Bella

Brązowe upławy przed okresem i w ciąży

Przeczytano 6 801 0 Liked
23 Komentarzy
(5)
 

Brązowe upławy z pochwy stanowią częsty powód wizyty u ginekologa. O czym świadczy zmiana zabarwienia wydzieliny z pochwy? Czy może oznaczać problemy zdrowotne?

Co oznacza brązowa wydzielina z pochwy?

Brązowa wydzielina z pochwy (inaczej brązowe upławy) to objaw, który często pojawia się przed okresem. Co oznacza brązowa wydzielina z pochwy? Taki symptom najczęściej zwiastuje nadchodzące krwawienie menstruacyjne. Inny możliwy powód brązowego plamienia to wzrost stężenia estrogenów oraz pęknięcie pęcherzyka jajnikowego podczas owulacji. Zjawisko to jest całkowicie naturalne.

Niepokój może wzbudzać sytuacja, gdy brązowe plamienie występuje zamiast okresu lub gdy brązowy śluz nie ustępuje pomimo zakończenia miesiączki. Do wizyty u lekarza ginekologa powinno skłaniać także wystąpienie dodatkowych objawów, takich jak np. nieprzyjemny zapach wydzieliny, ból podczas stosunku lub świąd i pieczenie okolic intymnych.

Brązowe upławy przed okresem

Brązowe upławy przed okresem są zupełnie normalne – zwiastują one pojawienie się miesiączki. To jednak niejedyna możliwa przyczyna wystąpienia brązowego śluzu w tych dniach cyklu. Objaw ten może świadczyć o zaburzeniach hormonalnych, np. niedoborze progesteronu i co za tym idzie, niewydolności ciałka żółtego lub wahaniach stężenia prolaktyny, a tym samym, zaburzeniach cyklu miesiączkowego.
Kiedy pojawiły się brązowe upławy zamiast okresu, ich przyczyną może być przyjmowanie tabletek antykoncepcyjnych lub cykl bezowulacyjny. Inny możliwy powód to ciąża i pojawiające się w początkowych okresach krwawienie implantacyjne związane z zagnieżdżeniem się zarodka w macicy. Zmiana zabarwienia wydzieliny może świadczyć również o zakażeniu dróg rodnych, nadżerkach (ubytku tkanki nabłonkowej w pochwowej części macicy), polipach (przerośnięciach błony śluzowej) lub mięśniakach (łagodnych guzach w trzonie macicy). Wtedy zwykle występują także inne niepokojące objawy, takie jak ból podczas oddawania moczu i współżycia, świąd lub pieczenie okolic intymnych, a także zmiany w wyglądzie narządów płciowych.

Brązowe plamienie w ciąży

Upławy w ciąży są zupełnie normalne – wydzielina o jednolitej konsystencji, neutralnym zapachu i przezroczystym lub białawym kolorze ma na celu ochronić dziecko przed chorobotwórczymi wirusami, bakteriami i grzybami. Jeśli jednak śluz przybrał nietypowe zabarwienie, taki objaw może świadczyć o problemach zdrowotnych.

Brązowe upławy w ciąży – 1. trymestr

Brązowe upławy w ciąży mogą świadczyć o podbarwieniu wydzieliny z pochwy krwią. Jeśli brązowa wydzielina z pochwy w ciąży pojawiła się na bardzo wczesnym etapie, najpewniej ma to związek z krwawieniem implantacyjnym, czyli zagnieżdżeniem się zarodka w ścianie macicy.

Brązowe upławy w ciąży – 2. trymestr

Brązowe plamienie w ciąży na dalszych etapach powinno skłonić do wizyty u lekarza ginekologa. Możliwe przyczyny brązowego śluzu w ciąży to bowiem:

 • łożysko przodujące,
 • nowotwór szyjki macicy lub przydatków,
 • odklejanie się przedwcześnie łożyska,
 • poronienie,
 • zakażenie bakteryjne.

