Bella

Kalendarz ciąży - 9. tydzień ciąży

Przeczytano 17 441 0 Liked
5 Komentarzy
(5)
 

Dziewiąty tydzień ciąży jest początkiem trzeciego miesiąca. Wasze ciało nie ulega gwałtownym zmianom, chociaż objawy ciąży są już odczuwalne – mogą pojawić się zarówno mdłości jak i lekkie powiększenie się w pasie, które raczej nie jest zauważalne dla innych. Wszystko dlatego, że zarodek rozwija się bardzo gwałtownie. Potrzebuje wiele energii i miejsca. Czego możecie spodziewać się w dziewiątym tygodniu ciąży? Jakich objawów możecie doświadczać? Na te i inne pytania postaramy się odpowiedzieć w naszym artykule.

Który to miesiąc ciąży?

Chociaż dziewiąty tydzień ciąży jest jednocześnie siódmym tygodniem od zapłodnienia, jesteście już w trzecim miesiącu ciąży. Nadal jednak trwa pierwszy trymestr, kluczowy dla rozwoju zarodka. Do rozwiązania zostało jeszcze trzydzieści jeden tygodni – pełnych zmian zarówno dla Was jak i kiełkującego w Was życia.

Kalendarz ciąży Higiena Intymna

9. tydzień ciąży – zmiany w organizmie

W dziewiątym tygodniu ciąży prawdopodobnie zauważyłyście kolejne zmiany w swoim ciele. Ze względu na burzę hormonów zmieniają się nie tylko Wasze piersi, które są coraz większe i bardziej nabrzmiałe. Zmiany zachodzą także w obrębie skóry. Niektóre kobiety mogą cieszyć się promienną cerą, inne natomiast skarżą się na zwiększoną ilość wyprysków. Prawdą jest, że w tym czasie skóra jest bardziej tkliwa i skłonna do podrażnień, dlatego warto zadbać o jej stan, codziennie ją nawilżając. Pomogą w tym balsamy i emulsje do ciała jak i kremy do pielęgnacji twarzy. Naturalne jest także pojawienie się rumieńców, które jest związane z większą objętością krwi w ciele.

Ze względu zwiększający się biust możecie czuć ucisk w swoim zwykłym biustonoszu. To czas by sprawić sobie biustonosz ciążowy, który będzie rozciągać się wraz z rosnącymi piersiami. Piersi zmieniają nie tylko wielkość, ale również wygląd. Przy brodawkach mogą pojawić się tak zwane guzki Montgomery’ego, które są zupełnie niegroźne. Brodawki nabierają również innej barwy, są ciemniejsze niż wcześniej. Ze względu na te zmiany warto już teraz pielęgnować biust odpowiednimi kremami na rozstępy.

Ze względu na szybkie rozszerzanie się naczyń krwionośnych możecie zauważyć także, że Wasze ciśnienie jest obniżone, natomiast serce bije znacznie szybciej. Z tymi zmianami związane jest także puchnięcie dziąseł i krwawienie z jamy ustnej. Dziąsła są wyjątkowo wrażliwe, a w tym czasie mogą nabiegać krwią. Dlatego dbajcie o higienę jamy ustnej i korzystajcie ze szczoteczek do zębów o miękkim włosiu. Oprócz powyższych objawów możecie zauważyć także wzmożone uczucie niepokoju, problemy z koncentracją, spadek libido, żywe sny oraz oczywiście zachcianki żywieniowe.

Jak rośnie brzuch w dziewiątym tygodniu ciąży?

Chociaż w dziewiątym tygodniu brzuch nie jest jeszcze widoczny, macica znacząco się powiększa. Wszystko ze względu na rosnący zarodek, który niebawem będzie potrzebować dużo miejsca. Te zmiany mogą powodować dość nieprzyjemny tępy ból w podbrzuszu, jednak nie powinnyście się tym martwić. Dopiero w momencie, w którym ból okazuje się intensywny, warto zgłosić się z tym do lekarza. Może to oznaczać, że ciąża jest zagrożona. Niektóre kobiety zauważają także lekko brązową wydzielinę z pochwy, jednak nie jest to groźny objaw. Wiąże się ze zmianami hormonalnymi. Dopiero w sytuacji, w której zauważamy obfite plamienie, powinniśmy skonsultować się z lekarzem.

