Bella

Egzema – co to? Przyczyny i objawy. Egzema a atopowe zapalenie skóry. Jak leczyć?

Przeczytano 3 399 0 Liked
1 Komentarz
(5)
 

Egzema występuje najczęściej u osób dorosłych, które mają kontakt z różnymi substancjami chemicznymi – detergentami, kosmetykami czy też tworzywami sztucznymi. Jak objawia się egzema? Czym przebieg choroby różni się od AZS? Na czym polega leczenie? Odpowiadamy na te pytania.

Co to jest egzema?

Atopowe zapalenie skóry, egzema – co to takiego? Tak określamy grupę chorób, które wywołują zapalenie wierzchniej warstwy skóry, powodując, że staje się ona zaczerwieniona, swędząca i skłonna do wyprysków.
Egzema występuje najczęściej u osób, które mają kontakt z substancjami podrażniającymi – np. dorosłych pracujących na co dzień z detergentami. Jeśli chodzi o egzemę u dzieci lub egzemę u niemowlaka, najczęstszą postacią choroby w tej grupie wiekowej jest wyprysk kontaktowy lub alergiczne kontaktowe zapalenie skóry.

Jak wygląda egzema? Przyczyny i objawy

Co prowadzi do powstania egzemy? Przyczyny są złożone – podejrzewa się, że na wystąpienie choroby mają wpływ zarówno czynniki genetyczne, jak i środowiskowe oraz immunologiczne. Stan zapalny skóry może się rozwinąć w wyniku określonych predyspozycji genetycznych, jako efekt długotrwałego podrażnienia (np. substancjami chemicznymi), z powodu zaburzeń w funkcjonowaniu układu immunologicznego, a także wskutek kontaktu z konkretnym alergenem. Egzema nie ma podłoża infekcyjnego – z jej wystąpieniem nie mają niczego wspólnego bakterie, wirusy ani grzyby. Chorobą nie można się zarazić.
Jak wygląda egzema? Początki choroby to zaczerwienienie i obrzęk skóry, następnie w miejscu podrażnienia pojawiają się czerwone, lekko wypukłe plamy. To nie koniec symptomów egzemy. Objawy choroby to także:

  • grudki i pęcherzyki;
  • nadmiernie przesuszona skóra;
  • pieczenie;
  • silny świąd;
  • większa tendencja skóry do nadmiernego łuszczenia się i przebarwień;
  • zwiększenie podatności skóry na uszkodzenia mechaniczne.

Egzema skóry może występować w każdym miejscu na ciele. Najczęściej rozpoznawana jest egzema na dłoniach (inaczej egzema dłoni lub egzema rąk), egzema na twarzy (np. egzema wokół ust lub egzema skóry głowy) oraz egzema na nogach (np. egzema na stopach). Inne spotykane rodzaje choroby to egzema na szyi oraz egzema na łokciach.

Egzema a AZS – różnice

Co mają wspólnego egzema a AZS (atopowe zapalenie skóry)? AZS to jedna z wielu form egzemy, która dotyka najczęściej małe dzieci. W większości przypadków do rozwoju AZS dochodzi przed ukończeniem 5. roku życia [2].

Charakterystyczne objawy egzemy atopowego zapalenia skóry to:

  • bardzo sucha skóra;
  • łuszczenie się skóry;
  • otwarte, sączące się rany;
  • świąd;
  • wysypka;
  • zaczerwienienie.

Przyczyną atopowego zapalenia skóry jest prawdopodobnie wrodzona predyspozycja, która powoduje, że skóra traci swoje właściwości ochronne i jest bardziej podatna na drobnoustroje, alergeny oraz czynniki podrażniające.

Egzema – jak leczyć?