Aby uniknąć poważnych powikłań, należy wykonać odpowiednie badania i sprawdzić dokładnie stan zdrowia matki oraz dziecka.

Brązowe upławy po okresie

Jeśli pojawiła się brązowa wydzielina z pochwy po okresie, taki objaw może świadczyć o poważnym problemie zdrowotnym. Brązowe upławy po okresie to objaw między innymi chorób nowotworowych (np. raka szyjki macicy lub raka endometrium). Brązowe plamienie w środku cyklu może wynikać także z infekcji grzybiczej lub rzęsistkowicy – wtedy zwykle towarzyszy mu ból oraz swędzenie okolic intymnych. Konsultacja lekarska jest niezbędna, aby odkryć przyczynę zmiany koloru wydzieliny, podjąć odpowiednie leczenie i zapobiec przykrym powikłaniom.

 
Specjalistka ds. treści internetowych o tematyce medycznej, w tym w szczególności dotyczących ontogenezy (rozwoju osobniczego człowieka). Ukończyła Uniwersytet Jagielloński na kierunku Międzywydziałowe Indywidualne Studia Matematyczno-Przyrodnicze, ze specjalizacją Biologia — Antropologia (Biologia Człowieka). W wolnym czasie dużo spaceruje górskimi szlakami, w Polsce i za granicą, uwielbia także dobrą literaturę oraz gry planszowe i video.

Komentarze

 • Napisał: Kasia On 2024-07-16
  Rating:
  5.0

  Dzień dobry. Nie dostałam jeszcze pierwszej miesiączki i dzisiaj dostałam brązowy śluz. Czy oznacza to że za kilka dni pojawi mi się miesiączka?

  Replied by: Joanna On 2024-07-17 Dzień dobry Kasiu, brązowy śluz często pojawia się tuż przed rozpoczęciem pierwszej miesiączki. Może być oznaką, że organizm przygotowuje się do menstruacji. W okresie dojrzewania następują duże zmiany hormonalne, które mogą prowadzić do wystąpienia nieregularnych plamień lub wydzieliny. Brązowy śluz może być efektem tych zmian. U niektórych dziewcząt przed pierwszą miesiączką może wystąpić lekkie plamienie, które ma brązowy kolor i nie jest to powód do niepokoju. Jeżeli masz taką możliwość, warto porozmawiać z zaufaną osobą dorosłą (np. mamą, babcią) o swoich wątpliwościach i przygotować się do swojej pierwszej miesiączki.

 • Napisał: Ramoneta On 2024-07-09
  Rating:
  5.0

  Brązowe upławy tydzień przed miesiączką. Zapach lekko wyczuwalny. O czym to może świadczyć?

  Replied by: Joanna On 2024-07-10 Dzień dobry, brązowe upławy przed miesiączką mogą świadczyć o kilku różnych rzeczach. Najczęściej są one wynikiem pozostałości krwi z poprzedniego cyklu menstruacyjnego, która została wydalona z opóźnieniem. Mogą także wskazywać na zaburzenia hormonalne. W niektórych przypadkach brązowe upławy mogą być objawem infekcji, polipów, mięśniaków lub endometriozy. Brązowe upławy mogą pojawić się także na początku ciąży - ma to związek z krwawieniem implantacyjnym, czyli zagnieżdżeniem się zarodka w ścianie macicy. Jeśli upławy są częste lub towarzyszą im inne objawy, warto skonsultować się z lekarzem.

 • Napisał: Oliwia On 2024-07-03
  Rating:
  5.0

  Dobry wieczór, swój okres miałam zazwyczaj regularny przyjmuję tabletki antykoncepcyjne ostatnio miałam miesiaczke standardowo tak 13.06 i później zdziwił mnie fakt że po tygodniu znów wystąpiło krwawienie jak miesiaczkowe 24.06 czyli niecałe 2 tygodnie minęły od poprzedniej i od tego czasu mam brązowe plamienie. Troszkę się stresuje co to może oznaczać

  Replied by: Joanna On 2024-07-05 Dzień dobry Pani Oliwio, przyczyn plamienia po miesiączce jest wiele - trudno jednoznacznie wskazać jego przyczynę bez dokładnej diagnostyki lekarskiej. Proszę nie zwlekać i omówić problem z ginekologiem.

