoniaka, chorób alergicznych oraz nadwagi

Spełniona potrzeba bliskości i czułości, a więc wsparcie rozwoju emocjonalnego

Wady


Możliwy negatywny wpływ na późniejszy rozwój odporności

Możliwe zaburzenia laktacji, np. obrzęk piersi, zastój pokarmu, zablokowanie kanału mlecznego lub zapalenie piersi

Możliwe zaburzenia emocjonalne u mamy

Możliwe zaburzenia zachowania u dziecka: agresja wobec rodzeństwa, nadmierny lęk przed rozłąką z mamą itp.

Długi czas oczekiwania (dzieci rezygnują z piersi pomiędzy 2. a 4. rokiem życia)

Konieczność odciągania pokarmu, gdy kobieta planuje powrót do pracy

Jak zakończyć laktację?

Jak widać powyżej, odstawienie od karmienia piersią z dnia na dzień, może przynieść więcej złego niż dobrego. Z tego powodu każda karmiąca mama powinna zapoznać się z zasadami związanymi z zakończeniem laktacji. Jak przestać karmić piersią, tak aby zapobiec pojawieniu się nieprzyjemnych objawów po odstawieniu karmienia piersią? Oto kilka wskazówek:

  • jeśli dziecko ma już 6 miesięcy, zacznij wprowadzać pokarmy uzupełniające,
  • opóźniaj moment podawania piersi, odwracaj uwagę dziecka i obserwuj jego zachowanie,
  • stopniowo rezygnuj z karmień nocnych,
  • stopniowo skracaj czas karmienia,
  • zastąp zasypianie przy piersi czymś atrakcyjnym, np. czytaniem bajeczki lub śpiewaniem kołysanki.

Jak oduczyć dziecko karmienia piersią w nocy?

Jak przestać karmić piersią w nocy? W tym celu można wprowadzić do życia dziecka wieczorny rytuał związany ze snem, natomiast niedotyczący karmienia piersią. Może to być czytanie bajki przed snem lub wyciszająca kąpiel. Rezygnacja z nocnych karmień powinna następować krok po kroku — na początek można pominąć jedno karmienie, z czasem dziecko zacznie przesypiać całą noc również bez pozostałych.

Kiedy zanika pokarm w piersiach po odstawieniu?

Po odstawieniu dziecka od piersi laktacja uspokaja się w ciągu kilku tygodni. Jeśli do roku po skończonym karmieniu piersią pokarm nadal jest produkowany, warto się zwrócić o pomoc do lekarza lub doradcy laktacyjnego.
Pamiętaj: zakończenie karmienia piersią nie powinno się zbiegać z potencjalnie stresującymi wydarzeniami w życiu dziecka, takimi jak np. przeprowadzka do nowego miejsca, choroba czy też pierwsze dni w żłobku lub przedszkolu.

Jak odstawić dziecko od karmienia piersią, gdy nie chce butelki?

Odstawienie dziecka od piersi przebiega znacznie sprawniej, kiedy maluch otrzyma ten sam pokarm w butelce. Co jednak zrobić w sytuacji, gdy maluch nie chce butelki? Na rynku jest dostępnych wiele produktów, które rozwiązują ten problem – należą do nich chociażby butelki ze smoczkiem imitującym kobiecą pierś. Odstawianie powinno zostać przeprowadzone stopniowo – z piersi można zrezygnować całkowicie dopiero wtedy, gdy dziecko zaakceptuje butelkę, nie wcześniej. Finalnie będzie można zrezygnować także z karmienia, które jest dla dziecka najważniejsze, to jednak wymaga czasu.

Butelki dla dzieci. Jakie butelki dla noworodka wybrać?

