-
Menu
-
Pieluchy i przewijanie
-
-
-
-
-
Podkłady do przewijania
-
-
-
-
-
Akcesoria i pielęgnacja okołopieluszkowa
-
-
-
-
Kosmetyki dla dzieci
-
-
-
-
-
-
-
Artykuły higieniczne
-
-
-
-
-
Higiena jamy ustnej
-
-
-
-
Karmienie dziecka
-
-
Urządzenia i akcesoria dla dzieci
-
-
-
Urządzenia elektroniczne
-
-
-
-
-
-
Akcesoria do pielęgnacji i higieny
-
-
-
-
-
Akcesoria do kąpieli dla dzieci
-
-
-
-
-
-
-
Urządzenia elektroniczne
-
-
-
-
-
Urządzenia elektroniczne
-
-
-
-
Ciąża i macierzyństwo
-
-
-
-
-
-
-
Bielizna dla kobiet w ciąży i karmiących
-
-
-
-
-
Kosmetyki dla przyszłych i młodych mam
-
-
-
-
Higiena intymna
-
-
-
-
-
Higiena po porodzie
-
-
-
-
-
Higiena kobiety dojrzałej
-
-
-
-
-
Kosmetyki do higieny intymnej
-
-
-
-
Drogeria
-
-
-
-
-
Artykuły gospodarstwa domowego
-
-
-
-
-
-
-
-
-
Produkty higieniczne
-
-
-
-
-
-
-
Ochrona osobista COVID-19
-
-
-
-
-
Oczyszczanie i pielęgnacja twarzy
-
-
-
-
-
Produkty do higieny jamy ustnej
-
-
-
-
-
Higiena intymna mężczyzn
-
-
-
-
-
Kosmetyki dla mężczyzn
-
-
-
Twój koszyk
Bezdech u noworodka i niemowlaka. Bezdech senny i podczas płaczu. Jak rozpoznać i co robić?
Bezdech u noworodka to dolegliwość, która występuje u nawet 1% żywo urodzonych dzieci. Po czym rozpoznać bezdech u dziecka? Co robić w sytuacji, gdy wystąpiły oznaki bezdechu? Podpowiadamy.
Bezdech u noworodka i niemowlaka
Bezdech u dziecka to stan, kiedy malec przestaje oddychać. Bezdechy u noworodka mogą być niebezpieczne – jeśli bowiem bezdech trwa dłużej niż 21 sekund, może doprowadzić do zatrzymania akcji serca. Najczęściej za bezdech u niemowląt odpowiada niedojrzałość organizmu i co za tym idzie, niedostateczne wykształcenie mechanizmów, które regulują rytm oddychania. Tym samym bezdech u niemowlaka jest silnie związany ze wcześniactwem.
Bezdech senny i podczas płaczu u dzieci
U dzieci występują dwa rodzaje bezdechu. Bezdech senny u noworodka oraz bezdech senny u niemowlaka mogą być spowodowane nie tylko wcześniactwem i niedojrzałością organizmu, ale także czynnikami środowiskowymi, takimi jak np. nieprawidłowe podłoże do spania, wyziębienie lub przegrzanie dziecka, palenie tytoniu przez rodziców, a także choroby i infekcje układu oddechowego. Poza bezdechem sennym u dzieci istnieje także drugi rodzaj – bezdech u dziecka podczas płaczu. Zjawisko to polega na intensywnym płaczu, który przyczynia się do utraty tchu na kilka sekund, następnie dziecko odzyskuje oddech i zaczyna znowu płakać. Tego typu krótkie przerwy w oddychaniu nie są niebezpieczne. Zagrożenie stanowi natomiast bezdech u dziecka podczas snu, ponieważ rodzice mogą nie zauważyć, że maluszek nie oddycha.
Bezdech senny u dzieci – jak rozpoznać i co robić?
Po czym poznać bezdech senny u dzieci i co robić, gdy rodzice zauważą jego objawy? Bardzo pomocnym narzędziem w zapobieganiu konsekwencjom bezdechu jest elektroniczna niania. To urządzenie monitorujące pomieszczenie, w którym przebywa maluch. Jego zadaniem jest przekazywanie różnych sygnałów do rodziców. Poza podstawową funkcją, jaką jest alarmowanie o płaczu, nianie elektroniczne mogą posiadać także różne dodatkowe czujniki, np. ruchu lub monitorowanie oddechu podczas snu.
Bezdech senny – jak rozpoznać?
Charakterystyczne objawy bezdechu sennego to:
- brak ruchów klatki piersiowej,
- cisza,
- dziwny grymas na twarzy,
- zmiana zabarwienia skóry i błon śluzowych,
- zwolnienie czynności serca.
Bezdech senny – co robić?
W sytuacji, gdy rodzice zauważą u dziecka objawy bezdechu sennego, należy niezwłocznie udzielić maluchowi pierwszej pomocy. Oto instrukcja krok po kroku:
- dmuchnij w okolice nosa i górnej wargi dziecka, aby sprowokować oddychanie,
- połaskocz dziecko w stopę lub je delikatnie uszczypnij,
- pochyl dziecko głową do dołu i poklep je po plecach.
Jeśli po wykonaniu powyższych czynności nadal brak reakcji, należy wezwać pogotowie i w oczekiwaniu na karetkę przystąpić do reanimacji.
Powiązane wpisy
Dzieci urodzone przedwcześnie, czyli między 22. a 37. tygodniem ciąży, nazywane są wcześniakami. Nie bez znaczenia pozostaje także waga dziecka, ponieważ...
Według definicji WHO o przedwczesnych porodach mówimy wówczas, kiedy dziecko przychodzi na świat przed 37. tygodniem ciąży. Z tym zjawiskiem najczęściej...
Wcześniak to noworodek, który przyszedł na świat pomiędzy 22 a 37. tygodniem ciąży. Jeśli dziecko zostało urodzone przed 22. Tygodniem ciąży, jest ono...
Dziecko urodzone w 26. tygodniu lub 27. tygodniu ciąży to tzw. ekstremalnie skrajny wcześniak. Jak przebiega rozwój malucha urodzonego skrajnie...
Zadaj pytanie lub napisz komentarz