 • Napisał: Natalia On 2024-04-27
  Rating:
  5.0

  Stosuję antykoncepcje hormonalną od dwóch tygodni (tabletki yaz) i występują u mnie od około kilku dni brązowe upławy, bezwonne praktycznie, żadnego świądu, bólu czy czegokolwiek nie odczuwam jednak mają one konsystencję lekko serkowatą, ich ilość nie jest też duża. Czy jest to coś czym powinnam się szczególnie niepokoić? Czy może to poczekać na wizytę za około 3 miesiące u ginekologa?

  Replied by: Joanna On 2024-04-29 Dzień dobry Pani Natalio, wszelkiego rodzaju wątpliwości dotyczące stanu zdrowia powinny zostać omówione z lekarzem. Bardzo mi przykro, ale jako sklep internetowy nie świadczymy doradztwa medycznego mogącego zastąpić wizytę u specjalisty.

 • Napisał: Magda On 2024-04-12
  Rating:
  5.0

  Mam 45 lat, po okresie mam brązowe plamienia lub brazowy/ciemny jakby śluz (9 dni po okresie), skąpe i nieduże … ide na pewno ma kontrole domlelarza ale co to moze byc ( mam tak juz 3 miesiace

  Replied by: Joanna On 2024-04-18 Pani Magdo, przyczyn utrzymującego się plamienia po miesiączce może być wiele, dlatego konieczna będzie fachowa diagnostyka lekarska. Czasami brązowe plamienia po okresie mogą być naturalnym zjawiskiem i stanowić resztki złuszczającej się błony śluzowej macicy, której kobiecy organizm wciąż się pozbywa. W takiej sytuacji plamienie nie stanowi powodu do niepokoju. Istnieje jednak jednocześnie wiele przyczyn chorobotwórczych. Do najczęściej występujących chorób zalicza się torbiel jajnika, mięśniaki macicy i endometriozę. Infekcje dróg rodnych także mogą być przyczyną plamienia. Życzę dużo zdrowia i mam nadzieję, że szybko uda się Pani rozwiać wątpliwości pod okiem specjalisty.

 • Napisał: Aniela On 2024-04-10
  Rating:
  5.0

  W 7 tygodniu ciąży dostałam krwawienia. W szpitalu na szczęście okazało się, że wszystko w porządku, dostałam Duphaston. Krwawienie nie wrócilo,ale zaczelo sie brązowe plamienie,po tygodniu mój ginekolog potwierdził,że z dzidzią wszystko w porządku,nadal się rozwija i mam brać leki i się nie martwić. Niestety plamienia nie ustępują i trwają już 3 tygodnie. Czy powinnam się martwić?

  Replied by: Joanna On 2024-04-18 Pani Anielo, bardzo mi przykro, ale nie umiem Pani pomóc. Wszelkie obawy dotyczące stanu zdrowia Pani oraz dziecka powinny być konsultowane z ginekologiem.

 • Napisał: Sylwia M. On 2024-03-25
  Rating:
  5.0

  Witam, miesiączka dostałam 21.03, 22.03 obfite krwawienie 23.03 już tylko lekkie upławy. Tydzień przed planowaną miesiączka miałam brązowe upławy. Czy to normalne?

  Replied by: Joanna On 2024-03-25 Pani Sylwio, brązowe upławy tydzień przed miesiączką mogą być spowodowane różnymi czynnikami. Często są one wynikiem przemian hormonalnych w organizmie, gdyż w tym czasie może dochodzić do powolnego uwalniania krwi z macicy, co powoduje, że krew może zmieniać kolor na brązowy przed opuszczeniem organizmu. Jednakże warto zauważyć, że brązowe upławy mogą być także spowodowane innymi czynnikami, takimi jak infekcje, urazy, lub inne zaburzenia hormonalne. Zalecam skonsultowanie się z ginekologiem w celu wykluczenia potencjalnych przyczyn i wdrożenia ewentualnego leczenia.

