Bella

Ból brzucha w ciąży, w I, II i III trymestrze. Co na ból w ciąży?

Przeczytano 6 593 0 Liked
2 Komentarzy
(5)
 

Ból brzucha w ciąży wcale nie musi oznaczać poronienia, jest wiele innych możliwych przyczyn tej dolegliwości. O czym świadczy kłucie w brzuchu w ciąży? Kiedy zgłosić się do lekarza? Podpowiadamy.

Ból brzucha w ciąży

Ból brzucha w ciąży może mieć wiele przyczyn, ponieważ w tym czasie w kobiecym organizmie zachodzą poważne zmiany. Ból w podbrzuszu w ciąży może wynikać z tak prozaicznej przyczyny jak powiększanie się macicy i gwałtowny wzrost płodu – w efekcie dochodzi do zwiększonego nacisku na narządy i zaburzenia ciśnienia w jamie brzusznej. Kobiety często opisują to uczucie jako bóle brzucha w ciąży podobne do miesiączkowych, ból pępka w ciąży lub kłucie w brzuchu w ciąży.
Kłujący ból brzucha w ciąży po prawej stronie może świadczyć o schorzeniach układu pokarmowego lub moczowego – tak objawia się np. zapalenie wyrostka robaczkowego. Tymczasem skurcze brzucha w ciąży, pojawiające się około 8. miesiąca ciąży, zazwyczaj pod koniec dnia lub po aktywności fizycznej to tzw. skurcze przepowiadające, inaczej zwane także skurczami Braxtona-Hicksa. Oznaczają one, że zbliża się termin porodu.
Ból podbrzusza w ciąży stanowi powód do niepokoju, gdy pojawia się w pierwszych tygodniach po zapłodnieniu i towarzyszą mu nietypowe symptomy, takie jak np. krwawienie lub plamienie. Takie objawy mogą bowiem świadczyć o poronieniu. Natychmiastowej konsultacji wymaga także ból w dole brzucha w ciąży połączony z twardnieniem i nadmierną tkliwością brzucha – tak objawia się odklejenie łożyska, niebezpieczny stan, który grozi niedotlenieniem. Nie należy lekceważyć również oznaki takiej jak ból brzucha w górnej części, ponieważ może ona świadczyć o stanie przedrzucawkowym.

Kłucie brzucha w ciąży – często zadawane pytania

Poniżej przedstawiamy odpowiedzi na pytania, które najczęściej zadają przyszłe mamy, obawiające się, że kłujący ból brzucha w ciąży może oznaczać coś poważnego. Nie zastąpią one konsultacji z lekarzem, ale na pewno uspokoją parę spodziewającą się dziecka:

Czy na początku ciąży boli brzuch jak przy okresie?

Tak, niedługo po zapłodnieniu może wystąpić ból brzucha w ciąży jak na okres.

O czym świadczy ból brzucha w ciąży jak na okres?

Ból brzucha jak na okres w ciąży może wynikać ze zmian hormonalnych zachodzących w kobiecym organizmie. Inna możliwa przyczyna to implantacja zarodka, o której mówimy więcej w dalszej części tego artykułu.

Czy “ciągnięcie” brzucha w ciąży podczas chodzenia jest normalne?

Czasami zdarza się, że dziecko jest ułożone nisko w macicy, co może być odczuwane jako uczucie ciągnięcia w dole brzucha w ciąży. Warto skonsultować ten objaw z lekarzem i, jeśli nie stwierdzi on żadnych nieprawidłowości, wystarczy ograniczyć nadmierny wysiłek.

O czym świadczy ból podbrzusza w ciąży po wysiłku?

Jeśli ból brzucha w ciąży pojawia się blisko spodziewanego terminu porodu, są to tzw. skurcze przepowiadające.

O czym świadczy kłucie w prawym boku w ciąży?

Kłujący ból brzucha po prawej stronie w ciąży może być związany z nadmiernym powiększaniem się macicy, ale równie dobrze może to być także objaw kolki nerkowej lub zapalenia wyrostka robaczkowego. Warto skonsultować ten objaw z lekarzem.

Czy ból żołądka w ciąży może być niebezpieczny?

Bóle żołądka w ciąży to częsta dolegliwość kobiet ciężarnych, związana z niestrawnością. Można sobie z nim poradzić poprzez wprowadzenie lekkostrawnej diety oraz zwiększenie podaży owoców, warzyw oraz niegazowanej wody.

Czy ból jelit w ciąży trzeba zgłosić u lekarza?