Co robić, gdy u dziecka lub osoby dorosłej zaobserwowano objawy egzemy? Jak leczyć tę chorobę? W pierwszej kolejności wskazana jest wizyta u specjalisty – lekarza dermatologa lub alergologa. Jego zadaniem jest rozpoznanie czynnika, który wywołuje egzemę.
Leczenie na dalszych etapach polega na stosowaniu specjalnych przeciwalergicznych maści na egzemę oraz dermokosmetyków, które łagodzą świąd. Polecane są w szczególności wyroby medyczne, które zawierają pantenol, witaminę E oraz glicerynę.
Skuteczny krem na egzemę wprowadziła na rynek firma Bepanthen. Egzema to niejedyne wskazanie do jego stosowania. Preparat jest zalecany także w przebiegu skórnych reakcji alergicznych. Bepanthen Sensiderm łagodzi świąd, zwiększa poziom nawilżenia skóry oraz przywraca jej zdolność do regeneracji i ochrony organizmu przed szkodliwymi czynnikami.
Inny polecany krem na egzemę to Mediskin. Preparat tworzy na skórze barierę ochronną, koi oraz wspomaga regenerację. Stosuje się go w leczeniu różnych chorób skórnych, w tym także przy egzemie, atopowym zapaleniu skóry i łuszczycy.
WAŻNE: osoby, u których wystąpiła egzema (atopowe zapalenie skóry), powinny się powstrzymywać od rozdrapywania swędzących zmian skórnych. W przeciwnym razie może dojść do nadżerek i bakteryjnego nadkażenia.

 
Specjalistka ds. treści internetowych o tematyce medycznej, w tym w szczególności dotyczących ontogenezy (rozwoju osobniczego człowieka). Ukończyła Uniwersytet Jagielloński na kierunku Międzywydziałowe Indywidualne Studia Matematyczno-Przyrodnicze, ze specjalizacją Biologia — Antropologia (Biologia Człowieka). W wolnym czasie dużo spaceruje górskimi szlakami, w Polsce i za granicą, uwielbia także dobrą literaturę oraz gry planszowe i video.

Komentarze

  • Napisał: Klaudia On 2022-11-23
    Rating:
    5.0

    witam zmagam się z egzemą na rękach i nogach od ponad roku stosowałam ruzne maści itp chwilowo ustupilo i znowu nasilało się po roku jest jeszcze coraz gorzej pęcherzyki na rękach z ropa nie wyobrażalny swiad do tego doszło że całe ciało swędzi na twarzy koło ust czerwone plamki wyszły zrobiłam testy płatkowe pokarmowe nic nie wyszło proszę o pomoc

    Replied by: Joanna On 2022-11-23 Pani Klaudio, powinien Panią obejrzeć dermatolog i na tej podstawie wprowadzić odpowiedni model leczenia. Działanie na własną rękę może nie przynieść oczekiwanych rezultatów.

Zadaj pytanie lub napisz komentarz

Zadaj pytanie autorowi artykułu lub skomentuj go

Powiązane wpisy

Ciemieniucha - przyczyny i leczenie. Jak pozbyć się ciemieniuchy?
Ciemieniucha - przyczyny i leczenie. Jak pozbyć się ciemieniuchy?
32 645 7

Ciemieniucha jest problemem wieku niemowlęcego, z którym boryka się wielu rodziców. Nie warto się jednak denerwować - nie jest to przypadłość, która stanowi...

czytaj więcej
Jak pielęgnować skórę dziecka zimą?
Jak pielęgnować skórę dziecka zimą?
1 790

Zima to pora roku, która wymaga od rodziców jeszcze uważniejszej pielęgnacji skóry niemowlęcia. Wiąże się bowiem z mrozami i zimnym wiatrem podczas spacerów...

czytaj więcej
Jak pielęgnować skórę dziecka latem?
Jak pielęgnować skórę dziecka latem?
1 986

Ochrona skóry dziecka latem jest niezwykle istotnym elementem codziennej pielęgnacji. Słońce, suche powietrze i długie przebywanie na zewnątrz może być...

czytaj więcej
Pielęgnacja noworodka - jak zadbać o higienę dziecka?
Pielęgnacja noworodka - jak zadbać o higienę dziecka?
15 304 3

Pielęgnacja noworodka oraz zachowanie higieny skóry to bardzo ważne zadanie, przed którym stoją rodzice. Nierzadko wzbudza lęk, zwłaszcza w pierwszych dniach...

czytaj więcej