 • Napisał: Klaudia On 2024-03-21
  Rating:
  5.0

  Przestaje mi lecieć krew podczas miesiączki ale leci brązowe plamienie czy to jest nadal miesiączka bo nie wiem jak zaznaczyć w kalendarzyku koniec miesiączki

  Replied by: Joanna On 2024-03-22 Pani Klaudio, brązowe plamienie po miesiączce może być wynikiem pozostałości krwi, która nie została w pełni wydzielona podczas miesiączki i wychodzi stopniowo po jej zakończeniu. Zmiany hormonalne także mogą wpływać na kolor i konsystencję krwi menstruacyjnej, co może skutkować pojawieniem się brązowych plamień po miesiączce. Jeśli brązowe plamienia są uciążliwe, nasilają się lub towarzyszą im inne objawy, zaleca się skonsultowanie się z lekarzem w celu zdiagnozowania przyczyny i ewentualnego leczenia.

 • Napisał: Milena On 2024-03-04
  Rating:
  5.0

  Dzień dobry,w poniedziałek zaczęła mi się miesiączka w piątek koniec miesiączki ,a w sobotę i niedzielę brązowe upławy czy to normalne czy mam się martwić ?

  Replied by: Joanna On 2024-03-06 Pani Mileno, brązowe upławy po miesiączce mogą mieć różne przyczyny. Brązowe plamienie dzień po zakończeniu miesiączki to prawdopodobnie resztka krwi miesiączkowej. Takie zjawisko nie stanowi powodu do niepokoju, jednak należy je obserwować. Warto wiedzieć, że na konsystencję i kolor wydzieliny po miesiączce mogą też wpływać zmiany hormonalne - to zjawisko występuje zazwyczaj u kobiet w okresie przedmenopauzalnym. Brązowe upławy mogą być związane z infekcjami, takimi jak bakteryjne lub grzybicze zakażenia pochwy. Mogą im wtedy towarzyszyć inne objawy, takie jak świąd, pieczenie, czy nieprzyjemny zapach. Brązowe plamienie mogą powodować też niektóre schorzenia, takie jak polipy, torbiele czy nadżerki. Jeżeli cokolwiek Panią niepokoi, zalecam skonsultowanie stanu zdrowia z ginekologiem.

 • Napisał: Nadia On 2024-02-29
  Rating:
  5.0

  dzień dobry w poniedziałek skończyła mi się miesiączka a w środę rano i dzisiaj (czwartek )zauważyłam brązowe plamienie co to może oznaczać?

  Replied by: Joanna On 2024-03-06 Pani Nadio, brązowe upławy po zakończeniu miesiączki mogą mieć różne przyczyny, niektóre z nich są zazwyczaj naturalne i niegroźne, podczas gdy inne mogą wymagać diagnostyki medycznej. Brązowe plamienie zaraz po okresie może być resztką krwi miesiączkowej, która dopiero teraz opuszcza organizm. Na konsystencję i kolor wydzieliny po miesiączce mogą też wpływać zmiany hormonalne - to zjawisko może występować zwłaszcza u kobiet w okresie przedmenopauzalnym. Brązowe upławy mogą być również związane z infekcjami, takimi jak bakteryjne lub grzybicze zakażenia pochwy. W takim przypadku mogą towarzyszyć innym objawom, takim jak świąd, pieczenie, czy nieprzyjemny zapach. Brązowe plamienie mogą powodować też niektóre schorzenia, takie jak polipy, torbiele czy nadżerki. Jeżeli cokolwiek Panią niepokoi, zalecam skonsultowanie stanu zdrowia z lekarzem.

