Bella

Rozwój dziecka - 7. miesiąc życia

Przeczytano 27 642 0 Liked
8 Komentarzy
(5)
 

Siedmiomiesięczne dziecko nadal rozwija się w bardzo szybkim tempie. Jest już coraz większe i cięższe, jednak przede wszystkim doskonali umiejętności, które zdobyło w poprzednich miesiącach. To także czas, w którym niemowlę coraz lepiej komunikuje rodzicom swoje potrzeby. W jaki sposób rozwija się fizycznie i psychicznie? Jak można mu w tym pomóc? Tego dowiecie się z naszego tekstu.

Siódmy miesiąc życia dziecka

Dziecko w wieku siedmiu miesięcy jest bacznym obserwatorem rzeczywistości – w tym zachowań rodziców oraz osób w jego otoczeniu. Chętnie wyraża swoją sympatię i antypatię, dlatego może marudzić przy ludziach, przy których nie czuje się pewnie. Jest także coraz bardziej sprawne. Podnosi się do pozycji siedzącej, a nawet sztywnieje, gdy złapie się je pod pachami, jakby chciało już zacząć chodzić. Uczy się także korzystania ze swoich dłoni i palców w bardziej skoordynowany sposób. Co jeszcze mogą zaobserwować rodzice?

Ile waży 7-miesięczne dziecko?

Siedmiomiesięczne dziecko podwoiło już swoją wagę urodzeniową. Waży teraz około ośmiu lub dziewięciu kilogramów – w zależności od płci. Nie rośnie jednak tak szybko, jak przybiera na wadze. Może mierzyć w granicach 65 centymetrów.

Rozwój fizyczny 7-miesięcznego dziecka

Sprawność fizyczna siedmiomiesięcznego dziecka jest coraz większa. Nie tylko sprawnie pełza, gdy położy się je na brzuszku, ale także chętnie czołga się i kręci wokół własnej osi. W ten sposób poznaje swoje możliwości oraz świat z różnych perspektyw. Jest w stanie przemieszczać się, chociaż wolno – dopiero w momencie, w którym zacznie raczkować, rodzice nie będą mogli spuścić z niego oczu.

Niemowlę chętnie wypróbowuje możliwości swojego ciała. Jeśli rodzic przytrzyma go delikatnie pod pachami, dziecko chętnie „kica” uginając i szybko prostując nogi. To świetna zabawa, która zwiększa zakres ruchów malca. Uwielbia także zabawę swoimi palcami i nogami, które nadal chętnie wędrują w kierunku buzi.

Sprawność dłoni również się rozwija. To czas, w którym dziecko chwyta nie tylko pełną ręką, ale także za pomocą kciuka i palca wskazującego. Gdy niemowlę odkryje nową umiejętność prawdopodobnie większość rzeczy będzie podnosić właśnie w taki sposób. W tym wieku dziecko podciąga się także samodzielnie do pozycji siedzącej. Nawet jeśli jest w niej dość chwiejne, to bardzo dobry znak. Z czasem będzie siedzieć coraz pewniej. Maluch jest już także coraz bardziej chętny do wstawania. Uwielbia być przytrzymywany pod pachami. Wstaje na nóżki także z pozycji siedzącej, jeśli podciągnie się go za rączki.

Co je siedmiomiesięczne dziecko?

Jeśli nie zaczęliście jeszcze rozszerzać diety dziecka, przyszedł na to najwyższy czas. Jeśli wcześniej próbowaliście już kaszek i przecierów, teraz możecie sprawdzić także niektóre owoce: gruszki, maliny, czarne jagody czy morele. Należy sprawdzać je po kolei, z odstępami minimum dnia, by móc zaobserwować ewentualne reakcje alergiczne. Z kolei idealnymi obiadkami będą przeciery z brokułów, cukinii, kalafiora czy zielonego groszku. Warto zaczynać od warzyw o mniej intensywnym smaku, by powoli przechodzić do kolejnych. Znajdziemy je chociażby w gotowych posiłkach dla maluchów.

