Bella

Emolienty – co to? Emolienty dla noworodków

Przeczytano 3 372 0 Liked
 

Emolienty to dermokosmetyki, które są bardzo delikatne dla skóry i jej nie podrażniają. Czy dobrym pomysłem jest emolient dla noworodka? Jakie emolienty do kąpieli malucha warto wypróbować? Podpowiadamy.

Co to jest emolient?

Pewnie nie raz spotkaliście się z pojęciem naturalne emolienty. Co to takiego? Emolient to dermokosmetyk, który jest delikatny dla skóry dzięki temu, że nie zawiera sztucznych składników. Nazwa emolient pochodzi z języka łacińskiego, a konkretnie wyrazu „emolliere”, który oznacza „zmiękczać”. I rzeczywiście, tego typu preparaty wykazują działanie natłuszczające, nawilżające, regeneracyjne oraz zmiękczające, dzięki czemu znajdują one szerokie zastosowanie we współczesnej kosmetologii i dermatologii.
Emolienty zawierają lipidy oraz humektanty o właściwościach hydrofilowych, absorbujące wodę. Dzięki temu skóra jest chroniona przed utratą wilgoci i niekorzystnym działaniem czynników zewnętrznych. Dodatkowo wzbogaca się je o naturalne składniki, które zmiękczają i odbudowują skórę, a także łagodzą podrażnienia. Warto po nie sięgać przede wszystkim w celu pielęgnacji skóry delikatnej, suchej lub skłonnej do podrażnień (np. alergicznej).
Emolienty są wykorzystywane w leczeniu atopowego zapalenia skóry (AZS). Preparaty pomagają łagodzić nieprzyjemne objawy AZS, takie jak np. świąd czy nadmierne łuszczenie się skóry. Czy emolient dla noworodka oraz emolienty dla niemowląt to dobry pomysł? Odpowiadamy na to pytanie poniżej.

Emolienty do kąpieli

Emolienty są dostępne w różnych postaciach. Bardzo popularne są emolienty do mycia w formie żelu lub emulsji, ale nie brakuje także kremów do wcierania w skórę, szamponów do włosów i oliwek do masażu. Dlaczego warto stosować emolient do kąpieli? Ponieważ skóra po kąpieli oraz w jej trakcie jest miękka i lepiej pochłania zawarte w nich składniki aktywne.
Po jakie dermokosmetyki sięgać? Do uznanych na rynku marek emolientów zaliczają się np. Emolium, Linomag, Oillan czy też Ziaja. Emolientu zastosowanego do kąpieli nie należy już mieszać z balsamami ani też emulsjami nawilżającymi.

Pielęgnacja noworodka

Emolienty są polecane nie tylko do skóry z problemami. Dzięki temu, że dermokosmetyki zawierają naturalne składniki, które nie podrażniają ani nie powodują uczuleń, można ich używać także do pielęgnacji delikatnej skóry noworodka lub niemowlaka.
Czym się kierować podczas wyboru emulsji lub kremu emolientowego dla bobasa? Przede wszystkim warto sięgać po te produkty, które są przeznaczone do stosowania od pierwszych dni życia oraz posiadają rekomendację Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego lub innych stanowiących autorytet organizacji/placówek naukowych.
Na rynku nie brakuje kremów z emolientami dla najmłodszych, dobrym przykładem jest choćby Dzidziuś Emolient, czyli krem łagodzący podrażnienia przeznaczony dla maluchów od pierwszych dni życia. Dermokosmetyk długotrwale nawilża skórę i ją regeneruje. Należy go aplikować na oczyszczoną i osuszoną skórę dziecka.
Dobrymi opiniami cieszą się także emolienty dla dzieci z AZS, takie jak np. Emolium Dermocare. Delikatna formuła powstała z myślą o skórze delikatnej, przesuszonej i skłonnej do podrażnień oraz alergii, wymagającej odpowiedniej pielęgnacji. Dermokosmetyk jest przeznaczony do stosowania od pierwszych dni życia, został on przebadany klinicznie i dermatologicznie oraz posiada rekomendacje PTP.
Emolienty na AZS mogą mieć formę uniwersalnych kosmetyków 3w1 – wtedy w jednym opakowaniu znajduje się zarówno płyn do kąpieli, jak i szampon oraz żel do mycia. Na rynku nie brakuje także bardziej specjalistycznych dermokosmetyków, np. emolientów do twarzy. Tego typu produkty nie tylko chronią skórę malucha, ale także nie pozostawiają na niej tłustych plam i co za tym idzie, nie brudzą ubranek. Regularnie stosowane, zapobiegają powstawaniu problemów skórnych takich jak alergia czy też AZS, a także koją i regenerują.

 
Specjalistka ds. treści internetowych o tematyce medycznej, w tym w szczególności dotyczących ontogenezy (rozwoju osobniczego człowieka). Ukończyła Uniwersytet Jagielloński na kierunku Międzywydziałowe Indywidualne Studia Matematyczno-Przyrodnicze, ze specjalizacją Biologia — Antropologia (Biologia Człowieka). W wolnym czasie dużo spaceruje górskimi szlakami, w Polsce i za granicą, uwielbia także dobrą literaturę oraz gry planszowe i video.

Zadaj pytanie lub napisz komentarz

Zadaj pytanie autorowi artykułu lub skomentuj go

Powiązane wpisy

Ciemieniucha - przyczyny i leczenie. Jak pozbyć się ciemieniuchy?
Ciemieniucha - przyczyny i leczenie. Jak pozbyć się ciemieniuchy?
32 171 7

Ciemieniucha jest problemem wieku niemowlęcego, z którym boryka się wielu rodziców. Nie warto się jednak denerwować - nie jest to przypadłość, która stanowi...

czytaj więcej
Jak pielęgnować skórę dziecka zimą?
Jak pielęgnować skórę dziecka zimą?
1 719

Zima to pora roku, która wymaga od rodziców jeszcze uważniejszej pielęgnacji skóry niemowlęcia. Wiąże się bowiem z mrozami i zimnym wiatrem podczas spacerów...

czytaj więcej
Jak pielęgnować skórę dziecka latem?
Jak pielęgnować skórę dziecka latem?
1 883

Ochrona skóry dziecka latem jest niezwykle istotnym elementem codziennej pielęgnacji. Słońce, suche powietrze i długie przebywanie na zewnątrz może być...

czytaj więcej
Pielęgnacja noworodka - jak zadbać o higienę dziecka?
Pielęgnacja noworodka - jak zadbać o higienę dziecka?
15 086 3

Pielęgnacja noworodka oraz zachowanie higieny skóry to bardzo ważne zadanie, przed którym stoją rodzice. Nierzadko wzbudza lęk, zwłaszcza w pierwszych dniach...

czytaj więcej