9. tydzień ciąży – rozwój dziecka

W dziewiątym tygodniu ciąży zarodek ma od dwóch do trzech centymetrów. To czas istotny przede wszystkim dla rozwoju mózgu oraz układu nerwowego. Rosnący w szybkim tempie mózg potrzebuje miejsca, dlatego to główka nadal jest największą częścią zarodka. Bardziej widoczne stają się także rysy twarzy. Lepiej rozwinięte są już uszy, usta oraz nos a także oczy. Przy kończynach pojawiają się już palce, a niebawem wytworzą się tam również łokcie i kolana.

Zarodek na razie nie ma w sobie kości, a jedynie chrząstkę. Jednak przy tych strukturach już pojawiają się mięśnie, które odpowiadają za ruch zarodka, którego nie da się jeszcze wyczuć. Układy i organy, takie jak mózg, nerki, płuca, wątroba, śledziona i nadnercza, które zaczęły rozwijać się już we wcześniejszych tygodniach, cały czas się kształtują. Aby wykształcić się w pełni potrzebują dużo więcej czasu.

Chociaż nadal nie wiadomo, jakiej płci jest zarodek, informacja ta jest już zapisana w genach. U chłopców w dziewiątym tygodniu ciąży kształtują się jądra oraz pęcherzyki nasienne. U dziewczynek zaś jajeczka. Na poznanie płci przyjdzie czas podczas badania USG za około cztery tygodnie.

Kalendarz ciąży Pieluszki Happy

9. tydzień ciąży – jakie badania

Dziewiąty tydzień ciąży to ostatni moment na to, by wybrać swojego lekarza prowadzącego. Najprawdopodobniej macie to już za sobą – tak samo jak zlecone badania, takie jak morfologa krwi, badanie ogólne moczu czy testy na obecność toksoplazmozy i cytomegalii. To także dobry moment na pierwsze USG, jeśli jeszcze nie zostało wykonane. Zobaczycie podczas niego zarodek i usłyszycie bicie serca. Jeśli czujecie się dobrze i nie zauważacie niepokojących objawów, takich jak krwawienie czy intensywny ból podbrzusza, wizyta u lekarza w dziewiątym tygodniu ciąży nie będzie konieczna. Warto jednak samodzielnie kontrolować swój stan zdrowia. W tym celu dobrze jest zaopatrzyć się w ciśnieniomierz.

Dziewiąty tydzień ciąży może przynieść wiele objawów, które nie należą do najprzyjemniejszych. Wszystko to jest związane z gwałtownymi zmianami hormonalnymi, które umożliwiają utrzymanie i rozwój zarodka. Jak Wasze ciało będzie zmieniać się w dziesiątym tygodniu ciąży? Tego dowiecie się z następnego tekstu z naszego cyklu Kalendarz ciąży.

<<< Kalendarz ciąży - 8. tydzień ciąży   Kalendarz ciąży - 10. tydzień ciąży >>>

 

Kolejne tygodnie:

Specjalistka do spraw treści internetowych o tematyce dziecięcej, szczególnie ukierunkowanej na prawidłowy rozwój malucha zarówno w okresie prenatalnym, jak i w pierwszych miesiącach życia. Ekspertka w dziedzinie akcesoriów dziecięcych oraz merytoryczne wsparcie w zakresie konsultacji z rodzicami dzieci i niemowląt. Absolwentka Uniwersytetu im. Mikołaja Kopernika w Toruniu. Z pasji copywriterka i miłośniczka dobrej literatury.

Komentarze

  • Napisał: Justyna On 2022-11-17
    Rating:
    5.0

    Jestem w 9 tyg. i 6 dzień ciąży , ostatnio miałam jednorazowe plamienie o kolorze różowym, po tym zaczęły się plamienia o kolorze brązowym i utrzymuje się 2 dzień , do tego bol w podbrzuszu - delikatny , czy powinno mnie cos niepokoić ??

    Replied by: Joanna On 2022-11-21 Pani Justyno, najbezpieczniej będzie skonsultować swoje objawy z lekarzem ginekologiem. Plamienie nie musi być groźne, ale jednocześnie nie można go też bagatelizować.

