Czerwone policzki u dziecka – alergia a ząbkowanie. Czym smarować?

Przeczytano 3 110 razy 0 Polubiono
 

Czerwone policzki u niemowlaka mogą stanowić pierwszy objaw rumienia zakaźnego (inaczej tzw. piątej choroby lub choroby spoliczkowanego dziecka). Istnieje jednak wiele innych możliwych przyczyn wypieków na policzkach u dziecka. Przedstawiamy je w niniejszym artykule.

Czerwone policzki u dziecka

Czerwone policzki u niemowlaka mogą wynikać z bardzo różnorodnych przyczyn. Jedną z nich jest alergia. Wypieki na policzkach u dziecka świadczą zwykle o alergii kontaktowej lub pokarmowej – jeśli dany alergen zostanie zidentyfikowany i usunięty z najbliższego otoczenia, kondycja cery malucha powinna wrócić do normalności.
Czerwone policzki i broda u niemowlaka mogą np. wynikać ze skazy białkowej, czyli alergii na białko znajdujące się w mleku krowim i jego przetworach, rybach, jajach oraz niektórych mięsach. Inna możliwa przyczyna zmiany zabarwienia skóry, zwłaszcza jeśli wystąpił jeden czerwony policzek u dziecka, to AZS (atopowe zapalenie skóry). Choroba ta wymaga kontroli u lekarza dermatologa, niezbędne jest także wdrożenie leczenia oraz stosowanie do pielęgnacji specjalnych kosmetyków przeznaczonych dla atopowców.

Czerwony policzek u dziecka może się pojawić także w wyniku nadmiernej reakcji na zimno lub wręcz przeciwnie – przegrzanie. Dolegliwość ta jest szczególnie nasilona w okresie jesienno-zimowym, po długich spacerach na zewnątrz, wynika ona z poszerzania naczynek krwionośnych. Czerwony policzek u niemowlaka może zwiastować także ząbkowanie oraz stan podgorączkowy lub gorączkowy. Wypieki na policzkach u dziecka znikną samoistnie, gdy zostanie przywrócona prawidłowa temperatura jego ciała.

Inna możliwa przyczyna czerwonych policzków u niemowlaka to infekcja. Objaw ten może zwiastować zakażenie parwowirusem B19, czyli rumień zakaźny. W przebiegu tego schorzenia na twarzy malucha pojawia się charakterystyczne zaczerwienienie przypominające kształtem motyla. Objawy rozwijają się zwykle od 4 do 14 dni po zakażeniu, zmianom na policzkach mogą towarzyszyć dodatkowo: gorączka, katar oraz ogólne złe samopoczucie. Na szczęście w większości przypadków rumień zakaźny nie stanowi zagrożenia dla chorego malucha.
Inna choroba, której zwiastunem mogą być zaczerwienione policzki u dziecka to tzw. rumień nagły (inaczej trzydniówka lub szósta choroba). Przebieg tego schorzenia jest łagodny – jeśli brak innych niepokojących objawów i maluch reaguje dobrze na leki przeciwgorączkowe, nie jest wymagana wizyta u lekarza pediatry ani wdrożenie bardziej specjalistycznego leczenia.

Czerwone policzki u niemowlaka – ząbkowanie czy alergia?

Zaczerwienione policzki u dziecka mogą świadczyć o ząbkowaniu lub alergii. Obie dolegliwości mogą być dla dziecka bardzo nieprzyjemne. Jak je od siebie odróżnić?

Czerwone policzki u dziecka – alergia

Zaczerwienione policzki u niemowlaka mogą świadczyć o alergii, skazie białkowej, a nawet egzemie (AZS). Jeśli faktycznie taka jest przyczyna, to poza czerwonymi plamami na policzku u dziecka może dojść także do nadmiernego przesuszania się skóry i jej łuszczenia. Charakterystycznym objawem reakcji alergicznych jest również świąd. Objawy alergii powinny ustąpić po wyeliminowaniu z otoczenia dziecka alergenu lub podaniu mu leków przeciwhistaminowych.

Czerwone policzki u niemowlaka – ząbkowanie

W przebiegu ząbkowania wypieki na policzkach u dzieci to niejedyny objaw. W wyniku rozcierania po twarzy nadmiernie produkowanej śliny zaczerwieniu może ulec także broda malucha. O ile dziąsła są obrzęknięte i mogą boleć, o tyle zwykle zaczerwienienie twarzy nie sprawia większego dyskomfortu. Lepiej zatem skupić się na innych objawach ząbkowania.

Czerwone policzki u niemowlaka – czym smarować?

Co stosować na czerwone policzki u dziecka? To zależy od przyczyny dolegliwości:

  • czerwone policzki po spaniu u dziecka / czerwone policzki u dziecka od zimna – koloryt skóry ulegnie poprawie wraz ze zmianą warunków otoczenia,
  • czerwone policzki od alergii – każdy przypadek reakcji alergicznej należy skonsultować z lekarzem. Specjalista może zalecić leki przeciwhistaminowe oraz emolienty do codziennego stosowania na skórę,

  • czerwone policzki spowodowane podrażnieniem – warto zastanowić się nad składem kosmetyków stosowanych do pielęgnacji twarzy dziecka, być może zaczerwienienie wynika z uczulenia na składnik kosmetyku,
  • czerwone policzki od ząbkowania – w aptekach i sklepach ze sprzętem medycznym jest dostępnych wiele produktów dedykowanych niemowlakom, które ząbkują. W załagodzeniu dolegliwości związanych z tym trudnym okresem pomogą zarówno specjalne kremy i żele na ząbki, jak i gryzaki na ząbkowanie.

Jak wygląda postępowanie przy rumieniu zakaźnym? Czym smarować czerwone policzki u dziecka? W pierwszej kolejności zalecana jest wizyta u lekarza pediatry. Specjalista zleca zwykle stosowanie leków przeciwzapalnych i przeciwbólowych, ponieważ antybiotyki nie zadziałają na parwowirusa. Leczenie można wspomóc poprzez zapewnienie maluchowi dużej ilości odpoczynku oraz stosowanie odpowiednio zbilansowanej diety.

 
Specjalistka ds. treści internetowych o tematyce medycznej, w tym w szczególności dotyczących ontogenezy (rozwoju osobniczego człowieka). Ukończyła Uniwersytet Jagielloński na kierunku Międzywydziałowe Indywidualne Studia Matematyczno-Przyrodnicze, ze specjalizacją Biologia — Antropologia (Biologia Człowieka). W wolnym czasie dużo spaceruje górskimi szlakami, w Polsce i za granicą, uwielbia także dobrą literaturę oraz gry planszowe i video.

Zadaj pytanie lub napisz komentarz

Zadaj pytanie autorowi artykułu lub skomentuj go