Ból jelit w ciąży, a także wzdęcia, to bardzo częsty objaw u kobiet ciężarnych, aby go załagodzić, należy unikać spożywania ciężkostrawnych produktów.

Ból brzucha na początku ciąży

Ból brzucha na początku ciąży, a także ciągnięcie w dole brzucha na początku ciąży to objawy, które są całkowicie normalne i zwykle nie stanowią powodu do niepokoju. Przyczyną są zmiany zachodzące w kobiecym organizmie – zaburzenia równowagi hormonalnej, powiększanie się macicy oraz wzrastający nacisk na inne narządy.

Ból podbrzusza w ciąży – 1. trymestr – krwawienie implantacyjne

Jeśli ból podbrzusza na początku ciąży pojawia się w terminie spodziewanej miesiączki i towarzyszy mu lekkie plamienie, taki objaw wynika z zagnieżdżenia się zarodka w macicy, czyli tzw. implantacji. Czasami zdarza się, że kobiety mylą krwawienie implantacyjne z miesiączką, jednak w porównaniu z okresem plamienie jest mniej obfite i o wiele krótsze.

Kłucie w podbrzuszu w ciąży w 1. trymestrze a poronienie

Ból brzucha w pierwszych tygodniach ciąży, któremu towarzyszy długie i nasilające się krwawienie, może zwiastować poronienie. Taka sytuacja zdarza się u nawet 10% ciężarnych, najczęściej przyczyniają się do niej wady genetyczne zarodka, na których powstanie rodzice nie mieli żadnego wpływu. Nie jest ona dziedziczna i nie powtarza się w kolejnych ciążach.

Ból podbrzusza w ciąży 2. trymestr

O czym jeszcze może świadczyć kłujący ból podbrzusza w ciąży? 2. trymestr to czas gwałtownego rozwoju i wzrostu płodu, co może być przyczyną nasilenia dolegliwości bólowych. Wynikają one z rozciągania macicy oraz nacisku na sąsiadujące narządy. Kiedy warto skonsultować z lekarzem kłucie w podbrzuszu w ciąży? W 2. trymestrze może dojść do wystąpienia powikłań, takich jak np. stan przedrzucawkowy, infekcja lub odklejające się łożysko – zwykle jednak nie świadczy o nich sam ból, tylko ból połączony z innymi nietypowymi dolegliwościami, np. gorączką lub krwawieniem.

Ból w dole brzucha w ciąży w 3. trymestrze

O czym jeszcze może świadczyć ból podbrzusza w ciąży? 3. trymestr to czas, kiedy pojawiają się tzw. skurcze przepowiadające – im bliżej terminu porodu, tym są one bardziej dotkliwe, jednak dla większości mam są one mało bolesne.

Ból brzucha w ciąży jak na okres – 3. trymestr – inne możliwe przyczyny

Gdy kobieta odczuwa w 32. tygodniu ciąży ból brzucha przypominający ból okresowy, dolegliwości wynikają najczęściej z przygotowań organizmu do porodu. Warto jednak zachować czujność i zgłaszać każdy niepokojący objaw u lekarza. Inne możliwe przyczyny bolesnych dolegliwości stanowią bowiem:

  • choroby związane z układem pokarmowym – np. zatrucie pokarmowe lub niedrożność jelit,
  • choroby związane z układem moczowym, np. zakażenie pęcherza moczowego lub kamienie nerkowe,
  • stan przedrzucawkowy,
  • zapalenie wyrostka robaczkowego.

Niektóre z wymienionych powyżej stanów wymagają szybkiej interwencji medycznej.

Co na ból w ciąży?

Jak złagodzić ból brzucha w ciąży? Przede wszystkim warto mieć świadomość, że ciężarna nie powinna stosować na własną rękę żadnych leków rozkurczowych, przeciwwymiotnych ani przeciwbólowych. Jeśli dolegliwości są trudne do zniesienia lub towarzyszą im niepokojące objawy, konieczna jest wizyta u lekarza prowadzącego ciążę. Dopiero on może określić przyczynę i na jej podstawie podjąć decyzję odnośnie tego, co można zastosować, aby złagodzić objawy.
Gdy kobieta chorowała przed ciążą na zapalenie błony śluzowej żołądka lub chorobę wrzodową, dolegliwości bólowe mogą się nasilić w czasie ciąży. Co na ból żołądka w ciąży zastosować, aby go złagodzić? Wskazana jest lekkostrawna dieta, picie dużej ilości niegazowanej wody oraz zwiększenie podaży owoców i warzyw w diecie, natomiast niewskazane są potrawy ciężkostrawne i wzdymające. Ich przetrawienie w ciąży stanowi nie lada wyzwanie dla organizmu.