  • Napisał: Dominika On 2022-03-14
    Rating:
    5.0

    Witam. Jestem w 9+4 tyg ciąży. Ostatnio wracałam z urlopu miałam ciężki cały dzień podróży(samolot,przesiadka do taxi ).
    Następnego dnia jak wstałam dostałam plamienia nie było to plamienie obfite ani nie było żadnych skrzepów. Następnego dnia się skończyło.
    Miałam robiony skan w 7tyg w PL oraz przed wylotem. Wszystko było książkowo bez żadnych obaw.
    Cały czas nurtuje mnie te plamienie czy wszystko jest dobrze. Obecnie nie mam na co liczyć żeby iść do lekarza skan będę mieć w 12 tyg bo mieszkam w Szkocji a tutaj dopiero od tego tyg uznają ciążę. Czy te plamienie może oznaczać coś złego

    Replied by: Joanna On 2022-03-15 Pani Dominiko, w 9. tygodniu ciąży macica nadal się powiększa, powodując u wielu kobiet ból podbrzusza. Może pojawić się także delikatne plamienie, zazwyczaj o brązowym kolorze, jednak nie stanowi to niepokojącego objawu. Plamienie nie jest powodem do pilnej wizyty na izbie przyjęć w szpitalu, ponieważ dotyka niemal 40% wszystkich ciężarnych w pierwszym trymestrze ciąży. Gdyby jednak plamienie stało się obfite lub zamieniło się w krwawienie (podobne do krwawienia miesiączkowego), należy niezwłocznie skonsultować się z lekarzem, ponieważ ciąża może okazać się zagrożona. Życzę dużo zdrowia!

  • Napisał: Renia On 2021-06-11
    Rating:
    5.0

    Ja miałam już pierwszą wizytę u ginekologa, ciąża potwierdzona, było słychać serduszko

    Replied by: Joanna On 2021-06-14 Pani Reniu, serdecznie gratulujemy! Przed Panią niezapomniany czas :)

  • Napisał: Katarzyna On 2021-06-10
    Rating:
    5.0

    W zeszły tygodniu test ciążowy pokazał wynik pozytywny. Wizytę u lekarza mam dopiero za 3 tygodnie, na NFZ nie udało mi się dostać wcześniejszego terminu. Borykam się ze strasznymi bólami głowy, czy w tym wypadku mogę brać jakieś środki przeciwbólowe?

    Replied by: Joanna On 2021-06-14 Pani Katarzyno, przed przyjęciem jakichkolwiek leków przeciwbólowych zalecam kontakt z lekarzem, ponieważ stosowanie środków na własną rękę może przynieść negatywne skutki. Każda ciąża przebiega inaczej, dlatego zachęcam do próby przyspieszenia pierwszej wizyty u ginekologa. Uznaje się, że potencjalnie bezpieczne dla dziecka preparaty przeciwbólowe bazują na paracetamolu, jednak powinno się je zażywać w najniższych możliwych dawkach i jak najkrócej. Kobiety w ciąży powinny natomiast unikać niesteroidowych leków przeciwzapalnych.

  • Napisał: Beata On 2021-01-26
    Rating:
    5.0

    Do tej pory nie udało mi się jeszcze dostać do lekarza, czy któraś miała podobny problem?

    Replied by: Joanna On 2021-02-11 Pani Beato, dziewiąty tydzień ciąży to odpowiedni moment na wybranie lekarza prowadzącego i wykonanie wszystkich niezbędnych na tym etapie badań (w tym pierwszego badania USG). Proszę się jednak nie obawiać - jeśli nie występują u Pani żadne niepokojące objawy, można cierpliwie poczekać na wizytę u wybranego specjalisty.

Zadaj pytanie lub napisz komentarz

Zadaj pytanie autorowi artykułu lub skomentuj go

Powiązane wpisy

Kalendarz ciąży - 1. tydzień ciąży
Kalendarz ciąży - 1. tydzień ciąży
2 557 2

Ciąża jest procesem, podczas którego ciało kobiety diametralnie się zmienia. Prześledzimy je razem z Wami podczas serii artykułów z cyklu Kalendarz ciąży. W...

czytaj więcej
Kalendarz ciąży - 2. tydzień ciąży
Kalendarz ciąży - 2. tydzień ciąży
1 928 1

Drugi tydzień ciąży to czas, w którym jeszcze nie doszło do zapłodnienia. Pęcherzyk Graffa pęka, co oznacza zbliżającą się owulację. Chociaż teoretycznie nie...

czytaj więcej
Kalendarz ciąży - 3. tydzień ciąży
Kalendarz ciąży - 3. tydzień ciąży
7 478 1

Jeśli jesteście w trzecim tygodniu ciąży oznacza to, że nareszcie doszło do zapłodnienia, a w Waszym organizmie rozwija się pojedyncza komórka, która ma...

czytaj więcej
Kalendarz ciąży - 4. tydzień ciąży
Kalendarz ciąży - 4. tydzień ciąży
10 383 3

Czwarty tydzień ciąży jest jednocześnie drugim tygodniem po zapłodnieniu komórki jajowej przez plemnik. W tym momencie doszło już także do implantacji...

czytaj więcej