Jak czyścić nos i uszy niemowlaka?

Przeczytano 525 razy 0 Polubiono
 

Uszy noworodka oraz nos noworodka wymagają odpowiedniej pielęgnacji i higieny. Czym czyścić uszy malucha? Jak robić to prawidłowo? Które preparaty do noska dla niemowlaka warto zastosować? Jakich błędów unikać? Odpowiadamy na te pytania w niniejszym artykule.

Jak czyścić uszy niemowlaka?

Uszy noworodka nie wymagają specjalnych zabiegów pielęgnacyjnych. Lekarze zalecają, aby czyścić co jakiś czas małżowiny uszne i ujście przewodu słuchowego oraz po każdej kąpieli osuszać uszy malucha z resztek wody.
O wiele więcej czasu może zajmować czyszczenie uszu niemowlaka, w jego przewodach słuchowych gromadzi się bowiem regularnie woskowina. Jak czyścić uszy niemowlaka? W tym celu wystarczy dwa razy w tygodniu usunąć widoczną woskowinę, która osadza się w zewnętrznej części ucha. Czyszczenie uszu u niemowlaka najlepiej wykonywać, gdy maluch leży na boczku.

Czym czyścić uszy niemowlaka?

Czego użyć do czyszczenia uszu niemowlaka? Specjaliści odradzają korzystanie z patyczków do uszu dla dzieci. Aby wyczyścić uszy malucha, wystarczy użycie palców, rogu ręcznika lub cienkiej myjki. Stosowanie patyczków higienicznych, nawet patyczków do uszu dla niemowląt może się skończyć tragicznie – jeśli zostaną one wsadzone za głęboko, mogą uszkodzić skórę lub nawet delikatne struktury ucha i błony bębenkowej. W sytuacji, gdy konieczne jest oczyszczenie ucha z woskowiny, lepiej sięgnąć po specjalistyczny preparat do czyszczenia uszu niemowlaka, który rozpuszcza woskowinę. Alternatywnym rozwiązaniem jest płukanie ucha w gabinecie lekarskim.

Jak czyścić nosek noworodka?

Na czym polega czyszczenie noska noworodka? Gdy nos noworodka jest zatkany, można usunąć zalegającą w nim wydzielinę za pomocą specjalnej gumowej gruszki z miękką, szeroką końcówką. W tym celu należy użyć roztworu 0,9% NaCl lub wody morskiej.
Do noska dla niemowlaka polecane są także preparaty, które obkurczają błonę śluzową. Są one dostępne bez recepty, w postaci kropel do nosa lub aerozolu. Specjaliści zalecają między innymi takie preparaty jak:

  • Katarek;
  • Marimer;
  • Spray Nivea Baby;
  • Sterimar.

A gdy malec ma już więcej niż 1,5 roku, można go powoli zacząć uczyć czyszczenia noska chusteczkami higienicznymi.
Jak wyczyścić nosek noworodka? Aspirator może w tym pomóc.
Ciekawym urządzeniem do czyszczenia nosa noworodka jest tzw. aspirator. Sprzęt jest bardzo prosty w obsłudze oraz bezpieczny dla malucha. Wystarczy włożyć jego końcówkę do dziurki w nosie dziecka, a następnie wziąć w usta przeznaczoną do tego końcówkę. Po delikatnym wciągnięciu powietrza wydzielina z noska zostaje zassana do specjalnego zbiorniczka w aspiratorze. W rankingach aspiratorów dla noworodków królują także modele automatyczne, działające jak mini odkurzacz. Z ich pomocą można szybko i bezpiecznie odciągnąć zalegającą wydzielinę.

 
Specjalistka ds. treści internetowych o tematyce medycznej, w tym w szczególności dotyczących ontogenezy (rozwoju osobniczego człowieka). Ukończyła Uniwersytet Jagielloński na kierunku Międzywydziałowe Indywidualne Studia Matematyczno-Przyrodnicze, ze specjalizacją Biologia — Antropologia (Biologia Człowieka). W wolnym czasie dużo spaceruje górskimi szlakami, w Polsce i za granicą, uwielbia także dobrą literaturę oraz gry planszowe i video.

Zadaj pytanie lub napisz komentarz

Zadaj pytanie autorowi artykułu lub skomentuj go