Rozwój psychiczny 7-miesięcznego dziecka

Dziecko w siódmym miesiącu życia coraz lepiej potrafi okazać, do kogo czuje sympatię, a do kogo antypatię. Okazuje to grymasami i dźwiękami. W przypadku poznawania nowych osób może wycofywać się i kulić lub chować za rodzicami czy nawet wybuchać płaczem. Wiele zależy od jego charakteru, który jest kwestią całkowicie indywidualną. Swoje sympatie okazuje równie chętnie. Może uśmiechać się do ludzi, których lubi, gaworzyć i machać rączkami. Nie są to tylko rodzice, ale osoby znajome, które często pojawiają się w życiu dziecka.

W tym czasie bardzo istotne jest także, by dziecko słyszało swoje imię jak najczęściej. To właśnie około siódmego miesiąca zaczyna rozumieć, że należy ono do niego. Jest nie tylko zainteresowane swoim imieniem, ale także wyglądem. Dlatego z ogromnym zaciekawieniem przygląda się swojemu odbiciu oraz dotyka je.

W siódmym miesiącu życia coraz bardziej interesuje się zabawkami, które wcześniej mogły być dla niego zbyt skomplikowane. To czas, w którym detale mają znaczenie. Rodzice mogą zauważyć chociażby, że niemowlę skupia sporą uwagę na dotykaniu drobnych guzików na bluzce babci. Dziecko jest już nie tylko coraz bardziej rozgadane, ale także zaczyna kształtować się w nim poczucie rytmu. Jest to zauważalne nie tylko w naśladowaniu dźwięków wydawanych przez rodziców i bliskich. Maluch zaczyna także klaskać, dlatego warto go do tego zachęcać. Rodzice mogą także zauważyć, że chętniej używa lewej lub prawej ręki do podnoszenia przedmiotów. Większość dzieci jest praworęcznych.

Jak zadbać o rozwój dziecka w 7. miesiącu?

Dziecko nadal bardzo szybko się rozwija, dlatego każde wsparcie ze strony rodziców jest wręcz bezcenne. Co należy zrobić, by pomóc maluchowi?

  • Rodzice powinni pobudzać zainteresowanie dziecka najczęściej, jak się da. W tym celu warto zabierać go w nowe miejsca – do parku, zoo, na wycieczki poza miasto.
  • Dziecko zaczyna uczyć się klaskania. Dlatego róbmy to razem z nim. Wystarczy włączyć piosenkę i wyklaskać do niej rytm lub też robić to śpiewając. Maluch zacznie naśladować ruchy rodziców.
  • Warto jak najczęściej mówić do dziecka jego imieniem. To zwiększa jego świadomość istnienia jako jednostka. Powtarzajmy także imiona innych domowników, by dziecko potrafiło odróżnić ich nie tylko po dźwięku i wyglądzie.
  • Dziecko już niedługo zacznie raczkować. Jednak zanim to nastąpi możemy ćwiczyć jego mięśnie w inny sposób – na przykład pomagając mu w staniu. Zwiększa to także poczucie równowagi malucha.

Dziecko w siódmym miesiącu życia coraz żywiej interesuje się swoim najbliższym otoczeniem, skupia się na szczegółach. Jest bystrzejsze, ale także sprawniejsze fizycznie. Już niebawem może zacząć raczkować. Jak zmienia się jego rozwój fizyczny i psychiczny w ósmym miesiącu życia? Tego dowiecie się z kolejnego artykułu z naszego cyklu.

<<< Rozwój dziecka - 6. miesiąc  Rozwój dziecka - 8. miesiąc >>>

 
Specjalistka do spraw treści internetowych o tematyce dziecięcej, szczególnie ukierunkowanej na prawidłowy rozwój malucha zarówno w okresie prenatalnym, jak i w pierwszych miesiącach życia. Ekspertka w dziedzinie akcesoriów dziecięcych oraz merytoryczne wsparcie w zakresie konsultacji z rodzicami dzieci i niemowląt. Absolwentka Uniwersytetu im. Mikołaja Kopernika w Toruniu. Z pasji copywriterka i miłośniczka dobrej literatury.

Komentarze

  • Napisał: Agata On 2023-12-26
    Rating:
    5.0

    gdy dziecko sztywnieje przy drapaniu po pleckach

    Replied by: Joanna On 2023-12-27 Pani Agato, jeżeli cokolwiek budzi Pani wątpliwości, warto omówić temat z pediatrą. Dziecko w tym wieku zaczyna mieć coraz większą świadomość własnego ciała, a jego sprawność ruchowa również się poprawia. Trudno jednoznacznie określić, co oznacza opisana przez Panią reakcja.

