Bella

Gryzaki dla dzieci

Przeczytano 550 0 Liked
 

Gryzaki są podawane tym dzieciom, które zaczynają ząbkować. Pomagają one załagodzić ból dziąseł związany z wyrzynaniem się zębów. Po jakie gryzaki dla dzieci warto sięgnąć? Od kiedy można podawać maluchowi gryzak na ząbkowanie?

Gryzaki

Gryzak ma największe zastosowanie w początkowych okresach ząbkowania, ponieważ pomaga złagodzić dolegliwości bólowe związane z wyrzynaniem się zębów. Smoczek gryzak z wypustkami masującymi to doskonały sprzymierzeniec w walce z obrzękiem dziąseł podczas ząbkowania. Podobnie zresztą jak gryzak wodny, który schładza się w lodówce i następnie stosuje jako kompres na obrzęknięte dziąsła.
Inne korzyści płynące z zastosowania gryzaków to wzmocnienie mięśni twarzy i języka oraz ćwiczenie gryzienia – w tym celu powstał specjalny rodzaj zabawki, tzw. gryzak logopedyczny. Na rynku dostępne są także:

  • gryzak grzybek – zabawka przypomina kształtem pierś mamy, można ją wykorzystać do uspokojenia malucha. Grzybek gryzak pomoże również podczas odstawiania dziecka od piersi,
  • gryzak ośmiornica – ten typ gryzaka służy zarówno do ssania i żucia, jak i do zabawy,
  • gryzak rękawiczka – unikalna konstrukcja pozwala na dopasowanie do rączki dziecka, gryzak nie tylko łagodzi objawy ząbkowania, ale także zapobiega ssaniu kciuka oraz uspokaja w różnych sytuacjach, np. podczas podróży.

Jaki gryzak dla niemowlaka?

Na są dostępne różnorodne gryzaki dla dzieci. Gryzak na ząbkowanie może być wykonany z silikonu, gumy, a nawet drewna, może także przyjmować różne kształty i rozmiary. Czym się kierować przy ich zakupie? Oto najważniejsze kryteria:

  • gryzak dla dziecka nie powinien zawierać szkodliwych substancji, takich jak np. ftalany, lateks czy też BPA (bisfenol A),
  • należy unikać gryzaków wykonanych z małych elementów, które maluch mógłby połknąć lub się nimi zadławić,
  • najlepsze gryzaki spełniają wymagane normy bezpieczeństwa UE,
  • gryzak na ząbkowanie powinien być przystosowany do przechowywania w lodówce – wtedy zabawka będzie skutecznie uśmierzać ból podczas ząbkowania.

Bardzo dobre gryzaki proponuje np. marka Difrax. Gryzak Difrax jest przeznaczony dla dzieci w wieku powyżej 6. miesiąca życia. Zabawka ma ciekawy kształt, zaprojektowany tak, aby wspierać rozwój jamy ustnej i żuchwy. Można ją chłodzić w lodówce i nie zawiera ona BPA ani PCV. Ciekawe sposoby na ząbkowanie oferuje także marka NUK – w skład zestawu startowego Welcome Set dla noworodka wchodzi gryzak, silikonowy smoczek uspokajający, szczotka z włosiem nylonowym, nożyczki dla niemowląt, szczoteczki edukacyjne oraz kosmetyczka. To obowiązkowy element wyprawki każdego przyszłego rodzica!

Od kiedy gryzak?

Od kiedy gryzak dla niemowlaka może być stosowany? Niemowlęta zaczynają ząbkować zwykle w wieku od 4. do 7. miesiąca życia. To właśnie wtedy pojawiają się charakterystyczne dolegliwości, takie jak np. nadmierny ślinotok, drażliwość, a także zaczerwienienie oraz ból dziąseł. Gdy u malucha wystąpią oznaki ząbkowania, oznacza to, że można mu sprezentować smoczek gryzak na ząbkowanie. Natomiast gdy to nie wystarcza, warto zasięgnąć porady lekarza pediatry. Specjalista może zalecić dodatkowo żel na ząbkowanie.

WAŻNE: Wiedza na temat tego, jaki gryzak dla 2-miesięcznego dziecka wybrać lub jaki gryzak kupić maluchowi, które ma pół roku, nie wystarczy! Bardzo istotne jest także, aby rodzice zapoznali się z zasadami pielęgnacji tego typu zabawek. Gryzaki trzeba zdezynfekować od razu po zakupie, np. gorącą wodą. Później należy je także regularnie czyścić oraz myć, najlepiej w zmywarce (jeśli producent nie odradza takiej formy czyszczenia).
Poza gryzakami dla dzieci warto zainwestować także w specjalne herbatniki na ząbkowanie oraz mrożonki. Badania naukowe dowodzą, że stosowanie tego typu produktów pomaga maluchowi w przejściu przez trudny okres ząbkowania. Kupując takie artykuły należy jednak zwrócić uwagę, aby były one wolne od alergenów, GMO czy składników potencjalnie szkodliwych lub niezdrowych, a także spełniały kryteria AAP (American Academy of Pediatrics).

 
Specjalistka ds. treści internetowych o tematyce medycznej, w tym w szczególności dotyczących ontogenezy (rozwoju osobniczego człowieka). Ukończyła Uniwersytet Jagielloński na kierunku Międzywydziałowe Indywidualne Studia Matematyczno-Przyrodnicze, ze specjalizacją Biologia — Antropologia (Biologia Człowieka). W wolnym czasie dużo spaceruje górskimi szlakami, w Polsce i za granicą, uwielbia także dobrą literaturę oraz gry planszowe i video.

Zadaj pytanie lub napisz komentarz

Zadaj pytanie autorowi artykułu lub skomentuj go

Powiązane wpisy

Wyprawka dla noworodka 2024 - lista potrzebnych produktów
Wyprawka dla noworodka 2024 - lista potrzebnych produktów
76 238 6

Kompletowanie wyprawki dla noworodka to jedno z przyjemniejszych zadań, przed którymi stoją przyszli rodzice. Warto jednak dokładnie się do niego...

czytaj więcej
Przewijanie dziecka - jak zmienić pieluszkę?
Przewijanie dziecka - jak zmienić pieluszkę?
13 254 4

Przewijanie dziecka to jedna z podstawowych czynności, których podejmują się świeżo upieczeni rodzice i opiekunowie. Z pozoru prosta czynność może jednak...

czytaj więcej
Jak pobudzić laktację? Sprawdzone sposoby dla mam
Jak pobudzić laktację? Sprawdzone sposoby dla mam
31 379 5

Wiele mam, które decydują się na karmienie piersią zastanawia się, czy będą miały odpowiednią ilość mleka, by nakarmić swoje dziecko. Dodatkowo u matek...

czytaj więcej
Pieluszki jednorazowe czy wielorazowe?
Pieluszki jednorazowe czy wielorazowe?
1 877 1

Spór o to czy lepsze dla dziecka są pieluszki jednorazowe, czy wielorazowe, trwa już od wielu, wielu lat. Nadal nie jest rozstrzygnięty, gdyż wiele zależy od...

czytaj więcej