Bella

Baby shower – co to? Kiedy zorganizować? Dekoracje, prezenty i zabawy

Przeczytano 549 0 Liked
 

Organizacja baby shower zwykle spoczywa na przyjaciołach oraz bliskiej rodzinie przyszłych rodziców. Kiedy jest baby shower? Jak zaplanować ten niezwykły wieczór? Jakie dekoracje, prezenty i zabawy przygotować? Podpowiadamy.

Co to jest baby shower?

Baby shower to impreza z okazji narodzin dziecka, organizowana przez bliskich przyszłych rodziców. Zwyczaj ten przywędrował do nas z Zachodu. Jakie są nieodłączne elementy baby shower? Jedzenie, prezenty oraz życzenia na baby shower to tylko niektóre z nich! Organizacja baby shower polega bowiem także na zaplanowaniu dekoracji i zabaw dla gości. Symbolicznie warto przygotować także tort na baby shower – można go upiec samemu lub zamówić na tę okazję gotowy, elegancko przyozdobiony wypiek.

Kiedy i jak zorganizować baby shower?

Baby shower organizuje się przed narodzinami dziecka, zazwyczaj na około miesiąc lub dwa przed porodem. W tym celu warto zebrać najbliższe przyjaciółki przyszłej mamy oraz przyjaciół przyszłego taty. W spotkaniu może uczestniczyć także rodzina i wszystkie osoby, które będą mile widziane przez przyszłych rodziców.
Jeśli chodzi o miejsce, może to być mieszkanie lub dom pary, o ile wyrażą oni na to zgodę. Gdy impreza odbywa się w okresie wakacyjnym, doskonałym miejscem spotkania będzie przestronny ogród lub inna przestrzeń “pod chmurką”. Aby wszystko przebiegło sprawnie, warto podzielić obowiązki pomiędzy gości – ktoś może przygotować przekąski, a ktoś inny napoje na baby shower. Przystrojeniem mieszkania pod nieobecność pary może zająć się ktoś bliski, natomiast ktoś inny może zadbać o odpowiednią, klimatyczną muzykę lub sporządzić fotorelację z imprezy. Co jeszcze warto przygotować na baby shower? Inspiracje znajdziecie poniżej.

Prezenty, dekoracje i jedzenie na baby shower

Baby shower nie może się obyć bez jedzenia, dekoracji i prezentów dla przyszłych rodziców. Motyw imprezy warto dostosować do tego, jaka będzie płeć wyczekiwanego dziecka. Ciekawym elementem, który ożywi imprezę i nada jej niepowtarzalnego charakteru, będą specjalne zabawy na baby shower. Zdecydowanie warto poświęcić trochę czasu, by przygotować coś oryginalnego!

Baby shower – dekoracje

Dekoracje na baby shower wprowadzą wszystkich gości, a także parę spodziewającą się dziecka, w doskonały nastrój. Odpowiednie będą balony w pastelowych kolorach, serpentyny oraz girlandy z motywami lalek, pluszowych misiów itd. Bardzo modne są także tzw. toppery , czyli dekoracje na tort i muffinki. Jeśli urodzi się chłopczyk, można sięgnąć po niebieskie, a gdy dziewczyna – różowe.

Baby shower – prezenty

Prezent na baby shower powinien być w jakiś sposób przydatny dla rodziców. Goście mogą się złożyć na upominek lub ustalić między sobą, kto co kupuje. Mile widziane prezenty z okazji baby shower to np.:

Jedzenie na baby shower

Na baby shower można przygotować potrawy typowo imprezowe, takie jak np. koreczki, roladki, minipizze lub miniburgerki. Warto z tej okazji również zamówić lub upiec tort. Mile widziana jest kreatywność – wystarczy odrobina czasu wolnego, by przygotować coś oryginalnego, np.:

 • babeczki z chorągiewkami z życzeniami na baby shower;
 • ciasteczka udekorowane lukrem tak, aby przypominały artykuły dziecięce;
 • koktajle w szklankach przypominających butelkę dla niemowlaka;
 • niebieska galaretka przyozdobiona gumowymi kaczuszkami;
 • słodycze podane we własnoręcznie wykonanych opakowaniach przypominających dziecięce buciki;
 • ugotowane jajka, przyozdobione tak, aby przypominały one wózki lub dziecięce kołyski z maluszkiem w środku.

Zabawy na baby shower

Impreza baby shower zostanie z pewnością na długo zapamiętana, gdy w jej programie znajdą się ciekawe gry, nawiązujące do narodzin dziecka. Jak je zorganizować? To bardzo proste. Oto kilka przykładowych zabaw na baby shower:

 • gra w szubienicę – hasłem do odgadnięcia jest imię bobasa;
 • kalambury z wymyślonymi przez gości hasłami;
 • tabu z własnoręcznie wymyślonymi hasłami związanymi z rodzicielstwem;
 • typowanie płci dziecka przez gości;
 • wspólne tworzenie zabawek DIY dla maluszka;
 • wymyślenie życzeń dla przyszłych rodziców, zapisanie ich na eleganckich karteczkach i wrzucenie do słoika z napisem „otworzyć za 2 lata”.

Mamy nadzieję, że powyższe pomysły zainspirują Was do zorganizowania cudownego baby shower!

 
Specjalistka ds. treści internetowych o tematyce medycznej, w tym w szczególności dotyczących ontogenezy (rozwoju osobniczego człowieka). Ukończyła Uniwersytet Jagielloński na kierunku Międzywydziałowe Indywidualne Studia Matematyczno-Przyrodnicze, ze specjalizacją Biologia — Antropologia (Biologia Człowieka). W wolnym czasie dużo spaceruje górskimi szlakami, w Polsce i za granicą, uwielbia także dobrą literaturę oraz gry planszowe i video.

Zadaj pytanie lub napisz komentarz

Zadaj pytanie autorowi artykułu lub skomentuj go

Powiązane wpisy

Wyprawka dla noworodka 2024 - lista potrzebnych produktów
Wyprawka dla noworodka 2024 - lista potrzebnych produktów
76 365 6

Kompletowanie wyprawki dla noworodka to jedno z przyjemniejszych zadań, przed którymi stoją przyszli rodzice. Warto jednak dokładnie się do niego...

czytaj więcej
Przewijanie dziecka - jak zmienić pieluszkę?
Przewijanie dziecka - jak zmienić pieluszkę?
13 314 4

Przewijanie dziecka to jedna z podstawowych czynności, których podejmują się świeżo upieczeni rodzice i opiekunowie. Z pozoru prosta czynność może jednak...

czytaj więcej
Jak pobudzić laktację? Sprawdzone sposoby dla mam
Jak pobudzić laktację? Sprawdzone sposoby dla mam
31 481 5

Wiele mam, które decydują się na karmienie piersią zastanawia się, czy będą miały odpowiednią ilość mleka, by nakarmić swoje dziecko. Dodatkowo u matek...

czytaj więcej
Pieluszki jednorazowe czy wielorazowe?
Pieluszki jednorazowe czy wielorazowe?
1 907 1

Spór o to czy lepsze dla dziecka są pieluszki jednorazowe, czy wielorazowe, trwa już od wielu, wielu lat. Nadal nie jest rozstrzygnięty, gdyż wiele zależy od...

czytaj więcej