Bella

Jak czyścić nos i uszy niemowlaka?

Przeczytano 3 785 0 Liked
 

Uszy noworodka oraz nos noworodka wymagają odpowiedniej pielęgnacji i higieny. Czym czyścić uszy malucha? Jak robić to prawidłowo? Które preparaty do noska dla niemowlaka warto zastosować? Jakich błędów unikać? Odpowiadamy na te pytania w niniejszym artykule.

Jak czyścić uszy niemowlaka?

Uszy noworodka nie wymagają specjalnych zabiegów pielęgnacyjnych. Lekarze zalecają, aby czyścić co jakiś czas małżowiny uszne i ujście przewodu słuchowego oraz po każdej kąpieli osuszać uszy malucha z resztek wody.
O wiele więcej czasu może zajmować czyszczenie uszu niemowlaka, w jego przewodach słuchowych gromadzi się bowiem regularnie woskowina. Jak czyścić uszy niemowlaka? W tym celu wystarczy dwa razy w tygodniu usunąć widoczną woskowinę, która osadza się w zewnętrznej części ucha. Czyszczenie uszu u niemowlaka najlepiej wykonywać, gdy maluch leży na boczku.

Czym czyścić uszy niemowlaka?

Czego użyć do czyszczenia uszu niemowlaka? Specjaliści odradzają korzystanie z patyczków do uszu dla dzieci. Aby wyczyścić uszy malucha, wystarczy użycie palców, rogu ręcznika lub cienkiej myjki. Stosowanie patyczków higienicznych, nawet patyczków do uszu dla niemowląt może się skończyć tragicznie – jeśli zostaną one wsadzone za głęboko, mogą uszkodzić skórę lub nawet delikatne struktury ucha i błony bębenkowej. W sytuacji, gdy konieczne jest oczyszczenie ucha z woskowiny, lepiej sięgnąć po specjalistyczny preparat do czyszczenia uszu niemowlaka, który rozpuszcza woskowinę. Alternatywnym rozwiązaniem jest płukanie ucha w gabinecie lekarskim.

Jak czyścić nosek noworodka?

Na czym polega czyszczenie noska noworodka? Gdy nos noworodka jest zatkany, można usunąć zalegającą w nim wydzielinę za pomocą specjalnej gumowej gruszki z miękką, szeroką końcówką. W tym celu należy użyć roztworu 0,9% NaCl lub wody morskiej.
Do noska dla niemowlaka polecane są także preparaty, które obkurczają błonę śluzową. Są one dostępne bez recepty, w postaci kropel do nosa lub aerozolu. Specjaliści zalecają między innymi takie preparaty jak:

  • Katarek;
  • Marimer;
  • Spray Nivea Baby;
  • Sterimar.

A gdy malec ma już więcej niż 1,5 roku, można go powoli zacząć uczyć czyszczenia noska chusteczkami higienicznymi.
Jak wyczyścić nosek noworodka? Aspirator może w tym pomóc.
Ciekawym urządzeniem do czyszczenia nosa noworodka jest tzw. aspirator. Sprzęt jest bardzo prosty w obsłudze oraz bezpieczny dla malucha. Wystarczy włożyć jego końcówkę do dziurki w nosie dziecka, a następnie wziąć w usta przeznaczoną do tego końcówkę. Po delikatnym wciągnięciu powietrza wydzielina z noska zostaje zassana do specjalnego zbiorniczka w aspiratorze. W rankingach aspiratorów dla noworodków królują także modele automatyczne, działające jak mini odkurzacz. Z ich pomocą można szybko i bezpiecznie odciągnąć zalegającą wydzielinę.

 
Specjalistka ds. treści internetowych o tematyce medycznej, w tym w szczególności dotyczących ontogenezy (rozwoju osobniczego człowieka). Ukończyła Uniwersytet Jagielloński na kierunku Międzywydziałowe Indywidualne Studia Matematyczno-Przyrodnicze, ze specjalizacją Biologia — Antropologia (Biologia Człowieka). W wolnym czasie dużo spaceruje górskimi szlakami, w Polsce i za granicą, uwielbia także dobrą literaturę oraz gry planszowe i video.

Zadaj pytanie lub napisz komentarz

Zadaj pytanie autorowi artykułu lub skomentuj go

Powiązane wpisy

Płacz dziecka. Dlaczego noworodek płacze? Jak uspokoić dziecko?
Płacz dziecka. Dlaczego noworodek płacze? Jak uspokoić dziecko?
11 176 3

Wsłuchanie się w płacz dziecka może pomóc rodzicom odczytać potrzeby swojej pociechy. Mimo że noworodek nie potrafi mówić, szybko nauczą się oni rozpoznawać,...

czytaj więcej
Co oznacza zielona kupka? Zielone kupki u noworodków, niemowlaków i starszych dzieci. Przyczyny
Co oznacza zielona kupka? Zielone kupki u noworodków, niemowlaków i starszych dzieci. Przyczyny
25 874

Kolor kupy niemowlaka może spędzić sen z powiek niejednemu rodzicowi. Nie ma w tym nic dziwnego, ponieważ wygląd stolca jest determinowany przez wiele...

czytaj więcej
Kaszel u niemowlaka. Suchy a mokry kaszel u dziecka. Co na kaszel u dziecka i kiedy do lekarza?
Kaszel u niemowlaka. Suchy a mokry kaszel u dziecka. Co na kaszel u dziecka i kiedy do lekarza?
6 006

Kaszel u dziecka to jeden z najczęściej zgłaszanych objawów podczas wizyty u lekarza pediatry. Z reguły objaw ten świadczy o chorobie zakaźnej dróg...

czytaj więcej
Kalendarz szczepień. Szczepienia noworodka i niemowlaka
Kalendarz szczepień. Szczepienia noworodka i niemowlaka
8 862 3

Szczepienie to najlepszy sposób ochrony przed drobnoustrojami chorobotwórczymi. Szczepionki mają na celu pobudzenie organizmu tak, aby wytwarzał on...

czytaj więcej