  • Napisał: Monika On 2023-10-27
    Rating:
    5.0

    Moj synek mając 6 miesięcy zaczął raczkować na czworaka,a teraz kiedy ma 7 miesięcy siedzi już. Ale zaczęłam się martwić bo staje sam w łóżeczku i przy meblach boję się zostawić go na sekundę że zrobi sobie krzywdę i czy nie jest za wcześnie na stawanie?

    Replied by: Joanna On 2023-10-30 Pani Moniko, rozwój dziecka jest kwestią bardzo indywidualną. Maluchy zaczynają raczkować nawet w okolicy 5. lub 6. miesiąca życia, chociaż statystycznie umiejętność ta wykształca się w okolicy 8. miesiąca. Moment, w którym dziecko zaczyna chodzić, przypada zazwyczaj między 8. a 18. miesiącem życia, jednak, podobnie jak w przypadku raczkowania i siadania, jest to kwestia wysoce indywidualna. Jeżeli cokolwiek budzi Pani niepokój, zalecam konsultację z pediatrą.

  • Napisał: Patrycja On 2023-09-17
    Rating:
    5.0

    Mój 7 miesięczny synek bardzo krzyczy bez płaczu sam krzyk aż zaciska wtedy rece i pręży nogi i zaczyna krzyczeć tak nagle np jak jestemy na spacerze i będzie w wózku lub w domu i zauważyłam ze jest nerwowy zaczęło mnie to martwić i nie wiem co dalej z tym zrobić proszę o jakaś rade

    Replied by: Joanna On 2023-09-19 Pani Patrycjo, trudno jednoznacznie określić przyczynę krzyku maluszka. Najczęściej niemowlę komunikuje w ten sposób swoje zmęczenie, niezadowolenie, głód i pragnienie, czy zabrudzenie pieluszki. Krzyk może wynikać też z przebodźcowania i potrzeby bliskości z rodzicem. Prawdopodobnie zaspokojenie podstawowych potrzeb sprawi, że krzyk ustanie. Jeżeli jednak zauważa Pani jakiekolwiek niepokojące objawy zdrowotne u dziecka, proszę skonsultować się z pediatrą.

  • Napisał: Bozena On 2023-07-11
    Rating:
    5.0

    Nasze malenctwo skonczy za 10 dni 7 miesiecy (zaznacze, ze jestem babcia), moja corka a mama Kornelki jest na granicy wytrzymalosci poniewaz malutka jest niejadkiem. W tej chwili wazy 6,6 kg (waga urodzeniowa 2790) i corka szaleje na punkcie karmienia malej. Twierdzi, ze musi jesc wiecej niz chce i czesto probuje robic to na sile. Ja sie z tym nie zgadzam ale mnie nie slucha. Nie wiem jak jej to wytlumaczyc?

    Replied by: Alicja On 2023-07-11 Dzień dobry, wątpliwości dotyczące żywienia należy skonsultować z pediatrą.

  • Napisał: Julianna On 2021-06-11
    Rating:
    5.0

    Czy macie państwo jakieś porady na (jak przypuszczam) lęk separacyjny. Nie mogę zostawić Adasia leżącego na macie i wyjść spokojnie do toalety czy po kawę, od razu płacz. Pomaga tylko wzięcie na ręce. Dodam, że najedzony, przewinięty, wyspany. Jestem już zmęczona :(