W sklepie internetowym Bliżej Ciebie oferujemy wiele akcesoriów przydatnych dla kobiet w ciąży oraz świeżo upieczonych rodziców. Wybierając spośród nich butelkę do karmienia noworodka, należy zwrócić uwagę na kwestie, takie jak:

  • ciężar – z czasem dziecko będzie chciało samo trzymać butelkę z mlekiem, warto zatem zadbać o to, aby nie była ona zbyt ciężka,
  • dodatkowe udogodnienia – na rynku jest dostępnych wiele rodzajów butelek dla niemowląt. Wśród nich są nawet takie, które mają smoczki z systemem antykolkowym,
  • materiał wykonania – zarówno plastikowe, jak i szklane butelki dla dzieci mają zalety i wady. Warto je przeanalizować przed podjęciem decyzji, jaka butelka dla noworodka będzie najlepsza,
  • rozmiar – pierwsza butelka powinna być jak najmniejsza, wystarczy w zupełności pojemność do 110 ml, natomiast jeśli dziecko jest starsze, np. ma już pół roku, potrzebna będzie większa butelka, np. 180 ml.

Jakie butelki dla noworodka są dostępne w Bliżej Ciebie? Polecamy:

  • butelki dla niemowląt Avent Philipsszklane butelki do karmienia są odporne na zmiany temperatury, wyposażono je w zaworek antykolkowy, a także miękki smoczek, który doskonale imituje pierś,
  • butelki dla niemowlaka Tommee Tippee – butelki z szerokim i miękkim smoczkiem są dedykowane dla niemowląt od pierwszego miesiąca życia. Ich cechy charakterystyczne to ergonomiczny kształt oraz zaworek antykolkowy,
  • butelki dla niemowląt Chicco – butelki antykolkowe są dostępne w kilku różnych rozmiarach, to, co je wyróżnia to rurka z czujnikiem ciepła, która zmienia kolor, kiedy mleko jest zbyt gorące,
  • butelki do karmienia noworodka Medela – plastikowe butelki dla dzieci są kompatybilne z laktatorami tej samej marki. Umożliwiają one odciąganie, przechowywanie i podawanie pokarmu przy użyciu tego samego pojemnika,
  • butelki dla dzieci Babyono – firma Babyono wprowadziła na rynek butelki dla niemowląt z potrójnym systemem odpowietrzania oraz dyskiem uszczelniającym. Mogą one służyć zarówno do karmienia, jak i do przechowywania pokarmu,
  • butelki dla niemowląt Dr Browns – produkt ułatwia przejście ze zwykłej butelki do picia z kubeczka,
  • szklane butelki dla noworodka NUK – butelki można stosować już od 1. dnia życia. Umożliwiają one łączenie karmienia piersią z karmieniem butelką. Tymczasem dla starszych maluchów firma NUK proponuje butelki z uchwytami, które ułatwiają naukę samodzielnego picia.

Karmienie piersią jest najlepszym sposobem żywienia niemowląt. Przed podjęciem decyzji o rozpoczęciu karmienia mlekiem modyfikowanym należy skontaktować się z lekarzem pediatrą.

Najczęściej zadawane pytania

Jak odstawić dziecko od karmienia piersią?

Odstawienie dziecka od karmienia piersią wymaga stopniowego wprowadzania zmian oraz uzbrojenia się w cierpliwość. Rezygnacja z karmień może się rozciągnąć do nawet kilku tygodni, warto zadbać o to, aby nie pokrywała się ona z dużymi zmianami lub stresem, np. chorobą, pójściem do żłobka czy przeprowadzką. W pierwszej kolejności zalecane jest zrezygnowanie z karmień nocnych.

Jak odstawić 1,5 roczne dziecko od karmienia piersią?

Zgodnie z zaleceniami WHO karmienie piersią jest zalecane aż do ukończenia przez dziecko 2. roku życia. Zatem jeśli maluch ma 1,5 roku, wskazane jest, aby nadal kontynuować karmienie naturalne, przy jednoczesnym podawaniu pokarmów uzupełniających. Częstotliwość przystawiania dziecka do piersi powinna jednak ulec zmniejszeniu — w pierwszej kolejności należy stopniowo wyeliminować karmienia nocne.

Jak odstawić 2-letnie dziecko od karmienia piersią?

