Cykl miesiączkowy – co to jest i ile trwa? Fazy cyklu miesiączkowego – jak liczyć? Zaburzenia cyklu

Przeczytano 1 516 razy 0 Polubiono
1 Komentarz
(5)
 

W trakcie cyklu miesiączkowego w kobiecym organizmie zachodzi wiele różnych procesów – krwawienie menstruacyjne to tylko jeden z jego elementów. Jak długo trwa cały cykl? Na jakie fazy się dzieli? Co robić, gdy pojawiły się zaburzenia cyklu miesiączkowego? Odpowiadamy na te pytania.

Ile trwa cykl miesiączkowy i co to jest?

Co to jest cykl miesiączkowy (inaczej cykl menstruacyjny lub cykl owulacyjny)? Są to liczne zmiany zachodzące w kobiecym organizmie, powtarzające się regularnie, co miesiąc. Co powoduje, że u kobiety występuje cykl miesiączkowy? Hormony to główny czynnik, który stymuluje dojrzewanie pęcherzyka jajnikowego i, co za tym idzie, reguluje cykl menstruacyjny.
Jak liczyć cykl miesiączkowy? Ile trwa cykl miesiączkowy? Przyjmuje się, że cykle miesiączkowe trwają 28 dni, jednak długość cyklu kobiety jest kwestią indywidualną. Oblicza się go od pierwszego dnia wystąpienia krwawienia menstruacyjnego do ostatniego dnia przed następną miesiączką.

Fazy cyklu miesiączkowego – jak liczyć cykl?

Cykl miesiączkowy składa się z czterech faz – menstruacyjnej, folikularnej, owulacyjnej i lutealnej. Natomiast pod względem „płodności” wyróżniamy trzy etapy cyklu miesiączkowego – niepłodny przedowulacyjny, płodny oraz niepłodny poowulacyjny. Poniżej omawiamy dokładnie wszystkie fazy cyklu miesiączkowego.

Cykl miesiączkowy – fazy

Cykl owulacyjny dzieli się na następujące fazy:

 • menstruacyjnapierwsza faza cyklu miesiączkowego zaczyna się wraz z pierwszym dniem miesiączki. Podczas okresu z organizmu wydalana jest złuszczona błona śluzowa macicy oraz krew, czemu często towarzyszą nieprzyjemne dolegliwości, takie jak np. ból podbrzusza czy też nerwowość. Etap ten może trwać od 3 do nawet 7 dni, jest to kwestia indywidualna;
 • folikularna – druga faza cyklu miesiączkowego jest związana ze wzrostem i dojrzewaniem pęcherzyków Graffa. Na tym etapie wzrasta stężenie estrogenów, trwa on 9 dni i kończy się wystąpieniem owulacji, czyli uwolnieniem komórki jajowej;
 • owulacyjna – w trakcie trzeciej fazy cyklu miesiączkowego dochodzi do uwolnienia niedojrzałej komórki jajowej. Trafia ona do jajowodu, gdzie dojrzewa i jest gotowa do zapłodnienia. Jeśli w ciągu 24 godzin do niego nie dojdzie, jajeczko obumiera. Charakterystyczne cechy fazy owulacyjnej to śluz o konsystencji białka kurzego, o przezroczystym kolorze;
 • lutealna – jeśli doszło do zapłodnienia, pęcherzyk Graffa przekształca się w tzw. ciałko żółte i zaczyna wydzielać progesteron. Hormon ten jest niezbędny do utrzymania ciąży. Natomiast gdy komórka jajowa nie została zapłodniona, ciałko żółte zanika i stężenie progesteronu w organizmie maleje. Faza lutealna kończy się około 28. dnia cyklu owulacyjnego – wtedy następuje złuszczenie endometrium, pojawia się krwawienie i wszystkie wymienione powyżej procesy zachodzą na nowo.

Cykl miesiączkowy – jak liczyć dni płodne?

Dni cyklu miesiączkowego dzielą się na płodne i niepłodne. Jak je liczyć? Przyjmuje się, że faza płodna trwa od 6 do 9 dni w całym cyklu miesiączkowym. Dni płodne zaczynają się na kilka dni przed owulacją i kończą kilka dni po owulacji – jest to kwestia indywidualna dla każdej kobiety. To prawda, że owulacja trwa tylko jeden dzień, jednak aby obliczyć dni płodne trzeba brać pod uwagę więcej zmiennych, np. zaburzenia cyklu miesiączkowego pod wpływem różnorodnych czynników lub długość życia plemników w drogach rodnych kobiety.

Cykl owulacyjny – czym jest PMS?

Z cyklem miesiączkowym wiąże się pojęcie PMS, czyli Zespół Napięcia Przedmiesiączkowego. Jest to jednostka chorobowa, która występuje tuż przed krwawieniem menstruacyjnym i ustępuje po jego rozpoczęciu. Charakterystyczne objawy PMS to znaczne pogorszenie nastroju oraz ogólne złe samopoczucie. Zespół Napięcia Przedmiesiączkowego wynika z zaburzeń równowagi hormonalnej, a w szczególności wahań poziomu estrogenów i progesteronu.