 • Napisał: Agnieszka On 2024-02-24
  Rating:
  5.0

  Dzień dobry, dzisiaj wystąpiły u mnie brązowe upławy, okres powinnam dostać 28 lutego. Czy powinnam się obawiać?

  Replied by: Joanna On 2024-02-26 Pani Agnieszko, brązowe upławy przed planowaną miesiączką są zjawiskiem normalnym, które nie powinno budzić niepokoju. Brązowe plamienie może zwiastować nadchodzący okres. Jeżeli jednak miesiączka nie pojawi się, a plamienie nie ustanie, warto skonsultować stan zdrowia z ginekologiem.

 • Napisał: Dorota On 2024-02-15
  Rating:
  5.0

  Dzień dobry miałam dostać okres jutro zamiast tego jest bol brzucha i brązowy śluz z pochwy

  Replied by: Joanna On 2024-02-16 Pani Doroto, brązowe upławy przed dniem planowanej miesiączki są zjawiskiem normalnym, które nie powinno budzić niepokoju. Brązowe plamienie może zwiastować nadchodzący okres. Jeżeli jednak miesiączka nie pojawi się, a plamienie nie ustanie, warto skonsultować stan zdrowia z ginekologiem.

 • Napisał: Wiktoria On 2024-01-15
  Rating:
  5.0

  Witam , biorę tabletki już od kilku lat teraz w grudniu przesunęłam okres z powodu wakacji , w czwartek zaczyna mi się pierwsza pusta tabletka i pojawić okres ale od ponad tygodnia mam brązowe plamienia i na ten moment są mocniejsze a przy podcieraniu mam krew czy mam obawy do niepokoju ?

  Replied by: Joanna On 2024-01-17 Pani Wiktorio, przed podjęciem decyzji o przesunięciu miesiączki za pomocą tabletek antykoncepcyjnych zawsze warto skonsultować się z lekarzem, który może dostosować dawkę i udzielić odpowiednich informacji na temat ewentualnych skutków oraz bezpieczeństwa tego działania w konkretnym przypadku. Wierzę, że w Pani przypadku taka konsultacja miała miejsce. Brązowe plamienia przed planowaną miesiączką mogą mieć różne przyczyny i bez dokładnego badania nie sposób odpowiedzieć na postawione przez Panią pytanie. Rozpoczęcie, zmiana lub przerwanie stosowania środków antykoncepcyjnych hormonalnych może wpływać na cykl miesiączkowy. Zmiany w poziomie hormonów, zwłaszcza estrogenów i progesteronu, mogą wpływać na cykl miesiączkowy i powodować plamienia.

 • Napisał: Xo3xxo On 2023-12-10
  Rating:
  5.0

  Dzień dobry, niepokoji mnie tak zwane plamienie lekkie brązowe, naprawdę bardzo lekkie. Wystąpiło tak jakby we przewidywany okres

  Replied by: Joanna On 2023-12-11 Dzień dobry, brązowe plamienie może mieć wiele przyczyn - bez konsultacji z ginekologiem trudno jednoznacznie ją zdefiniować. Brązowe plamienie może wystąpić podczas owulacji - jest to zjawisko normalne i nieszkodliwe. Zmiany w poziomie hormonów, zwłaszcza estrogenów i progesteronu, także mogą wpływać na charakter upławów. Zmiany hormonalne są naturalne w różnych fazach cyklu menstruacyjnego. Zmiany w kolorze upławów mogą powodować także infekcje, takie jak bakteryjne zapalenie pochwy czy grzybica. Niektóre kobiety doświadczają plamienia w pierwszych tygodniach ciąży - może to być związane z implantacją zarodka w macicy. Czynniki środowiskowe, takie jak stres, zmiany diety, używanie antykoncepcji hormonalnej czy zmiany w stylu życia, również mogą wpływać na konsystencję i kolor upławów. Brązowe plamienia mogą powodować też polipy szyjki macicy. Nie bez znaczenia może być także stosowanie antykoncepcji hormonalnej. Zachęcam do skonsultowania swoich wątpliwości z lekarzem, wierzę, że odpowie na Pani pytania.