    Replied by: Joanna On 2021-06-15 Pani Julianno, dziecko w wieku powyżej 6. miesiąca życia przeżywa właśnie wspomniany przez Panią lęk separacyjny, podczas którego każde zniknięcie mamy z pola widzenia kończy się płaczem i paniką. Kulminacja lęku separacyjnego następuje najczęściej między 10 a 15 miesiącem życia, a samo zjawisko może trwać nawet do 2-3 roku życia malucha. Niestety, lęk ten przeżywają nawet dzieci bardzo pogodne na co dzień. To całkowicie normalny etap rozwoju, na który nie ma wpływu zmęczenie, głód i inne fizyczne dolegliwości, trzeba go po prostu przeczekać. Polecam na ten okres umożliwienie dziecku przebywania z Panią w każdym pomieszczeniu, zabezpieczając ostre krawędzie mebli i inne przedmioty, którymi maluch może wyrządzić sobie krzywdę. Malucha może uspokoić także sam głos mamy, dobiegający z innego pomieszczenia - warto wypróbować takie rozwiązanie. Proszę pamiętać, że maleńkie dziecko odczuwa bardzo silną potrzebę bliskości, którą należy mu zapewnić. Lęk separacyjny z czasem minie, a najgorszym rozwiązaniem w tej sytuacji jest redukowanie bliskości ze strony rodzica. Dzieci, które otrzymują jej za mało, prawdopodobnie będą przejawiały w dorosłym życiu większą lękliwość niż dzieci, które czuły się bezpieczne mając mamę zawsze przy sobie lub w zasięgu wzroku.

  • Napisał: Zaniepokojona On 2021-06-10
    Rating:
    5.0

    Dookoła dzieci wesołe, zainteresowane światem. Mój syn jednak tylko je i śpi, a nawet jak nie śpi to leży i nie jest zainteresowany żadną zabawką ani książeczką, którą mu pokazuje. U nas nie ma nawet mowy o próbie samodzielnego siedzenia. W rączki chwyta niewielkie zabawki, ale na krótko, nie jest nimi zainteresowany. Czy to jest powód do niepokoju? Początkowo cieszyłam się, że mam takie grzeczne dziecko.

    Replied by: Joanna On 2021-06-15 Każdy maluch rozwija się w nieco innym tempie, a zachowanie zależy od temperamentu. Proszę pamiętać, że mniej więcej w okresie 7. miesiąca życia dziecko zaczyna żywo interesować się otaczającym go światem i detalami, na które wcześniej nie zwracało uwagi. Jeśli jednak niepokoi Panią ospałość synka, polecam wizytę u pediatry w celu wyeliminowania ewentualnych chorób.

  • Napisał: Lena On 2021-01-29
    Rating:
    5.0

    Próbujemy z Kacperkiem pierwszych warzyw, jednak nic poza piersią go nie interesuje. Zobaczymy, co przyniesie nam kolejny miesiąc ;-)

    Replied by: Joanna On 2021-02-16 Pani Leno, 7. miesiąc życia to dobry moment na rozpoczęcie poszerzania diety dziecka. Proszę uzbroić się w cierpliwość, dziecko na pewno szybko polubi nowe smaki.

  • Napisał: Beata On 2021-01-29
    Rating:
    5.0

    A my już siedzimy! Poobstawiani poduszkami, ale siedzimy ;-)

    Replied by: Joanna On 2021-02-16 Pani Beato, to dobry znak! Z czasem Maluszek będzie siedział coraz pewniej :)

Zadaj pytanie lub napisz komentarz

Zadaj pytanie autorowi artykułu lub skomentuj go

Powiązane wpisy

Rozwój dziecka - 1. miesiąc życia
Rozwój dziecka - 1. miesiąc życia
30 451 3

Pierwszy miesiąc życia dziecka może być dla rodziców naprawdę trudnym, choć pięknym doświadczeniem. Zmęczenie łączy się tu z radością i przekonaniem, że...

czytaj więcej
Rozwój dziecka - 2. miesiąc życia
Rozwój dziecka - 2. miesiąc życia
35 645 7

W drugim miesiącu życia dziecka maluch jest coraz bardziej ruchliwy, energiczny, co z pewnością ucieszy rodziców, którym dużo łatwiej jest nawiązać z nim...

czytaj więcej
Rozwój dziecka - 3. miesiąc życia
Rozwój dziecka - 3. miesiąc życia
40 506 4

Trzeci miesiąc życia dziecka jest czasem, w którym jego ciało staje się coraz bardziej sprawne. Dotyczy to zarówno rączek i nóżek jak i zmysłów, które są już...

czytaj więcej
Rozwój dziecka - 4. miesiąc życia
Rozwój dziecka - 4. miesiąc życia
29 902 1

Dziecko w czwartym miesiącu swojego życia jest już zwykle spokojniejsze. Coraz lepiej rozumie to, co dzieje się naokoło niego. Dodatkowo dla rodziców...

czytaj więcej