Bella

Dni płodne. Kalendarz, kiedy są i jak obliczyć. Objawy

Przeczytano 2 918 0 Liked
2 Komentarzy
(5)
 

Prowadzenie kalendarza owulacji jest pomocne zarówno dla par, które chcą uniknąć zajścia w ciążę, jak i tych, które planują powiększenie rodziny. Kiedy występuje owulacja? Kiedy są dni płodne? Odpowiadamy na te pytania.

Dni płodne – co to jest?

W pierwszej kolejności warto odpowiedzieć na pytanie, co to dni płodne, ile trwają dni płodne oraz czym są dni niepłodne. Dni płodne to moment, kiedy występuje owulacja i kobieta ma największą szansę na zajście w ciążę. Przypadają na czas od 4-5 dni przed owulacją i do 3-4 dni po owulacji, a więc jest to około 7-8 dni w każdym cyklu. Natomiast dni niepłodne to wszystkie pozostałe dni w kalendarzu miesiączkowym.

Kalendarz owulacji – często zadawane pytania

Czy można zajść w ciążę w dni niepłodne?

Teoretycznie w dni niepłodne nie można zajść w ciążę, jednak kalendarz owulacji wygląda u każdej kobiety inaczej, zatem jeśli para pomyli się w obliczeniach i do współżycia dojdzie jednak w dni płodne, może to poskutkować poczęciem.

Czy po owulacji można zajść w ciążę?

Tak, po owulacji może dojść do zapłodnienia. Rzadko która kobieta ma idealny 28-cykl miesiączkowy i czasami dochodzi do przesunięć dni płodnych względem obliczeń. W przypadku kobiet, które mają krótsze cykle owulacyjne, owulacja przypada zwykle wcześniej, np. 8. lub 9. dnia cyklu. Natomiast te, które mają dłuższe cykle, mogą mieć owulację 14. dnia cyklu, a nawet później. Największe szanse na ciążę przypadają bowiem na 14 dni przed kolejną miesiączką.

Jak szybko wracają dni płodne po odstawieniu tabletek antykoncepcyjnych?

To jak szybko po odstawieniu tabletek powrócą dni płodne, jest kwestią indywidualną oraz zależy od rodzaju tabletek. Kobiety przyjmujące tabletki jednoskładnikowe zwykle zachodzą w ciążę do 6 miesięcy po ich odstawieniu, natomiast tym, które stosowały antykoncepcję dwuskładnikową, udaje się zajść w ciąże do roku czasu od ich odstawienia.

Czy możliwe są dni płodne po 50. roku życia?

Każda kobieta rodzi się z określoną liczbą komórek jajowych, uwalnianych cyklicznie z jajników. Jej płodność zmniejsza się stopniowo, wraz z wiekiem i, co za tym idzie, maleje także prawdopodobieństwo zajścia w ciążę. O ile w okresie przedmenopauzalnym (w wieku pomiędzy 35 i 45 lat) zdarza się coraz więcej miesięcy bezowulacyjnych, choć pojawiają się też cykle owulacyjne, o tyle dni płodne w okresie menopauzy już nie występują i szanse na zajście w ciążę są prawie zerowe.

Dlaczego nie mogę zajść w ciążę w dni płodne?

Problemy z zajściem w ciążę w dni płodne mogą wynikać z różnorodnych przyczyn. Niepłodność może być skutkiem zaburzeń w cyklu miesiączkowym lub zmian hormonalnych. Może za nią stać także obniżona jakość nasienia męskiego. Aby odkryć przyczynę nieudanych starań o dziecko, warto wykonać badania przeznaczone dla par starających się o potomstwo, takie jak np. analiza kariotypu pary. Podczas badania sprawdzane są zmiany w kariotypie, które mogą przyczyniać się do problemów z poczęciem dziecka.

Kalendarz dni płodnych

Kalendarz dni płodnych (inaczej kalendarz owulacyjny) to metoda stosowana przez wiele par, zarówno w celu zapobiegania zajściu w ciąże, jak i po to, aby postarać się o potomstwo. Po obliczeniu tego, kiedy są dni płodne oraz kiedy przypadają dni niepłodne po okresie, para może zaplanować współżycie seksualne w taki dzień, kiedy prawdopodobieństwo zajścia w ciążę jest bardzo niskie lub bardzo wysokie, w zależności od potrzeb.

Jak prowadzić kalendarzyk dni płodnych?

Prowadzenie kalendarza dni płodnych polega na systematycznym zaznaczaniu w terminarzu miesiączki i obliczaniu na tej podstawie, kiedy jest owulacja. W dzisiejszych czasach pary mogą liczyć na ogromne wsparcie w tej kwestii – narzędzia takie jak aplikacje mobilne czy też kalkulatory owulacji online pozwalają szybko obliczyć, kiedy kobieta ma dni płodne, a kiedy niepłodne oraz w jakim terminie przypada owulacja. Oczywiście obliczenia te są szacunkowe, ponieważ długość i przebieg cyklu owulacyjnego to bardzo indywidualna kwestia, która może się zmieniać w zależności od wieku, stanu zdrowia, stylu życia, a także wielu innych czynników (np. pochodzenia etnicznego).

