Bella

Ile mleka modyfikowanego dla noworodka? Jak je przygotować?

Przeczytano 8 203 0 Liked
 

Jesteś świeżo upieczonym rodzicem? Zastanawiasz się, ile powinien jeść noworodek oraz jak przygotować mleko modyfikowane? W niniejszym artykule odpowiadamy na wszystkie pytania związane z karmieniem butelką.

Ile mleka modyfikowanego dla noworodka?

Nie ma jednej konkretnej odpowiedzi na pytanie, ile mleka modyfikowanego dla noworodka oraz ile mleka modyfikowanego dla niemowlaka podawać. Każdy maluch ma bowiem swoje indywidualne potrzeby, wymagane do prawidłowego rozwoju. Punktem odniesienia powinny być zawsze zalecenia producenta umieszczone na opakowaniu danego mleka.

Jak często karmić noworodka w pierwszych tygodniachjego życia? Hipp zaleca, aby podawać maluszkowi pokarm około 6-8 razy w ciągu doby, w tym także w nocy. Natomiast gdy maluch jest starszy, liczba posiłków w ciągu doby redukuje się. 4-miesięczny bobas powinien jeść około 5 razy dziennie, natomiast prawie roczny – 4.
Ile ml mleka modyfikowanego dla noworodka podawać? W tym celu można się posłużyć następującym wzorem:

  • dziecko w wieku poniżej 10 dni: wielkość porcji w mililitrach = 10 x (dzień życia – 1),
  • dziecko w wieku powyżej 10 dni: wielkość porcji w mililitrach = 100 + (miesiąc życia x 10).

Oczywiście obliczenia są jedynie szacunkowe i jeśli maluch jest już syty, może pozostawiać trochę mleka w butelce. Najprościej zatem stosować się do tabeli karmienia, która jest zawsze umieszczona na opakowaniu mleka modyfikowanego.

Jak przygotować mleko modyfikowane?

Poza kwestią, ile mleka modyfikowanego podać, świeżo upieczeni rodzice zastanawiają się często także nad tym, jak przygotować mleko modyfikowane. Okazuje się, że czynność ta nie wiąże się z większymi trudnościami. Oto najważniejsze zasady przygotowywanie pokarmu:

  • przed przygotowaniem mleka trzeba dokładnie umyć ręce,
  • woda do przygotowania mleka powinna być dobrej jakości, musi ona zostać ostudzona do temperatury poniżej 38°C,
  • należy przygotowywać mleko modyfikowane tuż przed podaniem go dziecku, nie da się go przyrządzić na zapas,
  • należy zawsze dokładnie odmierzać proporcje wody oraz mleka modyfikowanego,
  • przed podaniem dziecku butelki trzeba sprawdzić na przegubie dłoni, czy mleko ma odpowiednią temperaturę,
  • aby mleko modyfikowane stanowiło zdrowy i wartościowy pokarm, nie wolno go gotować,
  • niewypite resztki mleka należy zawsze wylać,
  • po każdym karmieniu należy dokładnie umyć butelkę do karmienia oraz wyparzyć jej wszystkie części we wrzącej wodzie, w zmywarce lub w specjalnym urządzeniu – tzw. sterylizatorze.

Zmiana mleka modyfikowanego

W okresie rozwoju dziecka karmionego butelką następuje kilkukrotna zmiana mleka modyfikowanego, jest to związane ze zmieniającymi się potrzebami dziecka. Mleko początkowe 1 jest podawane do osiągnięcia przez malucha 6 miesięcy, następnie należy je zmienić na mleko następne 2, najlepiej z tej samej linii. Równolegle ze zmianą mleka na następne można zacząć rozszerzać dietę dziecka i stopniowo wprowadzać do jadłospisu inne produkty, zaczynając od musów i przecierów. Zmiana mleka modyfikowanego powinna przebiegać stopniowo, na początek maluch powinien otrzymywać tylko jedną porcję nowego mleka i dopiero gdy zmiana sposobu karmienia nie powoduje żadnych niepokojących dolegliwości, można zwiększyć jego ilość. Zmiany należy wprowadzać z zachowaniem odstępu wynoszącego co 2-3 dni.

Co robić, gdy niemowlę je za dużo mleka modyfikowanego?

Czasami zdarza się, że niemowlę je co 2 godziny mleko modyfikowane, ponieważ tak wynika z jego potrzeb. O ile masa ciała dziecka utrzymuje się w normie centylowej, nie ma żadnych powodów do obaw. Natomiast w przypadku jakichkolwiek wątpliwości związanych z karmieniem mlekiem modyfikowanym warto udać się do lekarza pediatry.

UWAGA! Karmienie piersią jest najlepszym sposobem żywienia niemowląt. Przed podjęciem decyzji o rozpoczęciu karmienia mlekiem modyfikowanym należy skontaktować się z lekarzem pediatrą.

 
Specjalistka ds. treści internetowych o tematyce medycznej, w tym w szczególności dotyczących ontogenezy (rozwoju osobniczego człowieka). Ukończyła Uniwersytet Jagielloński na kierunku Międzywydziałowe Indywidualne Studia Matematyczno-Przyrodnicze, ze specjalizacją Biologia — Antropologia (Biologia Człowieka). W wolnym czasie dużo spaceruje górskimi szlakami, w Polsce i za granicą, uwielbia także dobrą literaturę oraz gry planszowe i video.

Zadaj pytanie lub napisz komentarz

Zadaj pytanie autorowi artykułu lub skomentuj go

Powiązane wpisy

Wyprawka dla noworodka 2024 - lista potrzebnych produktów
Wyprawka dla noworodka 2024 - lista potrzebnych produktów
77 298 6

Kompletowanie wyprawki dla noworodka to jedno z przyjemniejszych zadań, przed którymi stoją przyszli rodzice. Warto jednak dokładnie się do niego...

czytaj więcej
Przewijanie dziecka - jak zmienić pieluszkę?
Przewijanie dziecka - jak zmienić pieluszkę?
13 685 4

Przewijanie dziecka to jedna z podstawowych czynności, których podejmują się świeżo upieczeni rodzice i opiekunowie. Z pozoru prosta czynność może jednak...

czytaj więcej
Jak pobudzić laktację? Sprawdzone sposoby dla mam
Jak pobudzić laktację? Sprawdzone sposoby dla mam
32 161 5

Wiele mam, które decydują się na karmienie piersią zastanawia się, czy będą miały odpowiednią ilość mleka, by nakarmić swoje dziecko. Dodatkowo u matek...

czytaj więcej
Pieluszki jednorazowe czy wielorazowe?
Pieluszki jednorazowe czy wielorazowe?
2 124 1

Spór o to czy lepsze dla dziecka są pieluszki jednorazowe, czy wielorazowe, trwa już od wielu, wielu lat. Nadal nie jest rozstrzygnięty, gdyż wiele zależy od...

czytaj więcej