Źródła:

https://www.pbkm.pl/pregnancy-zone-2/choroby-w-ciazy/przyczyny-objawy-i-leczenie-bolu-brzucha-w-ciazy-co-na-bol-brzucha-w-ciazy
https://www.pbkm.pl/pregnancy-zone-2/choroby-w-ciazy/bol-podbrzusza-a-ciaza-co-oznacza-bol-podbrzusza-w-ciazy-i-kiedy-jest-powodem-do-niepokoju
https://www.pbkm.pl/pregnancy-zone-2/choroby-w-ciazy/odklejenie-sie-lozyska-dlaczego-jest-niebezpieczne
https://www.polozna.nl/cia%C5%BCa/informacje-o-poronieniu/
https://pulsmedycyny.pl/co-piata-rozpoznana-ciaza-konczy-sie-poronieniem-1113598
https://www.pbkm.pl/pregnancy-zone-2/choroby-w-ciazy/bol-zoladka-w-ciazy-przyczyny-sposoby-zatrucie-pbkm

 
Specjalistka ds. treści internetowych o tematyce medycznej, w tym w szczególności dotyczących ontogenezy (rozwoju osobniczego człowieka). Ukończyła Uniwersytet Jagielloński na kierunku Międzywydziałowe Indywidualne Studia Matematyczno-Przyrodnicze, ze specjalizacją Biologia — Antropologia (Biologia Człowieka). W wolnym czasie dużo spaceruje górskimi szlakami, w Polsce i za granicą, uwielbia także dobrą literaturę oraz gry planszowe i video.

Komentarze

  • Napisał: Maniulka On 2023-10-10
    Rating:
    5.0

    4 testy wyszły pozytywne przez dwa tygodnie robione, i są kucia podbrzuszne i kucie na zmianę z prawej I lewej strony mydnicy . I bolące łopatek? Co może być ?

    Replied by: Alicja On 2023-10-11 Dzień dobry, wszystkie objawy w czasie ciąży należy skonsultować z lekarzem ginekologiem.

  • Napisał: Marta On 2023-04-13
    Rating:
    5.0

    Ból w nocy z prawej strony brzucha wyżej niż w podbrzuszu w 28tyg. Uczucie jakby kolka

    Replied by: Joanna On 2023-04-13 Pani Marto, przykro mi, ale nie jestem w stanie jednoznacznie zdiagnozować przyczyny Pani problemu - powinna go Pani skonsultować z lekarzem.

Zadaj pytanie lub napisz komentarz

Zadaj pytanie autorowi artykułu lub skomentuj go

Powiązane wpisy

Infekcje intymne — czym są i jakie mają przyczyny? Rodzaje infekcji intymnych i ich objawy. Profilaktyka, leczenie i możliwe powikłania
Infekcje intymne — czym są i jakie mają przyczyny? Rodzaje infekcji intymnych i ich objawy. Profilaktyka, leczenie i możliwe powikłania
2 754

Kandydoza oraz bakteryjne zakażenie pochwy należą do najczęściej spotykanych infekcji intymnych u kobiet. Z uwagi na nawrotowy charakter walka z nimi nie...

czytaj więcej
Cesarskie cięcie – wskazania i powikłania. Jak się przygotować do CC?
Cesarskie cięcie – wskazania i powikłania. Jak się przygotować do CC?
9 664 3

Cięcie cesarskie (w skrócie CC) to poważny zabieg, mający na celu rozwiązanie ciąży. Jakie są wskazania oraz przeciwwskazania do wykonania CC? Na czym polega...

czytaj więcej
Prawidłowe ciśnienie w ciąży. Jakie ciśnienie w ciąży jest niebezpieczne? Stan przedrzucawkowy – objawy
Prawidłowe ciśnienie w ciąży. Jakie ciśnienie w ciąży jest niebezpieczne? Stan przedrzucawkowy – objawy
10 410 1

Niskie ciśnienie w ciąży, a także nadciśnienie tętnicze podczas ciąży to istotne problemy kliniczne, które stanowią zagrożenie zarówno dla matki, jak i jej...

czytaj więcej
Otarcia miejsc intymnych. Przyczyny podrażnień, objawy i leczenie
Otarcia miejsc intymnych. Przyczyny podrażnień, objawy i leczenie
14 899 1

Otarcia miejsc intymnych wpływają negatywnie na jakość życia. Właściwa pielęgnacja okolic intymnych może im jednak zapobiec. Jak objawiają się podrażnienia w...

czytaj więcej