Kiedy jest owulacja?

Owulacja przypada na 14 dni przed pierwszym dniem kolejnego cyklu miesiączkowego.

Dni płodne – kiedy przypadają?

To, kiedy są dni płodne po okresie oraz ile dni przed okresem są dni płodne, jest bardzo indywidualną kwestią. Zakładając, że kobieta miesiączkuje regularnie, dni płodne przypadają zazwyczaj na czas od 4-5 dni przed owulacją do 3-4 dni po owulacji. Natomiast największe szanse na poczęcie przypadają na 2 dni przed owulacją oraz w dniu owulacji.

Ile trwają dni płodne?

Dni płodne przed okresem trwają około tygodnia. Jeśli w tym czasie nie dojdzie do zapłodnienia, ciałko żółte zanika, poziom hormonów płciowych w organizmie spada, dochodzi także do złuszczania się nabłonka macicy i wystąpienia krwawienia menstruacyjnego.

Kiedy są dni niepłodne?

Dni niepłodne po owulacji liczy się od momentu zakończenia owulacji i obumarcia komórki jajowej. Faza niepłodności trwa około 14 dni, w pozostałym czasie są dni względnie niepłodne i płodne. Ponieważ u każdej kobiety cykl menstruacyjny przebiega inaczej, a plemniki mogą żyć w ciele kobiety nawet do 5 dni, obliczanie w przybliżeniu, ile dni po okresie są dni płodne i niepłodne, nie jest skuteczną metodą antykoncepcyjną.

Jak liczyć dni płodne?

Wiedza na temat tego, jak obliczyć dni płodne może pomóc w zaplanowaniu współżycia tak, aby zwiększyć szanse na zajście w ciążę. Jak obliczyć dni płodne samemu? W tym celu trzeba zapisywać regularnie pierwszy dzień, w którym zaobserwowano krwawienie menstruacyjne. Obliczanie dni płodnych polega na obserwacji, jak długo trwają cykle oraz wyznaczeniu przybliżonego terminu owulacji (na 14 dni przed kolejnym krwawieniem menstruacyjnym). Czas od około 4-5 dni przed owulacją do 3-4 dni po owulacji to dni płodne.

Jak obliczyć dni płodne przy nieregularnym okresie?

Jeśli kobieta ma nieregularne cykle miesiączkowe, obliczanie dni płodnych może sprawić trudności, ponieważ niełatwo dokładnie określić, kiedy następuje owulacja. W takiej sytuacji pomocny może się okazać test owulacyjny. Domowe zestawy dostępne w aptece pozwalają oszacować poziom hormonu luteinizującego (LH) w moczu – na tej podstawie można zaplanować współżycie seksualne.

Jak liczyć dni płodne po odstawieniu tabletek?

U kobiet, które stosują antykoncepcję hormonalną, może dojść do opóźnień w uregulowaniu cyklu miesiączkowego. Po ich odstawieniu powrót do regularnych cykli owulacji może potrwać nawet kilka miesięcy, zatem, aby kalendarz owulacyjny był wiarygodny, należy odczekać z obliczaniem dni płodnych.

Dni płodne – objawy

Poza prowadzeniem kalendarza owulacji każda kobieta może obserwować swoje ciało i zmiany, jakie zachodzą w nim na poszczególnych etapach cyklu menstruacyjnego. Jak rozpoznać dni płodne? Charakterystyczne objawy dni płodnych to:

  • ostry ból w podbrzuszu,
  • podwyższona temperatura ciała,
  • tkliwość piersi,
  • wysokie libido,
  • wyższy poziom hormonu luteinizującego (LH),
  • zmiana konsystencji śluzu szyjkowego (jest bardziej wilgotny i przypomina surowe białko jaja).

