Brązowe upławy przed okresem i w ciąży

Przeczytano 2 447 razy 0 Polubiono
6 Komentarze
(5)
 

Brązowe upławy z pochwy stanowią częsty powód wizyty u ginekologa. O czym świadczy zmiana zabarwienia wydzieliny z pochwy? Czy może oznaczać problemy zdrowotne?

Co oznacza brązowa wydzielina z pochwy?

Brązowa wydzielina z pochwy (inaczej brązowe upławy) to objaw, który często pojawia się przed okresem. Co oznacza brązowa wydzielina z pochwy? Taki symptom najczęściej zwiastuje nadchodzące krwawienie menstruacyjne. Inny możliwy powód brązowego plamienia to wzrost stężenia estrogenów oraz pęknięcie pęcherzyka jajnikowego podczas owulacji. Zjawisko to jest całkowicie naturalne.

Niepokój może wzbudzać sytuacja, gdy brązowe plamienie występuje zamiast okresu lub gdy brązowy śluz nie ustępuje pomimo zakończenia miesiączki. Do wizyty u lekarza ginekologa powinno skłaniać także wystąpienie dodatkowych objawów, takich jak np. nieprzyjemny zapach wydzieliny, ból podczas stosunku lub świąd i pieczenie okolic intymnych.

Brązowe upławy przed okresem

Brązowe upławy przed okresem są zupełnie normalne – zwiastują one pojawienie się miesiączki. To jednak niejedyna możliwa przyczyna wystąpienia brązowego śluzu w tych dniach cyklu. Objaw ten może świadczyć o zaburzeniach hormonalnych, np. niedoborze progesteronu i co za tym idzie, niewydolności ciałka żółtego lub wahaniach stężenia prolaktyny, a tym samym, zaburzeniach cyklu miesiączkowego.
Kiedy pojawiły się brązowe upławy zamiast okresu, ich przyczyną może być przyjmowanie tabletek antykoncepcyjnych lub cykl bezowulacyjny. Inny możliwy powód to ciąża i pojawiające się w początkowych okresach krwawienie implantacyjne związane z zagnieżdżeniem się zarodka w macicy. Zmiana zabarwienia wydzieliny może świadczyć również o zakażeniu dróg rodnych, nadżerkach (ubytku tkanki nabłonkowej w pochwowej części macicy), polipach (przerośnięciach błony śluzowej) lub mięśniakach (łagodnych guzach w trzonie macicy). Wtedy zwykle występują także inne niepokojące objawy, takie jak ból podczas oddawania moczu i współżycia, świąd lub pieczenie okolic intymnych, a także zmiany w wyglądzie narządów płciowych.

Brązowe plamienie w ciąży

Upławy w ciąży są zupełnie normalne – wydzielina o jednolitej konsystencji, neutralnym zapachu i przezroczystym lub białawym kolorze ma na celu ochronić dziecko przed chorobotwórczymi wirusami, bakteriami i grzybami. Jeśli jednak śluz przybrał nietypowe zabarwienie, taki objaw może świadczyć o problemach zdrowotnych.

Brązowe upławy w ciąży – 1. trymestr

Brązowe upławy w ciąży mogą świadczyć o podbarwieniu wydzieliny z pochwy krwią. Jeśli brązowa wydzielina z pochwy w ciąży pojawiła się na bardzo wczesnym etapie, najpewniej ma to związek z krwawieniem implantacyjnym, czyli zagnieżdżeniem się zarodka w ścianie macicy.

Brązowe upławy w ciąży – 2. trymestr

Brązowe plamienie w ciąży na dalszych etapach powinno skłonić do wizyty u lekarza ginekologa. Możliwe przyczyny brązowego śluzu w ciąży to bowiem:

 • łożysko przodujące,
 • nowotwór szyjki macicy lub przydatków,
 • odklejanie się przedwcześnie łożyska,
 • poronienie,
 • zakażenie bakteryjne.

Aby uniknąć poważnych powikłań, należy wykonać odpowiednie badania i sprawdzić dokładnie stan zdrowia matki oraz dziecka.

Brązowe upławy po okresie

Jeśli pojawiła się brązowa wydzielina z pochwy po okresie, taki objaw może świadczyć o poważnym problemie zdrowotnym. Brązowe upławy po okresie to objaw między innymi chorób nowotworowych (np. raka szyjki macicy lub raka endometrium). Brązowe plamienie w środku cyklu może wynikać także z infekcji grzybiczej lub rzęsistkowicy – wtedy zwykle towarzyszy mu ból oraz swędzenie okolic intymnych. Konsultacja lekarska jest niezbędna, aby odkryć przyczynę zmiany koloru wydzieliny, podjąć odpowiednie leczenie i zapobiec przykrym powikłaniom.

