Bella

Bezdech u noworodka i niemowlaka. Bezdech senny i podczas płaczu. Jak rozpoznać i co robić?

Przeczytano 6 701 0 Liked
 

Bezdech u noworodka to dolegliwość, która występuje u nawet 1% żywo urodzonych dzieci. Po czym rozpoznać bezdech u dziecka? Co robić w sytuacji, gdy wystąpiły oznaki bezdechu? Podpowiadamy.

Bezdech u noworodka i niemowlaka

Bezdech u dziecka to stan, kiedy malec przestaje oddychać. Bezdechy u noworodka mogą być niebezpieczne – jeśli bowiem bezdech trwa dłużej niż 21 sekund, może doprowadzić do zatrzymania akcji serca. Najczęściej za bezdech u niemowląt odpowiada niedojrzałość organizmu i co za tym idzie, niedostateczne wykształcenie mechanizmów, które regulują rytm oddychania. Tym samym bezdech u niemowlaka jest silnie związany ze wcześniactwem.

Bezdech senny i podczas płaczu u dzieci

U dzieci występują dwa rodzaje bezdechu. Bezdech senny u noworodka oraz bezdech senny u niemowlaka mogą być spowodowane nie tylko wcześniactwem i niedojrzałością organizmu, ale także czynnikami środowiskowymi, takimi jak np. nieprawidłowe podłoże do spania, wyziębienie lub przegrzanie dziecka, palenie tytoniu przez rodziców, a także choroby i infekcje układu oddechowego. Poza bezdechem sennym u dzieci istnieje także drugi rodzaj – bezdech u dziecka podczas płaczu. Zjawisko to polega na intensywnym płaczu, który przyczynia się do utraty tchu na kilka sekund, następnie dziecko odzyskuje oddech i zaczyna znowu płakać. Tego typu krótkie przerwy w oddychaniu nie są niebezpieczne. Zagrożenie stanowi natomiast bezdech u dziecka podczas snu, ponieważ rodzice mogą nie zauważyć, że maluszek nie oddycha.

Bezdech senny u dzieci – jak rozpoznać i co robić?

Po czym poznać bezdech senny u dzieci i co robić, gdy rodzice zauważą jego objawy? Bardzo pomocnym narzędziem w zapobieganiu konsekwencjom bezdechu jest elektroniczna niania. To urządzenie monitorujące pomieszczenie, w którym przebywa maluch. Jego zadaniem jest przekazywanie różnych sygnałów do rodziców. Poza podstawową funkcją, jaką jest alarmowanie o płaczu, nianie elektroniczne mogą posiadać także różne dodatkowe czujniki, np. ruchu lub monitorowanie oddechu podczas snu.

Bezdech senny – jak rozpoznać?

Charakterystyczne objawy bezdechu sennego to:

  • brak ruchów klatki piersiowej,
  • cisza,
  • dziwny grymas na twarzy,
  • zmiana zabarwienia skóry i błon śluzowych,
  • zwolnienie czynności serca.

Bezdech senny – co robić?

W sytuacji, gdy rodzice zauważą u dziecka objawy bezdechu sennego, należy niezwłocznie udzielić maluchowi pierwszej pomocy. Oto instrukcja krok po kroku:

  1. dmuchnij w okolice nosa i górnej wargi dziecka, aby sprowokować oddychanie,
  2. połaskocz dziecko w stopę lub je delikatnie uszczypnij,
  3. pochyl dziecko głową do dołu i poklep je po plecach.

Jeśli po wykonaniu powyższych czynności nadal brak reakcji, należy wezwać pogotowie i w oczekiwaniu na karetkę przystąpić do reanimacji.

 
Specjalistka ds. treści internetowych o tematyce medycznej, w tym w szczególności dotyczących ontogenezy (rozwoju osobniczego człowieka). Ukończyła Uniwersytet Jagielloński na kierunku Międzywydziałowe Indywidualne Studia Matematyczno-Przyrodnicze, ze specjalizacją Biologia — Antropologia (Biologia Człowieka). W wolnym czasie dużo spaceruje górskimi szlakami, w Polsce i za granicą, uwielbia także dobrą literaturę oraz gry planszowe i video.

Zadaj pytanie lub napisz komentarz

Zadaj pytanie autorowi artykułu lub skomentuj go

Powiązane wpisy

Wcześniak - kiedy jest bezpieczny? Skrajny a późny wcześniak
Wcześniak - kiedy jest bezpieczny? Skrajny a późny wcześniak
10 605

Dzieci urodzone przedwcześnie, czyli między 22. a 37. tygodniem ciąży, nazywane są wcześniakami. Nie bez znaczenia pozostaje także waga dziecka, ponieważ...

czytaj więcej
Poród przedwczesny - objawy, przyczyny. Kiedy poród przedwczesny jest bezpieczny?
Poród przedwczesny - objawy, przyczyny. Kiedy poród przedwczesny jest bezpieczny?
7 109

Według definicji WHO o przedwczesnych porodach mówimy wówczas, kiedy dziecko przychodzi na świat przed 37. tygodniem ciąży. Z tym zjawiskiem najczęściej...

czytaj więcej
Wcześniactwo. Podział i rozwój. Syndrom wcześniaka
Wcześniactwo. Podział i rozwój. Syndrom wcześniaka
13 225

Wcześniak to noworodek, który przyszedł na świat pomiędzy 22 a 37. tygodniem ciąży. Jeśli dziecko zostało urodzone przed 22. Tygodniem ciąży, jest ono...

czytaj więcej
Wcześniak 26-27. tydzień – waga dziecka i szanse
Wcześniak 26-27. tydzień – waga dziecka i szanse
6 122

Dziecko urodzone w 26. tygodniu lub 27. tygodniu ciąży to tzw. ekstremalnie skrajny wcześniak. Jak przebiega rozwój malucha urodzonego skrajnie...

czytaj więcej