Zgodnie z zaleceniami WHO karmienie w sposób naturalny jest zalecane aż do ukończenia przez malucha 2 lat. Zatem gdy dziecko ma 2 latka i już przyjmuje pokarmy uzupełniające, można przystąpić do stopniowego odzwyczajania go od karmienia piersią. Należy jedynie zadbać o to, aby proces odstawiania od piersi nie zbiegł się z potencjalnie stresującymi wydarzeniami, takimi jak np. przeprowadzka czy pójście do żłobka.

Jak zakończyć laktację?

Laktacja zakończy się samoistnie, do roku od momentu zaprzestania karmienia dziecka piersią. Jeśli tak się nie stanie, warto zwrócić się o pomoc do lekarza lub doradcy laktacyjnego. Gdy istnieją ku temu wskazania medyczne, kobiecie mogą zostać przepisane leki, które zmniejszą wydzielanie pokarmu. Tego typu preparatów nie wolno stosować bez konsultacji z lekarzem!

UWAGA! Artykuł został opublikowany w celach informacyjnych. Zawarte w nim informacje nie mają na celu zastąpienia indywidualnej porady medycznej udzielanej przez lekarza. Przed zastosowaniem się do porad medycznych zawartych w serwisie należy skonsultować się z lekarzem.

Źródła:

https://ncez.pzh.gov.pl/ciaza-i-macierzynstwo/jak-dlugo-karmic-piersia/
https://www.mp.pl/pacjent/pediatria/lista/95442,planowe-odstawienie-dziecka-od-piersi
https://www.wymagajace.pl/7-rzeczy-ktore-warto-zrobic-zanim-odstawisz-nocne-karmienia/
https://www.mjakmama24.pl/niemowle/karmienie/odstawianie-dziecka-od-piersi-krok-po-kroku-jak-lagodnie-odstawic-malca-od-piersi-aa-je1T-ewiy-C3LE.html

 
Specjalistka ds. treści internetowych o tematyce medycznej, w tym w szczególności dotyczących ontogenezy (rozwoju osobniczego człowieka). Ukończyła Uniwersytet Jagielloński na kierunku Międzywydziałowe Indywidualne Studia Matematyczno-Przyrodnicze, ze specjalizacją Biologia — Antropologia (Biologia Człowieka). W wolnym czasie dużo spaceruje górskimi szlakami, w Polsce i za granicą, uwielbia także dobrą literaturę oraz gry planszowe i video.

Zadaj pytanie lub napisz komentarz

Zadaj pytanie autorowi artykułu lub skomentuj go

Powiązane wpisy

Wyprawka dla noworodka 2024 - lista potrzebnych produktów
Wyprawka dla noworodka 2024 - lista potrzebnych produktów
76 249 6

Kompletowanie wyprawki dla noworodka to jedno z przyjemniejszych zadań, przed którymi stoją przyszli rodzice. Warto jednak dokładnie się do niego...

czytaj więcej
Przewijanie dziecka - jak zmienić pieluszkę?
Przewijanie dziecka - jak zmienić pieluszkę?
13 260 4

Przewijanie dziecka to jedna z podstawowych czynności, których podejmują się świeżo upieczeni rodzice i opiekunowie. Z pozoru prosta czynność może jednak...

czytaj więcej
Jak pobudzić laktację? Sprawdzone sposoby dla mam
Jak pobudzić laktację? Sprawdzone sposoby dla mam
31 387 5

Wiele mam, które decydują się na karmienie piersią zastanawia się, czy będą miały odpowiednią ilość mleka, by nakarmić swoje dziecko. Dodatkowo u matek...

czytaj więcej
Pieluszki jednorazowe czy wielorazowe?
Pieluszki jednorazowe czy wielorazowe?
1 879 1

Spór o to czy lepsze dla dziecka są pieluszki jednorazowe, czy wielorazowe, trwa już od wielu, wielu lat. Nadal nie jest rozstrzygnięty, gdyż wiele zależy od...

czytaj więcej