Atopowe zapalenie skóry – co to? Przyczyny, objawy, jak wygląda? Jak leczyć AZS?
AZS (atopowe zapalenie skóry) rozwija się już w dzieciństwie, najczęściej jest ono rozpoznawane w ciągu pierwszego roku życia dziecka. Jak objawia się AZS? Jakie są przyczyny atopowego zapalenia skóry i w jaki sposób można leczyć tę przypadłość? Podpowiadamy.
AZS – co to?
Naukowcy szacują, że nawet 24% populacji europejskiej ma atopowe zapalenie skóry, czyli inaczej atopię, skórę atopową lub AZS. Co to takiego? Jest to zapalna choroba skóry, która rozpoczyna się we wczesnym dzieciństwie, a jej cechy charakterystyczne to przewlekły charakter oraz tendencja do nawrotów.
AZS objawia się przede wszystkim u dzieci, wyróżnia się:
- AZS u niemowlaka (atopowe zapalenie skóry u niemowląt) – choroba rozwija się przed ukończeniem 2. roku życia, zmiany zapalne mogą się pojawić na całym ciele;
- AZS u dzieci (atopowe zapalenie skóry u dzieci) – schorzenie rozwija się do 11. roku życia, zmiany skórne są zlokalizowane przede wszystkim na zgięciach łokciowych i podkolanowych, może wystąpić także zapalenie skóry twarzy, np. w kącikach ust.
U prawie połowy dzieci z AZS zapalenie skóry ustępuje wraz z wiekiem. Dla pozostałych przypadków charakterystyczne są nawroty w wieku dorosłym, nawet po długim okresie bez objawów. Atopowe zapalenie skóry u dorosłych i młodzieży manifestuje się przede wszystkim w zgięciach łokciowych i podkolanowych oraz na powierzchni grzbietowej rąk.
Jak rozpoznać atopowe zapalenie skóry? Objawy i przyczyny
Jak rozpoznać atopowe zapalenie skóry? Objawy, które mogą świadczyć o atopowej skórze to:
- dermografizm (biała pręga w miejscu zadrapania);
- nadmierna suchość skóry;
- podatność na zakażenia i podrażnienia skóry;
- rumień na twarzy;
- świąd po intensywnym wysiłku fizycznym;
- rogowacenie i złuszczanie się skóry;
- rybia łuska.
W przypadku AZS objawy występują zawsze w tych samych miejscach na skórze. U małych dzieci pojawia się często atopowe zapalenie skóry głowy, zmiany mogą być jednak rozsiane po całym ciele. Dla starszych dzieci typowa jest atopia skóry na zgięciach łokciowych i podkolanowych oraz AZS na twarzy, tymczasem u dorosłych najczęściej pojawia się atopowe zapalenie skóry na dłoniach.
Skoro już wiemy, jak wygląda atopowe zapalenie skóry, warto powiedzieć co nieco o przyczynach cery atopowej. Niestety nie łatwo ustalić, co powoduje atopowe zapalenie skóry. Przyczyny są złożone – choroba ma podłoże genetyczne, ale na jej rozwój wpływają także czynniki środowiskowe. Jest ona związana z nieprawidłowym funkcjonowaniem układu immunologicznego oraz nadwrażliwością skóry. W efekcie dochodzi do częstego powstawania stanów zapalnych i co za tym idzie, klinicznego pogorszenia stanu skóry.
Co na atopowe zapalenie skóry?
Jak poradzić sobie z AZS? Leczenie można wdrożyć po konsultacji z lekarzem dermatologiem lub alergologiem. Specjalista najpierw musi rozpoznać czynnik, który odpowiada za atopowe zapalenie skóry. Leczenie polega na stosowaniu miejscowo na skórę wyrobów medycznych, które łagodzą świąd, wspomogą regenerację skóry oraz zwiększą jej poziom nawilżenia. Istotne znaczenie w terapii AZS mają także leki immunosupresyjne stosowane miejscowo, np. takrolimus oraz fototerapia i fotochemioterapia, czyli naświetlanie miejsc chorobowych promieniowaniem UVA oraz UVB.
Czym smarować atopowe zapalenie skóry u osoby dorosłej?
Co robić, gdy dorosły ma atopowe zapalenie skóry? Jak leczyć tę przypadłość, aby możliwie zwiększyć komfort życia chorego? Podstawą leczenia AZS jest stosowanie specjalnych przeciwalergicznych maści oraz kremów przeznaczonych do cery atopowej i suchej. Polecane są w szczególności te, które zawierają w swoim składzie pantenol oraz glicerynę. Przykładem wyrobu medycznego, który jest zalecany osobom z atopią, jest Mediskin Medimacrogol. Produkt ten tworzy na skórze barierę ochronną, wspomagając jej regenerację.
Atopowe zapalenie skóry u dziecka – czym smarować?
Jeśli chodzi o atopowe zapalenie skóry u dziecka, u maluchów od 3 roku życia można stosować wspomniany powyżej Mediskin Medimacrogol, natomiast u dzieci młodszych lepiej sprawdzi się krem Bepanthen Sensiderm. Dermokosmetyk łagodzi świąd, poprawia nawilżenie skóry oraz wspomaga jej regenerację. Można go używać u niemowląt, dzieci, osób dorosłych, a także kobiet w ciąży oraz karmiących piersią.
Co na atopowe zapalenie skóry stosować, aby wspomóc leczenie?
Aby leczenie AZS było skuteczne, niezbędna jest dobra współpraca pacjenta z lekarzem i stosowanie się do zaleceń. Osoby z AZS powinny:
- powstrzymać się od rozdrapywania zmian skórnych;
- starać się nie przebywać długo w niskich temperaturach;
- stosować do mycia ciała emolienty;
- unikać długich i gorących kąpieli;
- unikać długotrwałego przebywania w klimatyzowanych pomieszczeniach;
- unikać podrażniających materiałów;
- używać rękawiczek ochronnych podczas prac domowych;
- zrezygnować z basenu.
Powiązane wpisy
Ciemieniucha jest problemem wieku niemowlęcego, z którym boryka się wielu rodziców. Nie warto się jednak denerwować - nie jest to przypadłość, która stanowi...
Zima to pora roku, która wymaga od rodziców jeszcze uważniejszej pielęgnacji skóry niemowlęcia. Wiąże się bowiem z mrozami i zimnym wiatrem podczas spacerów...
Ochrona skóry dziecka latem jest niezwykle istotnym elementem codziennej pielęgnacji. Słońce, suche powietrze i długie przebywanie na zewnątrz może być...
Pielęgnacja noworodka oraz zachowanie higieny skóry to bardzo ważne zadanie, przed którym stoją rodzice. Nierzadko wzbudza lęk, zwłaszcza w pierwszych dniach...
Zadaj pytanie lub napisz komentarz