 • Napisał: Paula On 2023-10-03
  Rating:
  5.0

  Mam 16 lat moj okres trwa po 10 dni ostatnio trwal i 14 dni, cykl trwa 10 dni co daje ze mam 2 okresy w miesiącu. Trwa to juz jakies dwa lata
  Mam brazowe uplawy po okresie i przed okresem
  Co to moze oznaczac

  Replied by: Alicja On 2023-10-04 Dzień dobry, w tej sytuacji należy pilnie skontaktować się z lekarzem ginekologiem.

 • Napisał: Marta On 2023-08-26
  Rating:
  5.0

  Zaraz po skończonym krwawieniu miesiączkowym , pojawia się brązowa wydzielina , która trwa parę dni , z każdym dniem staje się jaśniejsza i zanika . Wcześniej miałam usuwanego torbiela i łyżeczkowanie po ciąży (polip) Czy jest to powód do niepokoju ?

  Replied by: Joanna On 2023-08-29 Pani Marto, przede wszystkim zalecam, aby stan zdrowia konsultować z lekarzem, który najlepiej oceni sytuację. Brązowe upławy po miesiączce mogą wskazywać na zaburzenia w narządach rodnych, np. infekcje czy choroby weneryczne, dlatego należałoby w pierwszej kolejności wykluczyć podobne problemy.

 • Napisał: Magda On 2023-08-03
  Rating:
  5.0

  Witam, mam 21 lat i już podczas owulacji pojawiły się u mnie brązowe upławy. Czasem to wygląda tak, że śluz jest białawy o konsystencji raczej białka jaja i w tym brązowe plamy. Podbrzusze bolało mnie na początku, czułam też dziwny ból przechodzący od jajnika do jajnika. Natomiast plamienie po 4 dniach nie ustąpiło. Do następnej miesiączki pozostało mi 10 dni. Martwię się czy to nie ciąża. Poprzedni okres miałam w terminie. Na ten moment nie czuję bólu, pieczenia, swędzenia, niekiedy tylko lekki dyskomfort. Nie wiem co to może być :(

  Replied by: Joanna On 2023-08-03 Pani Magdo, w takiej sytuacji najlepiej zrobić test ciążowy lub zwrócić się po pomoc do ginekologa. Przykro mi, ale nie jesteśmy w stanie jednoznacznie określić stanu Pani zdrowia.

 • Napisał: Hejtujula On 2023-05-17
  Rating:
  5.0

  Witam,
  Jestem 8 dni przed rozpoczęciem kolejnego cyklu miesiączkowego. Dzisiaj zauważyłam, że kolor mojego plemienia zmienił zabarwienie na brązowy. Nie doskwierają mi ból oraz inne niepokojące objawy. Co to może oznaczać? Proszę o poradę
  Pozdrawiam

  Replied by: Joanna On 2023-05-18 Szanowna Pani, brązowe plamienie może mieć bardzo wiele przyczyn. Zazwyczaj nie jest groźne, ale warto mieć je pod kontrolą. Najczęściej brązowe plamienie niedługo przed miesiączką oznacza, że proces złuszczania się błony śluzowej macicy zaczął się trochę przed czasem, czyli przed spodziewanym terminem okresu, powodując zabarwienie śluzu. Nie jest to groźny objaw. Chciałabym jednak podkreślić, że plamienie przed okresem może także oznaczać ciążę i być tzw. krwawieniem implantacyjnym. Brązowe plamienie obserwuje się również w przypadku stanów zapalnych w obrębie macicy, chorób wenerycznych, a nawet nowotworów. Aby prawidłowo zdiagnozować przyczynę problemu, zalecałabym Pani skonsultowanie się z ginekologiem.