Źródła:

https://www.gyncentrum.pl/blog/pl/dni-plodne-czyli-kiedy-najlepiej-starac-sie-o-dziecko
https://plodnosc.pl/dlugi-i-krotki-cykl-owulacyjny-jak-starac-sie-o-ciaze/
https://www.chcemybycrodzicami.pl/ciaza-po-50-tce-co-warto-wiedziec-o-poznym-macierzynstwie/
https://www.testdna.pl/kariotyp/badanie-cytogenetyczne/
Tatsumi T. et al. Age-Dependent and Seasonal Changes in Menstrual Cycle Length and Body Temperature Based on Big Data. Obstetrics and gynecology, 136(4), 666–674 (2020)
Yan L. et al. Factors Affecting Menstrual Cycle Characteristics. American Journal of Epidemiology 160(2): 131–140 (2004)
https://www.polmedis.pl/warto-wiedziec/kalkulator-dni-plodnych/
https://www.yourfertility.org.au/everyone/timing
https://www.yourperiod.ca/normal-periods/menstrual-cycle-basics/
https://intermountainhealthcare.org/blogs/topics/intermountain-moms/2014/02/ovulation-made-simple-a-four-phase-review/
https://medlineplus.gov/ency/article/007015.htm
https://www.medicalnewstoday.com/articles/late-period-after-stopping-birth-control#what-to-expect
https://www.mayoclinic.org/healthy-lifestyle/birth-control/in-depth/birth-control-pill/art-20045136
https://www.webmd.com/baby/healthtool-ovulation-calculator
https://www.verywellfamily.com/signs-of-ovulation-1960281

 
Specjalistka ds. treści internetowych o tematyce medycznej, w tym w szczególności dotyczących ontogenezy (rozwoju osobniczego człowieka). Ukończyła Uniwersytet Jagielloński na kierunku Międzywydziałowe Indywidualne Studia Matematyczno-Przyrodnicze, ze specjalizacją Biologia — Antropologia (Biologia Człowieka). W wolnym czasie dużo spaceruje górskimi szlakami, w Polsce i za granicą, uwielbia także dobrą literaturę oraz gry planszowe i video.

Komentarze

  • Napisał: Nika222 On 2023-10-13
    Rating:
    5.0

    Bardzo dziękuję za odpowiedź. Bardzo boje się tej ciąży, gdyż poprzednia mało mnie nie zabiła. Nie mogę brać tabletek antykoncepcyjnych, mam głęboka depresję, wysoki kortyzol . Lekarze podejrzewają wysoka prolaktynę , mam wycieki z sutków oraz owłosienie na twarzy. Od kilku dni nie jem, nie śpię. Ciągle w lęku

  • Napisał: Nika222 On 2023-10-12
    Rating:
    5.0

    Mam regularne cykle 30 dniowe. W 13 dniu cyklu, rano nastąpiła chwilowa kilkusekundowa penetracja , bez wytrysku wewnątrz . Czy jest duża szansa zajścia w ciążę?

    Replied by: Alicja On 2023-10-13 Dzień dobry, szansa zajścia w ciążę w tym przypadku jest niewielka, ale nie można jej całkowicie wykluczyć. Mimo że szansa jest niewielka, zawsze istnieje ryzyko zajścia w ciążę w wyniku kontaktu płciowego, nawet jeśli nie doszło do wytrysku wewnątrz. Sugerujemy skonsultowanie się z lekarzem lub przeprowadzenie testu ciążowego w domu w odpowiednim czasie.

Zadaj pytanie lub napisz komentarz

Zadaj pytanie autorowi artykułu lub skomentuj go

Powiązane wpisy

Blizny po cesarce - co na bliznę po cc? Pielęgnacja i plastyka blizny po cesarskim cięciu
Blizny po cesarce - co na bliznę po cc? Pielęgnacja i plastyka blizny po cesarskim cięciu
17 357

Zgodnie z danymi GUS z 2019 roku, 42,4% porodów odbywa się przez cesarskie cięcie. Mama Ginekolog, ginekolog-położnik, która prowadzi poradnik-blog, gdzie...

czytaj więcej
Infekcje intymne — czym są i jakie mają przyczyny? Rodzaje infekcji intymnych i ich objawy. Profilaktyka, leczenie i możliwe powikłania
Infekcje intymne — czym są i jakie mają przyczyny? Rodzaje infekcji intymnych i ich objawy. Profilaktyka, leczenie i możliwe powikłania
2 748

Kandydoza oraz bakteryjne zakażenie pochwy należą do najczęściej spotykanych infekcji intymnych u kobiet. Z uwagi na nawrotowy charakter walka z nimi nie...

czytaj więcej
Cesarskie cięcie – wskazania i powikłania. Jak się przygotować do CC?
Cesarskie cięcie – wskazania i powikłania. Jak się przygotować do CC?
9 656 3

Cięcie cesarskie (w skrócie CC) to poważny zabieg, mający na celu rozwiązanie ciąży. Jakie są wskazania oraz przeciwwskazania do wykonania CC? Na czym polega...

czytaj więcej
Otarcia miejsc intymnych. Przyczyny podrażnień, objawy i leczenie
Otarcia miejsc intymnych. Przyczyny podrażnień, objawy i leczenie
14 891 1

Otarcia miejsc intymnych wpływają negatywnie na jakość życia. Właściwa pielęgnacja okolic intymnych może im jednak zapobiec. Jak objawiają się podrażnienia w...

czytaj więcej