Zaburzenia cyklu miesiączkowego

Skoro wiemy już, jak obliczyć cykl miesiączkowy oraz ile powinien trwać cykl miesiączkowy, na koniec warto wspomnieć o sytuacjach, które powinny skłaniać do wizyty u lekarza ginekologa. Prawidłowy cykl miesiączkowy trwa około 21-35 dni (28 +/- 7 dni). W sytuacji jednak gdy wystąpiły zaburzenia cyklu miesiączkowego, czas ten może się znacznie wydłużyć lub skrócić. Wtedy konieczna jest konsultacja u lekarza ginekologa – specjalista zweryfikuje, jaka jest przyczyna nieprawidłowości.

Najczęstsze zaburzenia cyklu miesiączkowego to:

 • algomenorrhoea – bolesne miesiączkowanie,
 • amenorrhoea primaria – pierwotny brak miesiączki, mimo ukończenia 16. roku życia,
 • amenorrhoea paraprimaria – wystąpienie pierwszej miesiączki po terapii hormonalnej,
 • amenorrhoea secundaria – wystąpienie przerwy pomiędzy miesiączkami, trwającej ponad 3 cykle,
 • dysmenorrhoea – bolesne miesiączkowanie z objawami wegetatywnymi (bóle głowy, nudności, wymioty, zasłabnięcia, utrata przytomności),
 • oligomenorrhoea – rzadkie miesiączkowanie (cykl menstruacyjny jest jednofazowy, dłuższy niż 34 dni i najczęściej bezowulacyjny),
 • polymenorrhoea – częste miesiączkowanie (cykl menstruacyjny jest krótszy niż 22 dni),
 • metrorrhagia iuvenilis – tzw. krwawienie młodocianych (acykliczne, nawracające, przedłużające się krwawienie),
 • hypomenorrhoea – skąpe miesiączkowanie,
 • hypermenorrhoea – utrata dużej ilości krwi podczas miesiączki,
 • menorrhagia – krwotoczna miesiączka.
 • menometrorrhagia – przedłużająca się miesiączka krwotoczna.

Przyczyny nieprawidłowości cyklu miesiączkowego mogą być bardzo różnorodne – do wahań cyklu mogą prowadzić problemy zdrowotne i hormonalne. Nieregularność cyklu miesiączkowego może wynikać np. z otyłości lub zaburzenia w funkcjonowaniu układu krzepnięcia. Istotnym powodem zaburzonego cyklu są także endometrioza oraz zespół policystycznych jajników – POCS.
Przy zaburzeniach cyklu miesiączkowego mogą się przydarzyć różne nieprzewidziane wpadki, dlatego warto zawsze mieć przy sobie produkty higieniczne, takie jak zapasowa podpaska lub tampon. Bardzo praktycznym wyrobem są również wkładki higieniczne, np. marki Bella. Sporą popularnością cieszą się także kubeczki menstruacyjne, które skutecznie zmniejszają ilość odpadów zaśmiecających środowisko. Dyskretne i elastyczne wkładki zapewniają komfort i bezpieczeństwo w każdych warunkach, nawet pod bardzo obcisłym ubraniem.

 
Specjalistka ds. treści internetowych o tematyce medycznej, w tym w szczególności dotyczących ontogenezy (rozwoju osobniczego człowieka). Ukończyła Uniwersytet Jagielloński na kierunku Międzywydziałowe Indywidualne Studia Matematyczno-Przyrodnicze, ze specjalizacją Biologia — Antropologia (Biologia Człowieka). W wolnym czasie dużo spaceruje górskimi szlakami, w Polsce i za granicą, uwielbia także dobrą literaturę oraz gry planszowe i video.

Komentarze

 • Napisał: Edyta On 2022-11-21
  Ocena:
  5.0

  Jeśli wzięłam zastrzyk antykopcjny 5 dni po okresie i na drugi dzień wspozylam czy jest taka możliwość zajścia w ciążę.

  Odpowiedź Joanna On 2022-11-22 Pani Edyto, proszę mieć na uwadze, że nawet po zastosowaniu zastrzyku antykoncepcyjnego istnieje minimalne ryzyko zajścia w nieplanowaną ciążę. Ponadto, zastrzyk powinno się podać w pierwszych pięciu dniach cyklu miesiączkowego - pierwszy dzień cyklu to moment, w którym kobieta dostaje miesiączkę. Jeśli wykonała Pani zastrzyk z opóźnieniem, może okazać się nieskuteczny. W takich sytuacjach zaleca się stosowanie dodatkowej metody zabezpieczenia, np. prezerwatywy. Zalecam Pani konsultację z lekarzem ginekologiem.

Zadaj pytanie lub napisz komentarz

Zadaj pytanie autorowi artykułu lub skomentuj go