 • Napisał: La On 2023-05-17
  Rating:
  5.0

  witam, od miesiączki minęło około 2,5tyg a w dalszym ciągu występują brązowe plamienia razem z krwią, nie jestem po ciążach, mam 20 lat i zaczynam się martwić

  Replied by: Joanna On 2023-05-18 Szanowna Pani, przyczyn brązowego plamienia z pochwy może być naprawdę wiele (np. choroby weneryczne, polipy, a nawet nowotwory). Bez podstawowej diagnostyki u ginekologa trudno mówić o jakimkolwiek leczeniu. Zalecam konsultację lekarską celem rozwiania wszelkich wątpliwości.

 • Napisał: Paula On 2023-05-10
  Rating:
  5.0

  Witam serdecznie.
  Jestem po 2 porodach. Ostatni 8 lat temu.W marcu tego roku po urodzinach 35 skończył mi się okres po 3 dniach. Przeszłam go szybko , bez boleśnie. Dosłownie bez towarzyszących okresowi dolegliwości. To u mnie nie była norma gdyż od kad dostałam pierwsza miesiączkę mój okres trwał od 5dni-7dni.
  Po miesiączce marcowej trwającej 3 dni pojawiło się u mnie plamienie ciemno brązowe.Trwało do kolejnej miesiączki. Kolejny okres trwał 3 dni. W kwietniu zrobiłam cytologię oraz USG. Lekarz powiedział z uśmiechem, że wszystko jest ok.
  Dziś mamy maj. W dalszym ciągu mam 3 dni okresu i bez przerwy plamienie takie brązowe. Wystarcza mi max 3 wkładki na dzień. Od kwietnia zauważyłam u siebie dziwne humory. Czuję dziwne emocje. Coś jakby wariacje hormonalne. Jestem osobą spokojną, jednakże aktualnie wybucham stale śmiechem , albo płaczem. Nie lubię tego. Podczas tych brązowych plamień z taką mazią brązowa zaobserwowałam u siebie nabrzmiałe twarde piersi. Budzę się w nocy i trudno mi zasnąć. Bądź budzę się między 5-6 i już nie zasnę. Nie chce tak żyć. Zero życia seksualnego. Pomocy !! Nie wiem co robić, a stwierdzenie , że wszystko wporzadku mnie nie satysfakcjionuje. Nie chce tak żyć ;(

  Replied by: Joanna On 2023-05-11 Szanowna Pani, brązowe upławy mogą mieć wiele przyczyn. Zaliczamy do nich np. stosowanie antykoncepcji hormonalnej, infekcje dróg rodnych, takie jak grzybice, bakteryjne infekcje pochwy lub choroby przenoszone drogą płciową, a nawet nowotwory szyjki macicy, jajników lub macicy. Zalecam Pani konsultację z innym ginekologiem, jeśli dotychczasowa diagnostyka nie przyniosła oczekiwanych odpowiedzi. Życzę Pani dużo zdrowia!

 • Napisał: Weronika On 2023-04-15
  Rating:
  5.0

  Witam jestem po miesiączce 2 tygodnie i od tego czasu caly czas mam broazowe uplawy do tego stopnia ze 4 razy dziennie nawet wiecej musze zmieniac wkładkę i czas towarzyszy mi lekki ból. Dodam ze jestem po 3 porodach jeden naturalnie a 2 przez cesarskie cięcie