 
Specjalistka ds. treści internetowych o tematyce medycznej, w tym w szczególności dotyczących ontogenezy (rozwoju osobniczego człowieka). Ukończyła Uniwersytet Jagielloński na kierunku Międzywydziałowe Indywidualne Studia Matematyczno-Przyrodnicze, ze specjalizacją Biologia — Antropologia (Biologia Człowieka). W wolnym czasie dużo spaceruje górskimi szlakami, w Polsce i za granicą, uwielbia także dobrą literaturę oraz gry planszowe i video.

Komentarze

 • Napisał: Hejtujula On 2023-05-17
  Ocena:
  5.0

  Witam,
  Jestem 8 dni przed rozpoczęciem kolejnego cyklu miesiączkowego. Dzisiaj zauważyłam, że kolor mojego plemienia zmienił zabarwienie na brązowy. Nie doskwierają mi ból oraz inne niepokojące objawy. Co to może oznaczać? Proszę o poradę
  Pozdrawiam

  Odpowiedź Joanna On 2023-05-18 Szanowna Pani, brązowe plamienie może mieć bardzo wiele przyczyn. Zazwyczaj nie jest groźne, ale warto mieć je pod kontrolą. Najczęściej brązowe plamienie niedługo przed miesiączką oznacza, że proces złuszczania się błony śluzowej macicy zaczął się trochę przed czasem, czyli przed spodziewanym terminem okresu, powodując zabarwienie śluzu. Nie jest to groźny objaw. Chciałabym jednak podkreślić, że plamienie przed okresem może także oznaczać ciążę i być tzw. krwawieniem implantacyjnym. Brązowe plamienie obserwuje się również w przypadku stanów zapalnych w obrębie macicy, chorób wenerycznych, a nawet nowotworów. Aby prawidłowo zdiagnozować przyczynę problemu, zalecałabym Pani skonsultowanie się z ginekologiem.

 • Napisał: La On 2023-05-17
  Ocena:
  5.0

  witam, od miesiączki minęło około 2,5tyg a w dalszym ciągu występują brązowe plamienia razem z krwią, nie jestem po ciążach, mam 20 lat i zaczynam się martwić

  Odpowiedź Joanna On 2023-05-18 Szanowna Pani, przyczyn brązowego plamienia z pochwy może być naprawdę wiele (np. choroby weneryczne, polipy, a nawet nowotwory). Bez podstawowej diagnostyki u ginekologa trudno mówić o jakimkolwiek leczeniu. Zalecam konsultację lekarską celem rozwiania wszelkich wątpliwości.

 • Napisał: Paula On 2023-05-10
  Ocena:
  5.0

  Witam serdecznie.
  Jestem po 2 porodach. Ostatni 8 lat temu.W marcu tego roku po urodzinach 35 skończył mi się okres po 3 dniach. Przeszłam go szybko , bez boleśnie. Dosłownie bez towarzyszących okresowi dolegliwości. To u mnie nie była norma gdyż od kad dostałam pierwsza miesiączkę mój okres trwał od 5dni-7dni.
  Po miesiączce marcowej trwającej 3 dni pojawiło się u mnie plamienie ciemno brązowe.Trwało do kolejnej miesiączki. Kolejny okres trwał 3 dni. W kwietniu zrobiłam cytologię oraz USG. Lekarz powiedział z uśmiechem, że wszystko jest ok.
  Dziś mamy maj. W dalszym ciągu mam 3 dni okresu i bez przerwy plamienie takie brązowe. Wystarcza mi max 3 wkładki na dzień. Od kwietnia zauważyłam u siebie dziwne humory. Czuję dziwne emocje. Coś jakby wariacje hormonalne. Jestem osobą spokojną, jednakże aktualnie wybucham stale śmiechem , albo płaczem. Nie lubię tego. Podczas tych brązowych plamień z taką mazią brązowa zaobserwowałam u siebie nabrzmiałe twarde piersi. Budzę się w nocy i trudno mi zasnąć. Bądź budzę się między 5-6 i już nie zasnę. Nie chce tak żyć. Zero życia seksualnego. Pomocy !! Nie wiem co robić, a stwierdzenie , że wszystko wporzadku mnie nie satysfakcjionuje. Nie chce tak żyć ;(

  Odpowiedź Joanna On 2023-05-11 Szanowna Pani, brązowe upławy mogą mieć wiele przyczyn. Zaliczamy do nich np. stosowanie antykoncepcji hormonalnej, infekcje dróg rodnych, takie jak grzybice, bakteryjne infekcje pochwy lub choroby przenoszone drogą płciową, a nawet nowotwory szyjki macicy, jajników lub macicy. Zalecam Pani konsultację z innym ginekologiem, jeśli dotychczasowa diagnostyka nie przyniosła oczekiwanych odpowiedzi. Życzę Pani dużo zdrowia!

Zadaj pytanie lub napisz komentarz

Zadaj pytanie autorowi artykułu lub skomentuj go