Czerwone policzki u dziecka – alergia a ząbkowanie. Czym smarować?
Czerwone policzki u niemowlaka mogą stanowić pierwszy objaw rumienia zakaźnego (inaczej tzw. piątej choroby lub choroby spoliczkowanego dziecka). Istnieje jednak wiele innych możliwych przyczyn wypieków na policzkach u dziecka. Przedstawiamy je w niniejszym artykule.
Czerwone policzki u dziecka
Czerwone policzki u niemowlaka mogą wynikać z bardzo różnorodnych przyczyn. Jedną z nich jest alergia. Wypieki na policzkach u dziecka świadczą zwykle o alergii kontaktowej lub pokarmowej – jeśli dany alergen zostanie zidentyfikowany i usunięty z najbliższego otoczenia, kondycja cery malucha powinna wrócić do normalności.
Czerwone policzki i broda u niemowlaka mogą np. wynikać ze skazy białkowej, czyli alergii na białko znajdujące się w mleku krowim i jego przetworach, rybach, jajach oraz niektórych mięsach. Inna możliwa przyczyna zmiany zabarwienia skóry, zwłaszcza jeśli wystąpił jeden czerwony policzek u dziecka, to AZS (atopowe zapalenie skóry). Choroba ta wymaga kontroli u lekarza dermatologa, niezbędne jest także wdrożenie leczenia oraz stosowanie do pielęgnacji specjalnych kosmetyków przeznaczonych dla atopowców.
Czerwony policzek u dziecka może się pojawić także w wyniku nadmiernej reakcji na zimno lub wręcz przeciwnie – przegrzanie. Dolegliwość ta jest szczególnie nasilona w okresie jesienno-zimowym, po długich spacerach na zewnątrz, wynika ona z poszerzania naczynek krwionośnych. Czerwony policzek u niemowlaka może zwiastować także ząbkowanie oraz stan podgorączkowy lub gorączkowy. Wypieki na policzkach u dziecka znikną samoistnie, gdy zostanie przywrócona prawidłowa temperatura jego ciała.
Inna możliwa przyczyna czerwonych policzków u niemowlaka to infekcja. Objaw ten może zwiastować zakażenie parwowirusem B19, czyli rumień zakaźny. W przebiegu tego schorzenia na twarzy malucha pojawia się charakterystyczne zaczerwienienie przypominające kształtem motyla. Objawy rozwijają się zwykle od 4 do 14 dni po zakażeniu, zmianom na policzkach mogą towarzyszyć dodatkowo: gorączka, katar oraz ogólne złe samopoczucie. Na szczęście w większości przypadków rumień zakaźny nie stanowi zagrożenia dla chorego malucha.
Inna choroba, której zwiastunem mogą być zaczerwienione policzki u dziecka to tzw. rumień nagły (inaczej trzydniówka lub szósta choroba). Przebieg tego schorzenia jest łagodny – jeśli brak innych niepokojących objawów i maluch reaguje dobrze na leki przeciwgorączkowe, nie jest wymagana wizyta u lekarza pediatry ani wdrożenie bardziej specjalistycznego leczenia.
Czerwone policzki u niemowlaka – ząbkowanie czy alergia?
Zaczerwienione policzki u dziecka mogą świadczyć o ząbkowaniu lub alergii. Obie dolegliwości mogą być dla dziecka bardzo nieprzyjemne. Jak je od siebie odróżnić?
Czerwone policzki u dziecka – alergia
Zaczerwienione policzki u niemowlaka mogą świadczyć o alergii, skazie białkowej, a nawet egzemie (AZS). Jeśli faktycznie taka jest przyczyna, to poza czerwonymi plamami na policzku u dziecka może dojść także do nadmiernego przesuszania się skóry i jej łuszczenia. Charakterystycznym objawem reakcji alergicznych jest również świąd. Objawy alergii powinny ustąpić po wyeliminowaniu z otoczenia dziecka alergenu lub podaniu mu leków przeciwhistaminowych.
Czerwone policzki u niemowlaka – ząbkowanie
W przebiegu ząbkowania wypieki na policzkach u dzieci to niejedyny objaw. W wyniku rozcierania po twarzy nadmiernie produkowanej śliny zaczerwieniu może ulec także broda malucha. O ile dziąsła są obrzęknięte i mogą boleć, o tyle zwykle zaczerwienienie twarzy nie sprawia większego dyskomfortu. Lepiej zatem skupić się na innych objawach ząbkowania.
Czerwone policzki u niemowlaka – czym smarować?
Co stosować na czerwone policzki u dziecka? To zależy od przyczyny dolegliwości:
- czerwone policzki po spaniu u dziecka / czerwone policzki u dziecka od zimna – koloryt skóry ulegnie poprawie wraz ze zmianą warunków otoczenia,
- czerwone policzki od alergii – każdy przypadek reakcji alergicznej należy skonsultować z lekarzem. Specjalista może zalecić leki przeciwhistaminowe oraz emolienty do codziennego stosowania na skórę,
- czerwone policzki spowodowane podrażnieniem – warto zastanowić się nad składem kosmetyków stosowanych do pielęgnacji twarzy dziecka, być może zaczerwienienie wynika z uczulenia na składnik kosmetyku,
- czerwone policzki od ząbkowania – w aptekach i sklepach ze sprzętem medycznym jest dostępnych wiele produktów dedykowanych niemowlakom, które ząbkują. W załagodzeniu dolegliwości związanych z tym trudnym okresem pomogą zarówno specjalne kremy i żele na ząbki, jak i gryzaki na ząbkowanie.
Jak wygląda postępowanie przy rumieniu zakaźnym? Czym smarować czerwone policzki u dziecka? W pierwszej kolejności zalecana jest wizyta u lekarza pediatry. Specjalista zleca zwykle stosowanie leków przeciwzapalnych i przeciwbólowych, ponieważ antybiotyki nie zadziałają na parwowirusa. Leczenie można wspomóc poprzez zapewnienie maluchowi dużej ilości odpoczynku oraz stosowanie odpowiednio zbilansowanej diety.
Powiązane wpisy
Ciemieniucha jest problemem wieku niemowlęcego, z którym boryka się wielu rodziców. Nie warto się jednak denerwować - nie jest to przypadłość, która stanowi...
Zima to pora roku, która wymaga od rodziców jeszcze uważniejszej pielęgnacji skóry niemowlęcia. Wiąże się bowiem z mrozami i zimnym wiatrem podczas spacerów...
Ochrona skóry dziecka latem jest niezwykle istotnym elementem codziennej pielęgnacji. Słońce, suche powietrze i długie przebywanie na zewnątrz może być...
Pielęgnacja noworodka oraz zachowanie higieny skóry to bardzo ważne zadanie, przed którym stoją rodzice. Nierzadko wzbudza lęk, zwłaszcza w pierwszych dniach...
Komentarze
2 latek ma bardzo sucha i czerwone policzki i okolo ust mam tony kosmetykow I nic Nie pomaga
Replied by: Joanna On 2024-02-06
Zadaj pytanie lub napisz komentarz