  Replied by: Joanna On 2023-05-02 Pani Weroniko, brązowe plamienie po miesiączce to zjawisko, które czasami występuje u niektórych kobiet. Może to być spowodowane różnymi czynnikami. Pierwszym z nich są pozostałości krwi - brązowe plamienie po miesiączce może wynikać z pozostałości krwi, która nie została całkowicie usunięta podczas poprzedniej miesiączki. Kolejnym możliwym powodem jest nierównowaga hormonalna - kobieta może doświadczać zmiany ilości i jakości wydzieliny w ciągu cyklu miesiączkowego. Choroby związane z układem rozrodczym, np. endometrioza, polipy czy mięśniaki to inna przyczyna plamienia. Nie bez znaczenia jest także stres, który może prowadzić do brązowych plamień po miesiączce. Jeśli kobieta doświadcza brązowego plamienia po miesiączce, a towarzyszą temu inne niepokojące objawy, takie jak ból brzucha, zawroty głowy, ból głowy lub gorączka, powinna skonsultować się z lekarzem. Lekarz może wykonać badanie fizykalne, przeprowadzić badania laboratoryjne lub zalecić badanie ultrasonograficzne, aby zidentyfikować przyczynę tego zjawiska i ewentualnie zalecić odpowiednie leczenie.

 • Napisał: Benia On 2023-03-16
  Rating:
  5.0

  Witam serdecznie. Moje cykle są nieregularne ale ostatnio to wogole mi się coś zmieniło. Obecnie jestem po zakończeniu miesiączki już 2 dni i pojawił mi się brązowo a czasami brązowo różowy kolor plamienia,ból w podbrzuszu oraz bóle krzyża. Stosunek miałam ok parę dni przed okresem który mi się spóźnił aż 10 dni. Proszę o poradę

  Replied by: Joanna On 2023-03-17 Szanowna Pani, wszelkie niepokojące objawy powinny zostać skonsultowane z ginekologiem. Przykro mi, ale nie umiem Pani pomóc.

 • Napisał: Justyna On 2023-03-02
  Rating:
  5.0

  Dobry wieczór dostałam brązowego plamienia czy to oznacza ciążę czy nie

  Replied by: Joanna On 2023-03-03 Pani Justyno, brązowe upławy nie muszą być oznaką ciąży. Aby ją potwierdzić, powinna Pani wykonać test apteczny lub, najlepiej, skonsultować się z ginekologiem.

Zadaj pytanie lub napisz komentarz

Zadaj pytanie autorowi artykułu lub skomentuj go

Powiązane wpisy

Blizny po cesarce - co na bliznę po cc? Pielęgnacja i plastyka blizny po cesarskim cięciu
Blizny po cesarce - co na bliznę po cc? Pielęgnacja i plastyka blizny po cesarskim cięciu
17 497

Zgodnie z danymi GUS z 2019 roku, 42,4% porodów odbywa się przez cesarskie cięcie. Mama Ginekolog, ginekolog-położnik, która prowadzi poradnik-blog, gdzie...

czytaj więcej
Infekcje intymne — czym są i jakie mają przyczyny? Rodzaje infekcji intymnych i ich objawy. Profilaktyka, leczenie i możliwe powikłania
Infekcje intymne — czym są i jakie mają przyczyny? Rodzaje infekcji intymnych i ich objawy. Profilaktyka, leczenie i możliwe powikłania
2 850

Kandydoza oraz bakteryjne zakażenie pochwy należą do najczęściej spotykanych infekcji intymnych u kobiet. Z uwagi na nawrotowy charakter walka z nimi nie...

czytaj więcej
Cesarskie cięcie – wskazania i powikłania. Jak się przygotować do CC?
Cesarskie cięcie – wskazania i powikłania. Jak się przygotować do CC?
9 852 3

Cięcie cesarskie (w skrócie CC) to poważny zabieg, mający na celu rozwiązanie ciąży. Jakie są wskazania oraz przeciwwskazania do wykonania CC? Na czym polega...

czytaj więcej
Prawidłowe ciśnienie w ciąży. Jakie ciśnienie w ciąży jest niebezpieczne? Stan przedrzucawkowy – objawy
Prawidłowe ciśnienie w ciąży. Jakie ciśnienie w ciąży jest niebezpieczne? Stan przedrzucawkowy – objawy
10 578 1

Niskie ciśnienie w ciąży, a także nadciśnienie tętnicze podczas ciąży to istotne problemy kliniczne, które stanowią zagrożenie zarówno dla matki, jak i jej...

czytaj więcej